Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy Krakowianina Roku 2014. Kto odniósł sukces i zmienił miasto?

Małgorzata Mrowiec
Plebiscyt. Już zakończyliśmy etap zgłaszania kandydatów do tytułu Krakowianin 2014. Dziękujemy za liczne zgłoszenia.

Kapituła Plebiscytu, na podstawie zweryfikowanych zgłoszeń, a także własnych typów, ustali listę nominowanych. 30 stycznia zacznie się głosowanie na najlepszych z najlepszych, do którego znów zaprosimy naszych Czytelników.

Wśród członków Kapituły jest m.in. prof. Andrzej Zoll, profesor prawa UJ, były rzecznik praw obywatelskich i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jaki, według niego, był to rok dla Krakowa i czyje dokonania zapamiętał?

- Dla mnie 2014 to rok 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Krakowie odbywały się uroczystości związane z tym jubileuszem, na Rynku zabrzmiał utwór symfoniczny skomponowany na tę okazję. Bardzo ważnym wydarzeniem w ramach obchodów był Kongres Kultury Akademickiej, który przyniósł istotne refleksje na temat obecnej roli uniwersytetów, kulturotwórczej i ogólnospołecznej - mówi prof. Andrzej Zoll. Inicjatorem i głównym organizatorem kongresu był prof. Piotr Sztompka z Instytutu Socjologii UJ i zdaniem prof. Zolla śmiało może on kandydować do tytułu Krakowianina 2014.

Kolejnym wymienianym przez członka kapituły kandydatem jest architekt Krzysztof Ingarden, jeden z dwóch głównych projektantów Centrum Kongresowego ICE Kraków. - Budynek jest fantastyczny, dla miasta to rzecz znakomita i skok cywilizacyjny - uważa prof. Zoll. Wyróżniłby też prof. Franciszka Ziejkę, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - za walkę o pieniądze na renowacje w naszym mieście.

Inny z członków Kapituły Plebiscytu, dr Jarosław Flis, socjolog i publicysta, uważa, że na tytuł Krakowianina 2014 zasłużył ks. Jacek Stryczek - prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które realizuje akcję "Szlachetna paczka".

- Bywa, że inicjatywy, które się ładnie rozpoczynają, wcale nie mają udanej kontynuacji. A akcja ks. Stryczka jest realizowana z konsekwencją, rozmachem, rozkręca się i wyszła poza granice Krakowa - chwali dr Flis.

Zwraca też uwagę, że warte docenienia są inicjatywy, które zmieniają Kraków, choć są poza głównym nurtem, bez oficjalnych patronatów i oczekiwań poklasku. Do takich przedsięwzięć zalicza festiwal muzyki elektronicznej Unsound. Przyjeżdżają na niego tysiące fanów z całego świata, a jego zagraniczne edycje promują polską muzykę. Współtwórczynią festiwalu jest Małgorzata Płysa - i to ją dr Flis chętnie by wyróżnił.

Tytuł, zdaniem socjologa, należy się też Tomaszowi Leśniakowi, liderowi inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom. Za odwagę. To jego działania doprowadziły do organizacji referendum, w którym większość mieszkańców sprzeciwiła się igrzyskom w Krakowie.

W skład Kapituły Plebiscytu weszli też zdobywcy tytułu Krakowianina Roku w minionych latach, jak Anna Dymna, prezes Fundacji Mimo Wszystko, prof. Tadeusz Uhl z AGH i Jerzy Mazgaj, twórca delikatesów Alma.

Członkiem Kapituły jest także Bartosz Szydłowski, dyrektor Łaźni Nowej.

- Moim kandydatem jest prezydent Majchrowski. W pięknym stylu po raz czwarty wygrał wybory. Był osobowością tego roku - mówi Jerzy Mazgaj. Uhonorowałby też Rafała Sonika - krakowianina z dużymi osiągnięciami biznesowymi i sportowymi.

REGULAMIN PLEBISCYTU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski