Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utrudnienia z powodu ułatwień, czyli dłuższe kolejki w urzędzie

Sylwia Nowosińska
Archiwum
Prawo. Zmiany w przepisach m.in. o ewidencji ludności i o dowodach osobistych spowodują, że po 1 marca możemy dłużej czekać w kolejce w urzędzie. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zapewniają jednak, że to... dla naszego dobra.

1 marca wchodzą w życie trzy nowe ustawy: prawo o aktach stanu cywilnego, ustawa o dowodach osobistych oraz ustawa o ewidencji ludności. Wprowadzają one zmiany, które mają ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie.

Po zmianie przepisów odpisy aktów stanu cywilnego będzie można pobrać w każdym urzędzie stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło urodzenie, zgon czy zawarcie małżeństwa. Do tej pory – jeżeli urodziliśmy się w Krakowie – odpis aktu urodzenia mogliśmy dostać tylko w krakowskim urzędzie.

Teraz będziemy mogli także złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet. Konieczna jednak będzie wizyta w urzędzie, aby odebrać ten dokument. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada także, że będziemy mieli możliwość wymeldowania się lub zgłoszenia wyjazdu za granicę drogą elektroniczną. Dzięki nowym przepisom będzie można także zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego. Cudzoziemcy natomiast będą mogli otrzymać numer PESEL bezpośrednio po dokonaniu zameldowania.

Do tej pory wziąć ślub w ten sposób mogły osoby w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo pozbawione wolności. Teraz na ślub poza urzędem dostaną także zgodę narzeczeni, którzy wskażą miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości.

Okazuje się jednak, że aby było nam wygodniej, musimy najpierw... trochę pocierpieć, bo – jak ostrzegają urzędnicy – po 1 marca mogą wystąpić utrudnienia w czasie obsługi klientów w zakresie ewidencji ludności, wydawania dowodów osobistych i rejestracji stanu cywilnego.

Utrudnienia mają związek z tworzonym przez MSW od kilku lat systemem opartym na budowie centralnych rejestrów. Aplikacja informatyczna, która wspierać będzie System Rejestrów Państwowych obarczona jest wadami i nadal modyfikowana. Ministerstwo prosi więc o cierpliwość. W krakowskim Urzędzie Stanu Cywilnego może nawet nastąpić konieczność zastosowania procedury awaryjnej, tzn. pracy w dotychczasowej aplikacji. Wtedy nie zameldujemy noworodka lub nie zdobędziemy dla niego numeru PESEL podczas jednej wizyty w urzędzie.

Aby otrzymać odpis aktu stanu cywilnego znajdującego się w rejestrach poza Krakowem, wymagane będzie – zgodnie z ustawą – kilka dni potrzebnych na to, by właściwy USC wprowadził dany akt do centralnego rejestru stanu cywilnego.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski