Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci chcą zrozumieć zło, żeby lepiej walczyć z nienawiścią

Piotr Subik
Joanna Urbaniec
Inicjatywa. Ponad dwustu policjantów z całej Polski pozna historię zagłady Żydów dzięki warsztatom organizowanym przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Szkolenia takie mają już za sobą komendanci miejscy i powiatowi z Małopolski, Śląska i Opolszczyzny.

Projekt "Zrozumieć zło" to wspólna inicjatywa Centrum oraz Komendy Głównej Policji. Pierwsza taka w Europie, a wzorowana na podobnych akcjach prowadzonych w USA. Tam szkolenia, które mają ułatwić ściganie przestępstw z nienawiści, przechodzą m.in. rekruci FBI.

W Polsce weźmie w nich udział kadra kierownicza komend miejskich i powiatowych, pełnomocnicy komendantów wojewódzkich do spraw ochrony praw człowieka oraz funkcjonariusze na co dzień zajmujący się ściganiem tego rodzaju przestępstw, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Dzięki pogłębionemu studium historii ludobójstwa na Żydach, w połączeniu z wiedzą o zachowaniach sprawców Holokaustu, osoby te nabywają ekspercką wiedzę o współczesnych zagrożeniach - mówi koordynator projektu Maciek Zaborowski z Centrum Żydowskiego.

Szkolenia odbywają się m.in. pod patronem Rzecznika Praw Obywatelskich. "Chciałabym, abyśmy wszyscy mieli świadomość, że zjawisko rasizmu i związanej z nim nietolerancji i ksenofobii godzi w podstawowe prawo godności przysługujące każdemu człowiekowi, a także stanowi poważne zagrożenie dla porządku społecznego" - napisała do uczestników warsztatów prof. Irena Lipowicz.

Policjanci nie tylko słuchają wykładów o Holokauście, ale mają też okazję zwiedzić były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, Muzeum Żydowskie oraz jedyną zachowaną w Oświęcimiu synagogę - Cherwa Lomdej Misznajot. To pozwala im uświadomić sobie, że przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili nawet 60 proc. ogółu mieszkańców Oświęcimia.

Każdego roku policja w Małopolsce wszczyna średnio ponad 20 postępowań związanych z przestępstwami z nienawiści. Są to najczęściej propagowanie faszyzmu i znieważenie osób z powodu np. przynależności rasowej albo religijnej. - Część spraw kończy się z powodu niewykrycia sprawcy, na przykład trudne dowodowo sprawy napisów na murach - mówi Krzysztof Łach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jednak policyjne statystyki nie oddają w pełni skali problemu. M.in. dlatego, że sporo przestępstw tzw. nienawistnych jest kwalifikowanych jako na przykład zwykłe pobicie.

Szkolenia dotyczące przestępstw z nienawiści prowadzone są także w ramach programu przygotowanego przez policję. Jak mówi Krzysztof Łach, udział w nich wzięli m.in. praktycznie wszyscy funkcjonariusze pionu kryminalnego i prewencyjnego z małopolskiego garnizonu. Przechodzą je też policjanci, którzy są przyjmowani do służby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Policjanci chcą zrozumieć zło, żeby lepiej walczyć z nienawiścią - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski