Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Grudniowy numer już w sprzedaży

Redakcja
Od 27 listopada w kioskach i salonikach prasowych znajdziecie nowy numer miesięcznika Nasza Historia. 100 stron pasjonujących historii, które rozegrały się w Krakowie i Małopolsce, w kraju i na świecie. Bohaterów z naszej przeszłości opisali najlepsi autorzy i współpracownicy „Dziennika Polskiego”.

W grudniowym numerze m.in.:

KRAKÓW I MAŁOPOLSKA

Nasza Galicja zła i dobra. Dlaczego o imperium Habsburgów krakowianie wciąż myślą z nostalgią? Czy cesarz Franciszek Józef był tylko zaborcą, czy także dobrotliwym i liberalnym ojcem dla swych poddanych?

King Kong z Nowej Huty.
Jak powstał pomnik Lenina i kto go wysadził. Przypominamy 16-letnią historię najbardziej znienawidzonego pomnika w Krakowie. Istnieją dwie wersje dotyczące zamachu bombowego, w wyniku którego wódz rewolucji stracił stopę.

Dzieje metra w Krakowie. Pół wieku przygotowań i nic... Wzloty i upadki na drodze budowy krakowskiego metra. Na razie zamiast podziemnej kolei mieszkańcy dostali na razie półtorakilometrowy tunel tramwajowy.

Dlaczego Barbara Radziwiłłówna musiała umrzeć.
Krakowski epilog XVI-wiecznej love story. Rzecz o obyczajowym skandalu, jakim był romans Zygmunta Augusta i wojnie o wpływy między magnatami.

„Piękna Helena” z Chrzanowa, lux-torpeda i inne kolejowe demony prędkości. W grudniu na tory wyrusza Pendolino, ale szybkie pociągi docierały do Krakowa i Małopolski już przed wojną.

Car w błocie.
Niesławny odwrót Aleksandra I spod Austerlitz. Kareta pobitego przez Napoleona imperatora Wszechrusi ugrzęzła na drodze w podkrakowskiej Mogile. Kto udzielił pomocy rosyjskiemu władcy?

Koniec złotego wieku w Krakowie. Jak przywódca arian Faust Socyn musiał uchodzić z Krakowa do Lusławic. Przybliżamy wydarzenia, które położyły kres złotemu wiekowi wolności religijnych w Polsce.

POLSKA I ŚWIAT

Jaruzelski zaczyna nowe życie. W tym niezwykłym materiale Paweł Kowal przedstawia moment, w którym generał musiał sobie szukać nowych protektorów. Mieli mu zastąpić tego dotychczasowego - sowieckiego marszałka Rokossowskiego. Gdzie Jaruzelski ich znalazł?

Oddziały specjalne AK walczą w III Rzeszy. O brawurowych i krwawych akcjach komórki zagranicznej Armii Krajowej przeprowadzonych w Berlinie, Breslau i Rydze. Materiałowi towarzyszy infografika.

Polska szkoła fałszerzy pieniędzy. Polscy fałszerze rzucali wyzwania policji i bankowcom w całej Europie. Nie było banknotów ani monet, których nie wzięliby na warsztat.

Szwadrony śmierci Jaruzelskiego.
Esbecy z tajnej grupy „D” porywali i zabijali ludzi. Ich komórka była głęboko zakonspirowana w strukturach MSW, zamaskowana nawet przed innymi esbekami. Wszystkie dokumenty niszczono. Co dziś wiemy o esbeckich mordercach?

Zakonnik, który okradł Matkę Boską. Świętokradcza zbrodnia zdemoralizowanego paulina z Jasnej Góry. Ojciec Damazy Macoch kradł i zabijał, żeby zaspokoić materialne potrzeby swej pięknej kochanki.

Mord na żołnierzach wyklętych. O tym, jak zginęło małżeństwo Zubrydów z Narodowych Sił Zbrojnych i o ich zabójcy, który przeżył cały PRL jako resortowy reżyser dokumentalista. Jerzego Vaulina nie ukarano go do dziś.

Polityka przy stole i od kuchni.
Losy państw, mocarstw i świata niejednokrotnie decydowały się nie na polu bitewnym, lecz przy kolacji. Rozprawa o roli dobrego jedzenia i wina w dyplomacji.

Erotyczne skandale.
Wystawa aktów Wenus regularnie wstrząsała PRL. Z kolei u progu lat 90. wstrząsem dla konserwatywnego społeczeństwa była „Ars Erotica”.

Prawdziwa opowieść wigilijna. Na Boże Narodzenie patrzymy przez pryzmat słynnej powieści Karola Dickensa. Ale jak naprawdę wyglądały święta w XIX-wiecznym Londynie? Sue Perkins, brytyjska znawczyni Dickensa, kreśli obraz zwyczajów i tradycji w Wielkiej Brytanii, które inspirowały znanego pisarza do jego „Opowieści wigilijnej”. Ile jest w niej historycznej prawdy?

Wunderwaffe Führera. Adolf Hitler do końca wierzył, że uda mu się zadać ostateczny cios przeciwnikom za pomocą nowej, nieznanej wcześniej broni. Z desek kreślarskich niemieckich inżynierów schodziły kolejne prototypy cudownych samolotów, czołgów i rakiet, mających odmienić losy wojny.

Beria - seksualny drapieżnik. Szef NKWD był, obok Stalina, najpotężniejszym człowiekiem Związku Radzieckiego w czasie wojny i tuż po niej. Swą pozycję wykorzystywał także do zdobywania kobiet. Szukał seksu w sposób najbardziej drapieżny, jego ochroniarze porywali młode dziewczyny z ulic Moskwy. Nie bał się także otwarcie podrywać żon innych członków Politbiura.

POPKULTURA

Amerykańska rekordzistka świata mody. Historia seksownej Lauren Hutton, amerykańskiej modelki, która na okładce Vogue’a pojawiła się aż 28 razy, a z kariery zrezygnowała dopiero po pięćdziesiątce.

Moda,sztuka, rozrywka. Historia słynnych koturn Ferragamo, niegrzecznych fotografii Ellen von Unwerth czy kontrowersyjnej „Fontanny” - rzeźbiarskiego żartu Marcela Duchampa.

Zapętlony trójkąt Tygrysa, czyli miłosne podboje bezkompromisowego Mao Zedonga - syna wieśniaka, który stanął na czele Chin.

Kuchnia, a w niej o kulinarnym fenomenie wszech czasów.
W roli głównej - śledź i wariacje na jego temat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski