Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zakazie dla węgla bez udziału Krakowa

Agnieszka Maj
arc
Kontrowersje. W warszawskim sądzie o utrzymanie tzw. uchwały antysmogowej walczy organizacja pozarządowa, ale nie nasz magistrat.

Władze Krakowa nie złożyły wniosku o to, by być stroną w sprawie dotyczącej tzw. uchwały antysmogowej. Dlatego nie mogą wnieść skargi kasacyjnej od wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyroku unieważniającego wprowadzenie zakazu palenia węglem.

Nie mogą też uczestniczyć w procesie. – I tak by to nie zmieniło sytuacji prawnej – twierdzi Filip Szatanik, wicedyrektor magistrackiego Wydziału Informacji.

W taki sposób nie myślą jednak przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych: Krakowskiego Alarmu Smogowego i fundacji Client Earth, które złożyły do sądu wniosek, aby uznać je za strony w procesie.

Dzięki temu Krakowski Alarm Smo­go­wy odwołał się od wydanego w sierpniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził nieważność tzw. uchwały antysmogowej.

Władze Krakowa nie miały takiej możliwości. – Ale to prezydent zainicjował wprowadzenie zakazu palenia węglem, wysyłając list intencyjny do marszałka województwa małopolskiego. Teraz kibicujemy organizacjom pozarządowym, choć nie uczestniczymy w procedurze sądowej – twierdzi Filip Szatanik.

Jak informuje sędzia Anna Szko­dzińska, rzeczniczka WSA w Krakowie, każdy może się zgłosić jako strona w procesie. – Decyzja o tym, czy otrzyma taki status, należy do sędziego. Wyznacznikiem jest to, czy w przypadku osoby, która się ubiega o status strony, mógł zostać naruszony interes prawny – wyjaśnia sędzia Anna Szko­dzińska.

Przypomnijmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę przyjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego 25 listopada ubiegłego roku. Argumentował m.in., że sejmik nie miał prawa wprowadzania zakazu palenia węglem w Krakowie.

Prawnicy Urzędu Marszałkowskiego złożyli skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Wyrok w tej sprawie ma zostać wydany w ciągu półtora roku – informuje Piotr Łyczko z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Niezależnie od tego władze województwa liczą na to, że Sejm wprowadzi zmiany w przepisach, które rozszerzą kompetencje samorządu dotyczące walki ze smogiem.

Urzędnicy postulują także m.in. ustalenie norm jakości dla węgla i umożliwienie Radzie Miasta Krakowa wprowadzenia strefy z ograniczeniem wjazdu dla aut niespełniających wymagań dotyczących norm spalin.

Propozycja zmian została przekazana posłom z Małopolski. – Jeszcze przed świętami zorganizuję spotkanie krakowskich samorządowców, działaczy antysmogowych oraz ministra ochrony środowiska. Będziemy rozmawiać, jakie wprowadzić zmiany w przepisach, aby utrzymać zakaz palenia węglem – zapowiada poseł Ireneusz Raś z PO.

Poseł Józef Lassota (PO) dodaje, że na ukończeniu są też zmiany w przepisach ustalające normy dla węgla i dla pieców, w których można spalać węgiel.

KOMENTARZ
Prezydent Jacek Majchrowski zapowiadał w kampanii wyborczej, że walka ze smogiem będzie dla niego priorytetem w tej kadencji. Obietnice wyborcze nie zawsze jednak pokrywają się z rzeczywistością. Kraków nie skorzystał z okazji, aby powalczyć o uchwałę antysmogową. Trudno zrozumieć, dlaczego skargę do NSA mogła złożyć społecznie działająca organizacja, a nie jest w stanie tego zrobić opłacany z publicznych pieniędzy magistrat. To przecież prezydent Krakowa powinien reprezentować interesy wszystkich mieszkańców miasta.
Agnieszka Maj

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski