Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężkie walki przed szczytem w sprawie przyszłości Ukrainy [WIDEO]

Elżbieta Dominik
Mińsk, Kijów. Przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji mają dziś omawiać plan pokojowy.

Zacięte walki trwają na wschodzie Ukrainy. Ochotnicy z ukraińskiego batalionu "Azow" kontratakują wokół portowego miasta Mariupol. - Odbiliśmy kilka wsi: Szyrokine, Pawłowo, Kominternowo. Teraz kierujemy się w stronę Nowoazowska - tłumaczy Andrij Biłecki, dowódca batalionu. Rebelianci ostrzelali kwaterę sił ukraińskich w Krematorsku - poinformował z kolei prezydent Petro Poroszenko.

Źródło: UA 1+1/x-news

Na pozycje sił rządowych runął grad rakiet z wyrzutni typu Tornado. Pociski uderzyły też w pobliskie dzielnice mieszkalne, kilka osób zginęło. Rebelianci twierdzą, że okrążyli już miasto Debalcewe, ale Ukraina utrzymuje, że jej żołnierze wciąż tam walczą. Miasto to jest kluczowym węzłem kolejowym, a walki trwają tam od ponad tygodnia.

Równocześnie trwają przygotowania do szczytu przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji, którzy mają dziś dyskutować w Mińsku. Rozważają reaktywowanie porozumienia z Mińska z ub. roku. Szczegóły nie są znane. Wiadomo jedynie, że planowane jest utworzenie strefy zdemilitaryzowanej (50-70 km) wokół aktualnej linii frontu między Ukrainą a rebeliantami.

Ministrowie spraw zagranicznych UE w Brukseli doszli do porozumienia w sprawie kolejnych sankcji na rosyjskie przedsiębiorstwa i stworzenie dodatkowej listy osób objętych zakazem wjazdu do Unii Europejskiej. Sprawa została jednak zawieszona do końca tygodnia na prośbę strony ukraińskiej, by "dać szansę rozmowom pokojowym".

Źródło: ENEX/x-news

Prezydent Rosji Władimir Putin, który rozważa propozycje pokojowe, wcześniej oskarżył Zachód o spowodowanie kryzysu, twierdząc, że obietnice w sprawie nieposzerzenia NATO o Ukrainę zostały złamane. Zarzucił też państwom zachodnim wspieranie "zamachu stanu w Kijowie", odnosząc się do ubiegłorocznego obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza.

W 2014 r. Ukraina i prorosyjscy rebelianci podpisali w Mińsku zawieszenie broni. Przeciwnicy zgodzili się na kilkunastopunktowy plan, w tym m.in. uwolnienie więźniów, wjazd międzynarodowym obserwatorów, utworzenie strefy buforowej. Żadna ze stron nie dotrzymała warunków. Nowy plan pokojowy kanclerz Angela Merkel skonsultowała z prezydentem USA Barackiem Obamą. Ten ostatni zapowiedział, że w przypadku, gdyby wysiłki dyplomatyczne nie przyniosły rezultatów, nie wyklucza dostaw broni na Ukrainę. Merkel jest jednak temu przeciwna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski