Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy w Nowej Hucie znajdują pamiątki sprzed 6,5 tys. lat

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ciekawe odkrycia przynoszą badania archeologiczne, poprzedzające budowę sieci ciepłowniczej od al. Solidarności do spalarni śmieci przy ul. Giedroycia. Natrafiono m.in. na ślady po chatach osady z okresu kultury łużyckiej.

Wykopaliska rozpoczęły się w grudniu ub.r. Do przebadania jest pas terenu szerokości trzech metrów i długości 3,5 km. Na znaleziska archeolodzy natrafiają na głębokości od 50 cm do czterech metrów.

Najstarsze to te z 4500 - 4000 roku p.n.e. Znalezione zostały jamy, które wtedy towarzyszyły budynkom mieszkalnym. Prawdopodobnie pierwotnie pełniły funkcję spichlerza, a następnie zamieniły się w jamy odpadkowe (czyli ówczesne śmietniki). W jamach tych do naszych czasów przetrwały fragmenty ceramiki oraz narzędzia krzemienne.

- To pamiątki po przedstawicielach kultury malickiej, ludzie rolniczym - mówi Janusz Bober, kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego.

Jamy zawierające fragmenty ceramiki pozostawili też po sobie tutejsi mieszkańcy z okresu neolitu, z lat 3000-2500 przed naszą erą.

Szczególnie ciekawe są natomiast odkryte ślady po półziemiankowych, zagłębionych w terenie domach. To pozostałości po osadzie z okresu kultury łużyckiej, z lat między 1100 - 900 p.n.e. oraz 700 - 500 p.n.e. Domy te miały po 20 - 30 mkw.

Więcej jutro w "Dzienniku Polskim"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Archeolodzy w Nowej Hucie znajdują pamiątki sprzed 6,5 tys. lat - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski