Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki będzie nadchodzący rok dla rynku mieszkaniowego

Grzegorz Skowron
Będzie drożej? Z analiz rynku wynika, że co piąty deweloper zapowiada na przyszły rok nieznaczne podwyżki cen mieszkań
Będzie drożej? Z analiz rynku wynika, że co piąty deweloper zapowiada na przyszły rok nieznaczne podwyżki cen mieszkań FOT. JANUSZ MICHALCZAK
Prawo. Przed nami zmiany w MdM i Prawie budowlanym, większy wkład własny, pierwsze mieszkania na wynajem.

Kończący się rok przyniósł wzrost aktywności firm dewe­loperskich i obniżki cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym.

Czy w przyszłym można spodziewać się utrzymania tego trendu? Na razie wiadomo tylko o zmianach, które czekają rynek nieruchomości. O tym, jak na niego wpłyną, powinno być wiadomo już za kilka miesięcy.

Większy wkład własny

Od 1 stycznia 2015 roku z 5 do 10 proc. wzrośnie wysokość obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt. W kolejnych latach wysokość niezbędnego wkładu własnego będzie nadal rosła.

Eksperci podkreślają, że konieczność zgromadzenia co najmniej 10 proc. wartości mieszkania może zmniejszyć liczbę korzystających z kredytów hipotecznych. Ale podobne progno- zy dotyczyły wprowadzenia obowiązku 5-proc. wkładu własnego, który jednak nie spowodował załamania na rynku kredytowym i nieruchomości.

MdM dla wielodzietnych

Ci, którym nie uda się zgromadzić gotówki przed zakupem mieszkania, mogą sięgnąć po ofertę pomocy rządowej, czyli kredyt z dopłatą, udzielany w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Rząd zapowiadał, że już od stycznia zwiększy dopłaty dla rodzin wielodzietnych, ale do tej pory nowelizacja ustawy określającej zasady funkcjonowania MdM nie została jeszcze uchwalona.

Gdy do tego dojdzie, małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci otrzymają dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wzrośnie do 25 proc.

Kolejną prawdopodobną zmianą jest rozszerzenie katalogu osób, które mogą przystąpić do kredytu, kiedy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Do umowy kredytu beneficjenta MdM będą mogły przystępować dowolne osoby, a nie tylko członkowie najbliższej rodziny.

Dla wielu analityków rynku nieruchomości rządowe propozycje zmian to za mało, by roz­ruszać MdM. Przypomnijmy, że w tym roku wykorzystano zaledwie jedną trzecią puli na dopłaty, a eksperci nie mają złudzeń co do tego, by w przyszłym roku było inaczej.

Państwo wynajmie

W 2015 roku na rynku pojawią się pierwsze mieszkania oferowane do wynajęcia przez utworzony specjalnie do tego celu Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Na przestrzeni czterech lat fundusz powinien zainwestować 5 mld zł w całe budynki z mieszkaniami gotowymi do wynajęcia.

Z tej formy pomocy państwa mają korzystać osoby, których nie stać na własne mieszkanie, ale mają stałe dochody pozwalające na wynajem lokalu po cenach zbliżonych do rynkowych. Czy te założenia okażą się trafne, pokażą pierwsze oferty najmu i zainteresowanie nimi.

Zmiany u deweloperów

W drugim kwartale przyszłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawi projekt nowelizacji ustawy de­weloperskiej. Mają się w niej znaleźć korzystne rozwiązania zarówno dla nabywców mieszkań, jak i budujących oraz sprzedających lokale.

Na razie jednak weszły w życie zmiany, z których ucieszą się tylko kupujący. 25 grudnia weszła w życie ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady nieruchomości. To o dwa lata wydłuża czas na wykrycie usterek w mieszkaniu.

Jak wynika z analiz Home Brokera, co piąty deweloper zapowiada na przyszły rok nieznaczne, zwykle kilkuprocentowe podwyżki cen mieszkań, a co czwarta firma taką podwyżkę rozważa. Ponad połowa de­weloperów nie planuje zmiany cen. Ale też brakuje chętnych do obniżek.

Będzie łatwiej budować

Przyszły rok powinien też przynieść zapowiadane od kilku lat zmiany w Prawie budowlanym. Chodzi nie tylko o małą nowelizację, na mocy której domy jednorodzinne będą stawiane bez pozwolenia na budowę, ale także o nowy Kodeks budowlany, który ma uprościć każdy proces inwestycyjny.

Ale i w tym przypadku nie brakuje sceptyków przypominających, że prace nad nowymi przepisami budowlanymi ciągle się opóźniają i może dojść do tego, że przed końcem kadencji Sejm nie zdąży ich przyjąć. Sama rezygnacja z pozwoleń na budowę (zastąpienie ich zgłoszeniem) też budzi sporo emocji i ma swoich zagorzałych przeciwników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaki będzie nadchodzący rok dla rynku mieszkaniowego - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski