Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta innowierców [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Pasterka w kościele św. Anny w Zabrzu. Wigilia jest dniem roboczym, ale 25 i 26 grudnia to - nie tylko dla katolików - wolne od pracy święta
Pasterka w kościele św. Anny w Zabrzu. Wigilia jest dniem roboczym, ale 25 i 26 grudnia to - nie tylko dla katolików - wolne od pracy święta Arkadiusz Gola
13 dni wolnych ma każdy pracownik, obojętnie jaką wyznaje religię. Niekatolicy mogą dostać wolne, ale muszą je potem odpracować.

Boże Narodzenie często wypada w dni powszednie, które automatycznie stają się dniami świątecznymi, czyli ustawowo wolnymi od pracy. To samo dotyczy Święta Trzech Króli, Poniedziałku Wielkanocnego, Bożego Ciała i innych katolickich świąt.

Polacy innych wyznań też wtedy mają wolne, ale gdy wypadają ich święta, muszą brać urlop, by celebrować je zgodnie z nakazami swojej religii. - Sprawa jest dość ważna, bo na terenie województwa śląskiego mniejszości wyznaniowe są liczniejsze niż w innych częściach kraju - mówi Michał Podsiedlik, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. a

Ewangelicy, żydzi, metodyści, baptyści i inne wyznania

Dla kogo świąteczny urlop i na jakich warunkach

  • Zwolnienie od pracy może być udzielone pracownikowi innego wyznania niż katolickie - pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia - bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych (art. 42 ustawy z dnia 17.05.1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania) - wyjaśnia Michał Podsiedlik, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
  • Pracownik należący do kościoła lub związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.
  • Gdy pracownik złoży wniosek w terminie - pracodawca nie może odmówić udzielenia zwolnienia, jeżeli jednak pracownik terminowi uchybi, udzielenie zwolnienia pozostaje całkowicie w gestii pracodawcy. Powyższa sytuacja nie obejmuje jednak świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia (np. szabas rozpoczynający się od zachodu słońca w piątek i trwający do zachodu słońca w sobotę). Wówczas, w celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia tych świąt, pracodawca - na prośbę pracownika - ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy. Gdy pracownik taki wniosek złoży, pracodawca jest nim związany.

Święta, jakie celebrują Polacy przykładowych wyznań

Uprawnienia do zwolnień od pracy z tego tytułu potwierdzają ustawy o stosunku RP do niektórych kościołów, określając jednocześnie, jakie święta religijne obchodzone w danym kościele uprawniają do zwolnień od pracy.

Osobom należącym do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego
przysługuje prawo do zwolnienia od pracy w święta ewangelickie:
- Wielki Piątek i Święto Wniebowstąpienia.

Członkom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przysługuje zwolnienie w następujące święta:
- Wielki Piątek, Święto Wniebowstąpienia Chrystusa Pana, 31 października - Święto Reformacji.

Wierni Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego mają prawo do zwolnień od pracy i nauki na czas obejmujący następujące święta religijne:
- Wielki Piątek - Dzień Ukrzyżowania Chrystusa Pana, Wniebowstąpienie Chrystusa Pana.

Członkowie Kościoła Chrześcijan Baptystów mają prawo do zwolnień w:
- Wielki Piątek - jako pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa, Święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Zgodnie z ustawą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP,
- świętem adwentystycznym jest sobota.

Wierni Kościoła mają prawo do zwolnienia od pracy i nauki od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Na wniosek pracownika, złożony nie później niż 7 dni przed dniem zwolnienia, pracodawca ma obowiązek ustalić dla niego indywidualny rozkład czasu pracy.

Osoby należące do Kościoła prawosławnego mają prawo obchodzenia świąt prawosławnych również według kalendarza juliańskiego. Są to:
- 7 stycznia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 8 stycznia - drugi dzień Bożego Narodzenia, 19 stycznia - Chrzest Pański, 7 kwietnia - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, drugi dzień Wielkanocy, 19 sierpnia - Przemienienie Pańskie, 28 sierpnia - Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.

Osobom należącym do gmin żydowskich przysługuje zwolnienie w następujące święta:
- Nowy Rok (2 dni), Dzień Pojednania (1 dzień), Święto Szałasów (2 dni) , Zgromadzenie Ósmego Dnia (1 dzień), Radość Tory (1 dzień), Pesach (4 dni), Szawuot (2 dni). Terminy tych świąt określane są według kalendarza żydowskiego. Osobom należącym do gmin żydowskich przysługuje też prawo zwolnienia od pracy lub nauki na czas szabasu trwającego od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!