Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boznańska the end

Łukasz Gazur
Zobaczymy m.in. słynne portrety malowane przez artystkę, które przyniosły jej sławę na świecie
Zobaczymy m.in. słynne portrety malowane przez artystkę, które przyniosły jej sławę na świecie FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Do soboty, 31 stycznia, Muzeum Narodowe w Krakowie. Dobiega końca wystawa jednej z najsłynniejszych polskich malarek.

Muzeum Narodowe w Krakowie przypomina jedną z największych gwiazd polskiej historii sztuki, jedną z najbardziej znanych artystek polskich I poł. XX wieku. Uczyła się w czasach, gdy na Akademię kobiety miały wstęp wzbroniony.

Zaledwie 21-letnia dziewczyna w 1886 r. wyruszyła w podróż do Monachium. Później przeniosła się do Paryża. Już za życia zdobyła uznanie i sławę. Była wziętą portrecistką, tworzyła wizerunki bogatych Amerykanów, ale i przyjaciół.

Należała do czołówki europejskich artystów, jej obrazy były pokazywane na całym świecie i nagradzane na wystawach. W 1937 r. zdobyła Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu, a rok później jej prace zostały docenione na Biennale w Wenecji, na którym jeden z jej obrazów zakupił król Włoch.

Nic więc dziwnego, że obrazy na krakowską wystawę przyjechały ze zbiorów prywatnych i publicznych z całego świata, w tym tak znanych jak Musee d’Orsay w Paryżu czy Ca’Pesaro w Wenecji.

Na wystawie zobaczymy nie tylko najsłynniejsze obrazy Boznańskiej – jak „Dziewczynka z chryzantemami”– ale i liczne grono artystów, którzy albo ją inspirowali, albo tworzyli w tym samym czasie. Albo i jedno, i drugie. Zobaczymy więc obraz „Neapolitanka” Whistlera (znakomity artysta amerykański, choć po tym akurat obrazie tego powiedzieć nie można), przywieziony z madryckiego Muzeum Thyssen-Bornemisza, „Portret Berthe Morisot” Maneta. Jest też rewelacyjny „Portret Infantki Małgorzaty” Velazqueza.

To ostatni moment, by zobaczyć tę bardzo ciekawie zaaranżowaną i przemyślaną wystawę. Przed nami ostatnie finisażowe dni, na które przygotowano sporo atrakcji. Dziś oraz 24 stycznia, o godz. 18, oprowadza po wystawie jej kuratorka, Ewa Bobrowska. 27 stycznia, o godz. 10.15 odbędą się warsztaty dla seniorów w cyklu „Rozmowy o historii” (prowadzenie: Anna Walczyk, Marta Wojtyś-Kipiel).

29 stycznia 2015, o godz. 18, spotkanie w „Klinice obrazów” na temat konserwacji obrazów artystki (prowadzenie: Janusz Czop). Zaś 31 stycznia, o godz. 18 oprowadza po wystawie druga z jej kuratorek, Urszula Kozakowska-Zaucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski