Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scheda po burmistrzu

Katarzyna Hołuj
Paweł Machnicki
Paweł Machnicki FOT. PAWEŁ STOŻEK
Gmina Dobczyce. Wybory następcy zmarłego Marcina Pawlaka będą w pewnym sensie wyjątkowe. Poprzedni burmistrz zawiesił bowiem poprzeczkę bardzo wysoko. Kto zechce podjąć to wyzwanie? Jak na razie zdeklarował się tylko jeden kandydat.

Z burmistrzem Marcinem Pawlakiem wygrać nie udało się nikomu. Ilekroć stawał do wyborów, pokonywał kontrkandydatów miażdżącą przewagą głosów. Jeszcze w 2002 do walki o fotel burmistrza stanęło, prócz niego, trzech innych kandydatów. W kolejnych miał już tylko po jednym rywalu, ale zawsze wygrywał z 70–80 procentami głosów.

Jak na razie jedynym, który deklaruje zamiar startu w tych wyborach, jest dotychczasowy zastępca zmarłego burmistrza – Paweł Machnicki. Do czasu złożenia ślubowania przez nowo wybranego włodarza gminy, decyzją premier Ewy Kopacz, jest wyznaczony do pełnienia tej funkcji.

Jak mówi, to jego suwerenna decyzja, a zanim ją podjął odbył rozmowę z członkami komitetu wyborczego Marcina Pawlaka. – Postawiłem sprawę jasno: to nie ja byłem ich kandydatem, to był komitet Marcina Pawlaka, a nie Pawła Machnickiego. Chciałem, żeby mieli świadomość tego, że nie mają wobec mnie żadnych zobowiązań.

Włodzimierz Juszczak, radny z KWW Marcina Pawlaka mówi, że nie rozważali innej kandydatury niż Pawła Machnickiego. – Odbyło się spotkanie radnych komitetu zamarłego burmistrza, na którym otrzymał jednogłośne poparcie. Powodów jest kilka. Najważniejszy to taki, że zapewni on kontynuację programu i rozwoju gminy. Ale są też inne powody: jego doświadczenie w samorządzie i to, że de facto od maja ubiegłego roku to on kierował gminą. Wreszcie to, że zawsze jako wiceburmistrz był drugi. Trzeba mu dać szansę – mówi.

Włodzimierz Juszczak, który przyjaźnił się z burmistrzem Pawlakiem nie ukrywa też, że sam zmarły widział następcę w swoim zastępcy.

Ta kwestia budzi dziś spore kontrowersje. – Paweł Machnicki jest naturalnym kandydatem dlatego, że pełnił tę a nie inną funkcję. Mówienie jednak o jakimkolwiek „namaszczeniu” go przez poprzedniego burmistrza, jest nieodpowiedzialne. To ma być wybór w pełni demokratyczny – uważa Marta Gajek, była radna powiatowa z gminy Dobczyce.

Sam zainteresowany mówi, że nie czuje się „namaszczony”. – Ale jestem w pewnym sensie zobowiązany – mówi i przypomina, że współtworzył programy na tę i poprzednie kadencje, które realizowali wspólnie z burmistrzem Pawlakiem. Dlatego się z nimi identyfikuje. – Oczekiwania są duże, poprzeczka jest ustawiona wysoko. Nie mam „ciągu” na władzę, na to, że muszę być burmistrzem. Po 25 latach pracy w samorządzie wiem, że to trudna i wymagająca służba – mówi Paweł Machnicki.

Obserwacje z wcześniejszych lat pokazują, że rzeczywiście „parcia na szkło” nigdy nie miał i nie wychodził przed burmistrza, choć okazji nie brakowało. – Chciałbym przedstawić siebie i dać ludziom prosty wybór: głosujecie na mnie, bo wiecie kim jestem, a nie dlatego, że ktoś mnie „namaścił” – mówi.

Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się także syna zmarłego burmistrza – Bogumiła Pawlaka. On jednak dementuje informacje o swoim kandydowaniu. – Przez moment o tym myślałem, ale stwierdziłem, że dużo lepiej przygotowanym do kontynuowania dzieła taty jest pan Paweł Machnicki. Dlatego mam nadzieję, że on przejmie tę funkcję. Według niego wskazania przez jego tatę na Pawła Machnickiego nie należy rozpatrywać w kategoriach „namaszczenia” a jako wyraz odpowiedzialności za gminę, jaką czuł.

Kolejnym pewnym kandydatem miałby być obecny wices­ta­rosta. Ale Tomasz Suś reaguje zdziwieniem na pytanie o swój start w wyborach, choć jego nazwisko jest jednym z najczęściej pojawiających się wśród potencjalnych kandydatów i na pewno zdaje sobie z tego sprawę. Ze wszelką cenę unika odpowiedzi, ale w pewnym sensie jego zamiary zdradza pytanie, dlaczego miałby się deklarować jako pierwszy.

Swojego kandydata na pewno wystawi PiS. Kto nim będzie? Najpewniejszym kandydatem, czego nie ukrywa Jarosław Szlachetka, szef lokalnych struktur tej partii, jest Roman Knapik, obecny radny powiatowy. – Ma staż w samorządzie gminnym, a poza tym w ostatnich wyborach zdobył wysoki wynik w gminie Dobczyce i jeden z wyższych w całym powiecie – mówi Szlachetka. Roman Knapik potwierdza, że rozważa swój start. – To poważna i bardzo odpowiedzialna funkcja, dlatego też decyzja wymaga przemyślenia i zastanowienia się.

Swoją gotowość, jak mówi szef PiS w powiecie, wyraził też Szymon Szló­sar­czyk, niedoszły kandydat PiS w listopadowych wyborach na burmistrza. Wtedy wycofał się z kandydowania z powodów rodzinnych. Wreszcie Szlachetka mówi o trzecim potencjalnym kandydacie, ale jego nazwiska nie zdradza. Kiedy pytamy go o kobiety z gminy Dobczyce kojarzone z PiS, a więc Beatę Dudek, kandydatkę na burmistrza w ostatnich wyborach i Martę Gajek, byłą radną powiatową, odpowiada, że na razie nie było z nimi rozmów na ten temat.

Marta Gajek kandydowania nie wyklucza, – ale nie pod szyldem jakiejkolwiek partii – i zaznacza, że ta decyzja będzie uzależniona od tego kto jeszcze stanie do tej walki. – Mam doświadczenie i nie bałabym się tego, ale są młodsi ode mnie – mówi.

Jako kandydata PSL wymienia się Marka Urbańskiego, byłego radnego powiatowego, który pełni funkcję dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Limanowej. On sam przyznaje, że są z nim na ten temat prowadzone rozmowy. – Nie podjąłem jeszcze decyzji – mówi.

KALENDARZ WYBORCZY

do 26 lutego 2015 r.
– zawiadomienie Komisarza Wyborczego o utworzeniu komitetów wyborczych

do 27 lutego 2015 r.
– zgłaszanie kandydatów do składu miejskiej komisji wyborczej

do 2 marca 2015 r.
– powołanie przez Komisarza Wyborczego miejskiej komisji wyborczej

do 13 marca 2015 r. (do godz. 2400)
– zgłaszanie miejskiej komisji wyborczej do zarejestrowania kandydatów na burmistrza

do 18 marca 2015 r.
– zgłaszanie kandydatów do składu obwodowych komisji wyborczych,
– podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o:
a) numerach i granicach obwodów głosowania,
b) wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych

do 23 marca 2015 r.
– podanie do publicznej wiadomości, w drodze rozplakatowania, obwieszczenia miejskiej komisji wyborczej o zarejestrowanych kandydatach na burmistrza,
– powołanie obwodowych komisji wyborczych,
– sporządzenie spisu wyborców,
– zgłaszanie przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a

do 7 kwietnia 2015 r.
– składanie wniosków przez wyborców o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy

10 kwietnia 2015 r. o godz. 2400
– zakończenie kampanii wyborczej

12 kwietnia 2015 r.w godz. 7.00 - 21.00
– przeprowadzenie głosowania

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski