Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy konsument może ogłosić upadłość

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Upadłość z reguły kojarzy się z przedsiębiorcami, którzy nie mogąc spłacić wierzycieli, rozpoczynają długotrwałe i kosztowne postępowanie upadłościowe.

Okazuje się jednak, że ogłoszenie i prowadzenie upadłości możliwe jest również w przypadku tych osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej (tzw. konsumentów). Możliwość taka zaistniała wraz ze zmianą przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, co miało miejsce we wrześniu 2009 roku. Ostatnie zmiany przepisów weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.

Upadłość może zostać ogłoszona jedynie wówczas, gdy konsument będący dłużnikiem jest niewypłacalny, tzn. nie reguluje na bieżąco swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przejściowe niewykonywanie zobowiązań nie stanowi podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenta, a w takim wypadku sąd oddala wniosek o wszczęcie postępowania.

W celu rozpoczęcia postępowania upadłościowego dłużnik zobowiązany jest do złożenia stosownego wniosku do sądu rejonowego (wydziału gospodarczego) właściwego według miejsca zamieszkania. Inaczej niż w przypadku przedsiębiorców wniosek o ogłoszenie upadłości nie może zostać zgłoszony przez wierzycieli. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej, przy czym podlega on tzw. podstawowej opłacie sądowej w kwocie 30 złotych (dotychczas było to 200 złotych).

Ogłoszenie upadłości jest możliwe jedynie wówczas, gdy niewypłacalność nastąpiła na skutek wyjątkowych i niezależnych od konsumenta okoliczności. Jeżeli niewypłacalność została spowodowana umyślnym działaniem lub rażącym niedbalstwem dłużnika, wówczas wniosek zostanie oddalony.

W przypadku gdy w skład majątku dłużnika wchodzi zamieszkiwana przez niego nieruchomość, przepisy przewidują możliwość zawarcia układu z wierzycielami w celu zachowania możliwości dalszego zamieszkiwania. Natomiast jeśli nieruchomość zostanie zbyta w trakcie postępowania upadłościowego, wówczas z kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży dłużnikowi wydziela się kwotę odpowiadającą wysokości czynszu najmu za okres od 12 do 24 miesięcy, tak aby mógł on zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

W ramach tzw. planu spłat dłużnik zobowiązany jest do spłacania wierzycieli przez 3 lata. Wykonanie planu spłat uprawnia sąd do umorzenia zobowiązań dłużnika.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy konsument może ogłosić upadłość - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski