Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy palą na potęgę

(DD)
Wśród uzależnionych od tytoniu jest aż 3,5 mln Polek
Wśród uzależnionych od tytoniu jest aż 3,5 mln Polek FOT. ARCHIWUM
Nałóg. Uzależnienie od tytoniu często ma podłoże fizjologiczne i psychologiczne.

Papierosy codziennie pali 9 mln Polaków, w tym 3,5 mln kobiet. Palenie tytoniu jest przyczyną aż 90 proc. zachorowań na raka płuca. 20 listopada, w Światowym Dniu Rzucania Palenia, eksperci zachęcali do zdrowego stylu życia.

– Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie, instytucji odpowiedzialnej za realizację zadania „Prewencja pierwotna nowotworów” w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

– Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30 proc. wszystkich zgonów powodowanych nowotworami.

Palą i chorują

Kobiety palą coraz częściej – w Polsce jest ich aż 3,5 mln! Palą niemal tyle samo, co mężczyźni. Liczba zachorowań na raka płuca wśród Polek wzrasta z roku na rok – 2011 r. zarejestrowano ponad 6 tys. zachorowań wśród kobiet, w tym samym czasie ponad 6 tys. z nich umarło z tego powodu. Obecnie rak płuca jest częstszą przyczyną przedwczesnej śmierci u kobiet niż nowotwór piersi i szyjki macicy.

– Palenie tytoniu przez kobiety ma swoją specyfikę – zauważa Irena Przepiórka, ekspert Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym i Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie. – Często palenie staje się dla nich sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Można powiedzieć, iż kobiety silniej niż mężczyźni uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności, w jakich palą.

Kobiety zaczynają palić w bardzo młodym wieku. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 lat próbowała palić tytoń. – Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca i inne choroby odtytoniowe, pozbawiając młode kobiety wielu lat życia i prowadząc do przedwczesnej śmierci – dodaje prof. Zatoński. – Młodzi ludzie sądzą, że paląc papierosy „light” czy „slim” szkodzą swojemu organizmowi w mniejszym stopniu. Nic bardziej mylnego. Wszystkie papierosy są tak samo trujące dla naszego organizmu – podczas palenia każdy z palaczy zaciąga się dymem zawierającym 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych!

Na wdychanie substancji rakotwórczych narażone są także osoby niepalące tytoniu – tzw. palacze bierni. Corocznie w Polsce umiera około 2 tys. biernych palaczy. Coraz częściej na wdychanie dymu papierosowego narażone są także dzieci, również nienarodzone, co ma katastrofalne skutki dla ich rozwoju. Rodzice palący papierosy narażają dziecko na liczne schorzenia już w okresie życia płodowego.

Darmowe wsparcie

Ogólnopolska Sieć Pomocy Palącym właśnie zaczyna tworzyć swoje kolejne struktury. Pierwsze punkty zostaną otwarte na terenie województwa mazowieckiego. Na podstawie zebranych w nich doświadczeń oszacuje się zainteresowanie i skalę potrzeb w pozostałych częściach Polski.

Do końca przyszłego roku powstanie kilkanaście kolejnych punktów poradniczych, w których osoby palące i ich rodziny będą mogły bezpłatnie otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie w procesie rzucania palenia. Każda osoba zostanie otoczona indywidualną opieką i otrzyma program działań przystosowany do swoich potrzeb, możliwości i oczekiwań.

Specjalistyczną pomoc można już dziś uzyskać w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym dzwoniąc pod numer 801 108 108. Poradnictwo telefoniczne ma charakter indywidualnych sesji, dostosowanych do potrzeb rozmówcy.

– Z pomocy Telefonicznej Poradni co roku korzysta już ponad 5 tysięcy osób – mówi Irena Przepiórka. – Pacjenci dzwoniący do TPPP są w różnych fazach procesu rzucania palenia. Dzwonią zarówno osoby, które nie rozpatrują jeszcze możliwości rzucenia palenia, jak i osoby w trakcie walki z uzależnieniem, oraz osoby utrzymujące abstynencję lub przeżywające nawrót nałogu. Zgłaszają się do nas przede wszystkim osoby, których dotychczasowe próby zaprzestania palenia nie przyniosły rezultatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski