Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nanocząstka, która leczy

(MSB)
Dr hab. inż. Marcin Banach
Dr hab. inż. Marcin Banach Fot. Jan Zych
Wynalazki. Badacze z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK zostali nagrodzeni za opracowanie nowych nanomateriałów

17 medali (pięć złotych, cztery srebrne i osiem brązowych) oraz osiem nagród specjalnych na międzynarodowych wystawach wynalazków w Moskwie, Seulu, Genewie, Warszawie, Norymberdze i Kunshan! To tegoroczny plon prac zespołu młodych naukowców Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Marcina Banacha i dr inż. Jolanty Pulit-Prociak.

Badacze z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK zostali nagrodzeni za opracowanie różnego typu nowych nanomateriałów do wykorzystania w medycynie i przemyśle. Wyróżnione rozwiązania to m.in. sposób pozyskiwania nanokompozytu hydrokoloidowego oraz pianki poliuretanowej zawierającej nanocząstki metali, zawiesina do wytwarzania kompozycji stomatologicznych, a także metoda opracowania suspensji zawierającej nanocząstki złota lub srebra oraz licznych nanokrystalicznych tlenków.

Zawiesinę do wytwarzania kompozycji stomatologicznych będzie można zastosować do produkcji środków do higieny jamy ustnej i materiałów stomatologicznych wypełniających ubytki zębowe – wyjaśnia dr hab. Marcin Banach. – Związki chemiczne oraz nanocząstki zawarte w zawiesinie redukują płytkę nazębną, działają przeciwzapalnie i antymikrobiologiczne, zwalczają nieprzyjemny zapach i ograniczają występowanie nadwrażliwości zębów. Zastosowanie nanomateriałów w stomatologii pozwala na wzmożenie efektu biobójczego, co jest szczególnie pożądane w przypadku higienizacji jamy ustnej.

W medycynie można będzie wykorzystać także inne z rozwiązań opracowanych przez naukowców z PK.

– Nanokompozyt hydrokoloidowy z wbudowanymi nanocząstkami srebra może być stosowany jako składnik opatrunków na rany. Obecne w produkcie nanocząstki srebra hamują rozwój mikroorganizmów, co sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Hydrokoloid ma wiele właściwości poprawiających ogólną kondycję zdrowotną i działa przeciwkrwotocznie, dzięki czemu może być stosowany w preparatach tamujących krwawienie. W podstawowej formie nanokompozyt ma postać płytek przeznaczonych do ran powierzchniowych. W ranach głębokich i drążących może być stosowany w formie pasty – mówi Marcin Banach.

Z kolei pianki poliuretanowe zawierające nanocząstki metali np. srebra i złota mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Naukowiec objaśnia, że dodanie środka biobójczego wzbogaca właściwości pianek. Takie innowacyjne rozwiązanie zahamuje rozwój i wzrost mikroorganizmów w miejscu stosowania pianki, na przykład w wilgotnym środowisku.

Jak podkreślają twórcy nagrodzonych wynalazków, powstały one w oparciu o zasady zielonej chemii, są więc przyjazne środowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski