Nie żyje Stanisław Żydaczek – legenda tarnowskiego boksu

(KIER)
Ta hiobowa wieść dotarła do nas z Białegostoku. W wieku 74 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł legendarny tarnowski pięściarz Stanisław Żydaczek.

Urodzony 18 kwietnia 1940 roku w Janowie Lwowskim, sportową karierę rozpoczął w **drużynie Stali Gorzów Wielkopolski, potemn boksował w Stali Stalowa Wola, a następnie na długie lata trafił do tarnowskiego Metalu.
Tylko w okresie służby wojskowej reprezentował barwy Legii Warszawa. Niewielki wzrostem, mający ogromne serce do walki zawodnik, dwukrotnie stawał na podium mistrzostw Polski seniorów (w 1961 i 1964 roku). Z zespołem warszawskiej Legii także dwukrotnie sięgnął po tytuł drużynowych mistrzów kraju, wygrywał ligowe pojedynki, zdobył tytuł mistrza Wojska Polskiego. Jego ogromny talent dostrzegł i docenił słynny trener „Papa” Feliks Stamm. Powołał Go do reprezentacji Polski.
Największym sukcesem Żydaczka było zwycięstwo nad mistrzem olimpijskim z Rzymu, Węgrem Gulą Toerekiem. W finałowym meczu o Puchar Europy Polska – ZSRR posłał na deski kolejnego olimpijskiego championa, Olega Grigoriewa. Był członkiem kadry olimpijskiej, uczestniczył w tournee po Japonii. Za swoją postawę uhonorowany został tytułem „Zasłużony Mistrz Sportu”. Łącznie stoczył 217 walk. 167 z nich wygrał, a 17 zremisował.**