Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba inwestować w przyszłościowe kierunki

Rozmawiała Paulina Szymczewska
Fot. Anna Kaczmarz
Rozmowa Kroniki. Dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. UR, prorektor ds. dydaktycz­nych i studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

– Uniwersytet Rolniczy po raz kolejny zaprosił młodzież ze szkół średnich na swój dzień otwarty. Czym mogą się Państwo pochwalić?

– Tym, że z natury jesteśmy najlepsi. W zeszłym roku oddaliśmy do użytku nowoczesne laboratoria dla kierunku weterynaria. Kolejne są w budowie. Planujemy też unowocześnić laboratoria biotechnologii, bo staje się ona kierunkiem przyszłości.

– No właśnie, biotechnologia to jeden z najbardziej obleganych kierunków na UR.

– Oferujemy bogaty program kształcenia w tym zakresie. Biotechnologia zyskuje na znaczeniu. Mikroorganizmy są coraz częściej wykorzystywane w wielu dziedzinach, jak np. produkcja żywności (serków, jogurtów itd.), produkcja różnych nośników energetycznych (biogaz), przygotowywanie podłoża w szklarniach, przetwórstwo na cele nierolnicze (np. w medycynie) i tak dalej. To jest przyszłość i trzeba w nią inwestować.

– Poza biotechnologią jakie jeszcze kierunki na UR cieszą się dużym zainteresowaniem?

– Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, gospodarka przestrzenna, weterynaria i wreszcie dietetyka, która jest najbardziej oblegana – w zeszłym roku mieliśmy 16 kandydatów na jedno miejsce.

Trzeba pamiętać, że dziś dietetyk to nie tylko osoba pracująca w szpitalach, szkołach, placówkach zbiorowego żywienia. Taki specjalista zaczyna być potrzebny m.in. w firmach, które dostarczają w formie cateringu produkty dla zbiorowego żywienia. Musi znać procesy technologiczne. Stąd tak duże zainteresowanie dietetyką.

– Obecnie Uniwersytet Rolniczy to 11 tysięcy studentów, 24 kierunki i 56 specjalności. Co dalej? Szykują się nowości?

– Tak, już od października planujemy otworzyć dwa nowe kierunki: pierwszy na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa – związany ze sztuką ogrodową (uprawa kwiatów, krzewów itp.), a drugi na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki – dotyczący inżynierii biosyste­mów, czyli bardziej całościowego podejścia do inżynierii na rzecz rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt planujemy uruchomić kierunek bioinżynieria. Myślimy również o otwarciu w przyszłości kierunku hipo­te­rapia, we współpracy z UJ.

Prócz tego planujemy zwiększyć liczbę kierunków anglojęzycznych (teraz nasza oferta obejmuje dwa takie kierunki pełne i pięć specjalności). Chcemy, by każdy wydział miał przynajmniej jeden pełny kierunek również w wersji angielskiej, gdyż zainteresowanie studiami w Krakowie kandydatów z zagranicy jest coraz większe.

– UR to jednak nie tylko oferta edukacyjna.

– Nie, mamy także bardzo bogatą ofertę kulturalną. Jesteśmy jedną z niewielu uczelni, która prowadzi Centrum Kultury Studenckiej. Myślę, że warto to podkreślić, ponieważ Kraków jest miejscem, które sprzyja rozwojowi kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski