Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pojedynek na wizje. Tego chcą dla Krakowa

Agnieszka Maj, Piotr Tymczak
Jacek Majchrowski i Marek Lasota
Jacek Majchrowski i Marek Lasota Zdjęcia Anna Kaczmarz i Wojciech Matusik
Wybory. Co jest ważniejsze: metro czy szybka kolej aglomeracyjna? Czy władze Krakowa powinny doprowadzić do usunięcia klubów erotycznych z centrum miasta? Na jaką dziedzinę gospodarki powinien postawić nowy prezydent Krakowa?

Porównujemy programy kandydatów do objęcia tego urzędu. Łączy ich to, że chcą utrzymać zakaz palenia węglem w Krakowie. Obaj uważają, że trzeba postawić na transport szynowy, aby zmniejszyć korki w mieście.

Marek Lasota zapowiada jednak, że nie zlikwiduje szkół, takiej obietnicy nie złożył urzędujący prezydent. Jacek Majchrowski w swoim programie umieścił sporo inwestycji, które od lat są przygotowywane przez magistrat.

Marek Lasota część pomysłów na rozwój Krakowa powiela, ale ma także kilka nowych. O tym, czyja wizja miasta zwycięży, zadecyduje druga tura wyborów, która odbędzie się 30 listopada.

Edukacja

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiada, że wprowadzi jedną godzinę języka angielskiego codziennie w szkołach podstawowych i gimnazjach. Dla uczniów techników i zasadniczych szkół zawodowych mają być zorganizowane zajęcia z języka obcego branżowego.

Prezydent chce także budować nowe przedszkola (na os. Rżąka, Ruczaj, Gotyk, Kurdwanów, Rybitwy, Kliny i przy ul. Dekerta), co pozwoli na zwiększenie liczby miejsc w tych placówkach o 2 tys.

Marek Lasota, kandydat prawicy obiecuje, że jeśli zostanie prezydentem, nie zlikwiduje żadnej szkoły. Nawet jeśli będzie trzeba do nich dopłacać więcej z budżetu miasta. Jego zdaniem nie ma sensu likwidowanie plaówek zawodowych, bo ten rodzaj edukacji trzeba właśnie w Krakowie rozwijać.

– Gdybym został prezydentem, to doprowadziłbym do odnowienia szkolnictwa zawodowego, które moim zdaniem upadło przede wszystkim na terenie Nowej Huty. Brakuje ślusarzy i budowlańców, w zasadzie wszystkich rzemieślników – uważa Marek Lasota.

Chce także przywrócić pełne finansowanie krakowskich stołówek z budżetu miasta.

Zapowiada także podniesienie jakości kształcenia. – Moje działania skupią się na podniesieniu jakości nauczania, aby w możliwie niedługim czasie utrwalić pozycję krakowskich szkół jako najlepszych w Polsce. Dzięki współpracy z krakowskimi uczelniami stworzę program wspierania uczniów gimnazjów i liceów, by ułatwić młodym ludziom podjęcie studiów – obiecuje Lasota.

Zdaniem prof. Jerzego Waligóry, prorektora Uniwersytetu Pedagogicznego wszystkie te pomysły są ciekawe, ale mało realne.

– Już teraz Kraków dopłaca ze swojego budżetu do edukacji, a według tych programów dopłaty musiałyby jeszcze wzrosnąć. Wątpię, czy miasto stać na utrzymanie wszystkich szkół i na budowę nowych przedszkoli – mówi Jerzy Waligóra.

Ochrona środowiska

Kandydat prawicy proponuje „nieagresywne wobec mieszkańców działania”, które doprowadzą do likwidacji smogu w Krakowie. – Można krok po kroku wpływać na upłynnienie ruchu samochodowego czy gospodarkę odpadami. Konieczny jest rozwój sieci ciepłowniczej oraz wspieranie termomodernizacji budynków – wylicza Lasota.

Proponuje odejście od spalania węgla i stopniowe przechodzenie na ogrzewanie z sieci ciepłowniczych, ale w taki sposób, aby nie było to uciążliwe dla mieszkańców.

Podobny program ma prof. Jacek Majchrowski. Dla urzędującego prezydenta walka ze smogiem ma być priorytetem w następnej kadencji.

W ciągu czterech lat zamierza zdobyć ok. 250 mln zł na dalsze ograniczanie niskiej emisji zanieczyszczeń. Zapowiada wprowadzenie preferencyjnych zasad włączania krakowskich kamienic ogrzewanych węglem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jakość powietrza mają także poprawić nowe parki. Prezydent obiecuje wykup działek zarówno pod obszary zielone już funkcjonujące oraz pod budowę nowych parków, m.in. parku Jalu Kurka, św. Wincentego a Paulo, Aleksandry, Młynówka Królewska, parku rzecznego Wilga i Drwinka oraz Zakrzówek, a także utworzenie parku przy ul. Bandtkiego.

Dla Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego ważne jest to, że obaj kandydaci opowiadają się za zakazem dla węgla w Krakowie.

– Konieczne jest także wprowadzenie termo­modernizacji domów jednorodzinnych, to niezbędny element walki ze smogiem – uważa Andrzej Guła. Jego zdaniem w następnych latach prezydent powinien zintensyfikować działania na rzecz poprawy powietrza, ponieważ na razie nie przyniosły one spodziewanych rezultatów: mimo likwidacji pieców nadal normy stężenia pyłu zawieszonego są przekraczane, czasem nawet trzykrotnie.

Gospodarka

Prezydent Majchrowski stawia na współpracę biznesu i uczelni. Zapowiada budowę Nowej Huty Przyszłości, czyli krakowskiej Doliny Krzemowej. To ma być nie tylko siedziba innowacyjnych firm, ale także kawałek nowego miasta. Planuje się tam nowe tereny do zamieszkania, rekreacji i wypoczynku oraz nawet 40 tys. miejsc pracy. W ramach tego projektu mają powstać Błonia 2.0 oraz kompleks rekreacyjny w Przylasku Rusieckim.

Prezydent chce także promować Kraków jako centrum turystyki biznesowej. Temu ma służyć nowe centrum kongresowe ICE Kraków i hala widowiskowo-sportowa Kraków Arena. Jego zdaniem Kraków powinien być miastem wielkich kongresów, targów i imprez międzynarodowych.

Obaj kandydaci na prezydenta obiecują wykorzystanie potencjału uczelni w gospodarcze. – Postawię na gospodarkę opartą na wiedzy – deklaruje Marek Lasota.

Zapowiada wprowadzenie ulg podatkowych i wynajmu lokali po preferencyjnych stawkach dla: start-up, inkubatorów przedsiębiorczości oraz małych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. – Będę patronem oraz animatorem współpracy świata biznesu z uniwersytetami. Regularny dialog na linii prezydent – rektorzy krakowskich uczelni – szefowie największych firm, stanie się praktyką – obiecuje kandydat.

Lasota chce zorganizować w Krakowie Expo. Liczy na to, że pieniądze na organizację tej imprezy da rząd. Trudno jednak w to uwierzyć, ponieważ do tej pory Kraków jest regularnie pomijany przy rozdziale rządowych pieniędzy. Do tej pory nie udało się nawet wybudować trasy S7.

Komunikacja

W przypadku rozwoju transportu w mieście prezydent Jacek Majchrowski nie zaskakuje niczym nowym. Zapowiada kontynuację inwestycji zaplanowanych już w minionej kadencji, m.in. budowę linii tramwajowej do Górki Narodowej, remonty torowisk i przygotowywanie budowy metra.

– W obecnych planach miasta brakuje przede wszystkim długofalowego pomysłu na komunikację. Kraków przymierza się do budowy metra, ale jeżeli to nie wyjdzie, to nie ma nic w zamian. Wybudowanie linii tramwajowej do Górki Narodowej czy Mistrzejowic to za mało – komentuje Rafał Terkalski, miłośnik krakowskiej komunikacji, znany z filmu i komiksu krytykującego transport w Krakowie.

– Brakuje też deklaracji ze strony prezydenta, że już od przyszłego roku zwiększy częstotliwość kursów tramwajów i autobusów. A tak powinno się stać skoro znów rozszerzy się strefa parkowania. W takim przypadku powinno się dać mieszkańcom coś w zamian, aby ich zachęcić do przesiadania się z aut do pojazdów komunikacji zbiorowej – dodaje Terkalski.

Marek Lasota podkreśla, że jednym z jego fundamentalnych punktów programu jest rozpoczęcie gruntownej przebudowy systemu komunikacji w mieście.

Kandydat PiS ma także wariant B, gdyby niezbędne analizy wykazały brak możliwości budowy metra. To pomysł budowy odcinka Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej łączącej Podgórze z północno-wschodnią częścią Śródmieścia nitką poprowadzoną pod Alejami Trzech Wieszczów i dalej – już na powierzchni – z Nową Hutą oraz terenami przeznaczonymi do zainwestowania w ramach programu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.

– To pomysł z kategorii science fiction. Jak już, to trzeba planować tunele tramwajowe pod centrum – uważa Rafał Terkalski. Bardzo mu się natomiast podoba pomysł z programu Marka Lasoty dotyczący budowy nowej linii tramwajowej łączącej Cichy Kącik z ul. Piastowską. – Dzięki temu niedużym kosztem lepiej zostałoby skomunikowane z centrum miasteczko studenckie i biurowce przy ul. Armii Krajowej – ocenia Terkalski.
W swoim programie prezydent Jacek Majchrowski wpisał sporo inwestycji drogowych. Marek Lasota jest natomiast zwolennikiem zaprzestania budowy szerokich dróg w mieście, kosztem komunikacji zbiorowej. Zapowiada więc rezygnację z budowy Trasy Wolbromskiej. Kandydat PiS zamierza też powołać Biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu, któremu zostaną przekazane z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu kompetencje związane z zarządzaniem ruchem.

Bezpieczeństwo

Obaj kandydaci zapowiadają zmniejszenie liczby pozwoleń na sprzedaż alkoholu i rozbudowę sieci miejskiego monitoringu. Marek Lasota jest jednak zdecydowanie większym zwolennikiem montażu kamer i to w całym mieście.

Kandydat PiS dodatkowo zamierza doprowadzić do likwidacji punktów hazardu, szczególnie lokali z automatami o małych wygranych. Jest też przeciwnikiem lokowania klubów erotycznych w centrum, których jest tam coraz więcej. Prezydent Majchrowski wyjaśnia, że miasto nie ma możliwości prawnych, aby decydować o lokalizacji takich klubów w prywatnych nieruchomościach.

– Wiem, że prezydent podkreśla, iż nie ma instrumentów prawnych, niemniej problem udało się rozwiązać w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, a Sopot jest na finiszu – mówi Marek Lasota. Jego zdaniem działalność klubów erotycznych obniża wartość promocyjną Krakowa i w takiej sytuacji miasto mogłoby się zwrócić do właścicieli takich lokali z pozwem o rekompensatę za straty z tego tytułu. Prezydent Sopotu zarzucił dwóm klubom działanie na szkodę wizerunku kurortu. – Przeanalizowałem razem z prawnikami pozew Sopotu i wydaje się, że nie przyniesie on takich skutków jak oczekuje prezydent Jacek Karnowski. Jeżeli przyniesie efekt, skorzystamy z tych doświadczeń – wyjaśnia prof. Jacek Majchrowski.

Sport, rekreacja, dialog z mieszkańcami

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiada budowę nowych obiektów sportowych (m.in. orlików lekkoatletycznych, motodromu, a także toru dla rowerów BMX, basenów dzielnicowych) oraz modernizację istniejących obiektów. Urzędujący prezydent zapowiada też nowe programy sportowe: „Sport – Integracja – Zdrowie (program kierowany do dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem); „60+ na sportowo” (program dla seniorów).

Marek Lasota zapowiada stworzenie funduszu stypendialnego pozwalającego z jednej strony na podnoszenie umiejętności młodzieży uzdolnionej sportowo, a z drugiej na kreowanie marki Krakowa, jako miasta zdolnych, ambitnych i zdrowych ludzi.

Kandydat PiS też jest zwolennikiem rozbudowy bazy sportowej dla młodzieży. Ma również pomysł na to, aby stadion Wisły był wykorzystywany nie tylko podczas meczów piłkarskich.

– Musimy pamiętać, że to jest stadion miejski, wybudowany za publiczne pieniądze. Jeżeli tak jest, to obiekt wraz z okalającym go terenem trzeba oddać mieszkańcom, aby im służył przez cały tydzień. To powinno być centrum aktywności krakowian – uważa Marek Lasota. Jako prezydent byłby gotowy do konsultowania z mieszkańcami, a także kibicami, w jaki sposób wykorzystać wolne przestrzenie pod trybunami i wokół stadionu.

Podkreśla, że partycypacja społeczna jest jednym z głównych punktów jego programu. Chce stworzyć forum rzetelnych konsultacji społecznych. Prezydent Jacek Majchrowski zapowiada natomiast utworzenie Miejskiego Centrum Konsultacji Społecznych ora tworzenie doraźnych, mobilnych punktów konsultacyjnych.

JACEK MAJCHROWSKI
Więcej kwietników i koszy na śmieci , a także ścieżki dla biegaczy

- Zwiększenie liczby kwietników, klombów i zieleni na obszarze całego miasta.

- Budowa sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

- Zwiększenie liczby miejskich autobusów elektrycznych. Tworzenie kolejnych linii obsługiwanych wyłącznie przez autobusy elektryczne.

- Zakup 2 300 koszy ulicznych w 2015 roku. Do 2016 roku w Krakowie na obszarze całego miasta rozstawionych będzie 9 000 koszy na śmieci.

Te założenia przyjęto, opierając się na standardach obowiązujących w Wiedniu.

- Rozbudowa infrastruktury wokół Bagrów i Przylasku Rusieckiego.

- Wprowadzenie usługi „pogotowia oczyszczania”. To oznacza gotowość interwencyjną 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

- Utworzenie stanowiska Lekarza Miejskiego – jego zdaniem będzie informacja, poradnictwo, współpraca z rzecznikiem konsumenta, NFZ, szpitalami.

- Budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku i ścieżek dla biegaczy wraz z infrastrukturą, w tym turystycznego szlaku sportowego „Błonia”.

- Budowa sieci miejskich siłowni na wolnym powietrzu.

- Nadbudowa gmachu teatru „Bagatela”. Stworzenie przestrzeni wielofunkcyjnej dla eksperymentalnych działań teatralnych i koncertów oraz dla pracowni teatralnych.

- Montaż stojaków rowerowych przy szkołach.

- Wzmacnianie turystyki patriotyczno-historycznej.

- Tworzenie centrów aktywności seniorów, zorganizowanie Centrów Krakowskich Seniorów, stworzenie klubów Centrum Wolontariatu Seniorów.

(AM)

MAREK LASOTA
Prezydent rządzi z mieszkańcami bez punktów hazardu i klubów erotycznych

- Krakowskie społeczeństwo obywatelskie – obowiązki prezydenta miasta wykonywane w realnej i ścisłej współpracy z miejskimi organizacjami pozarządowymi.

- Straż Miejska obecna tam, gdzie jest realnie potrzebna. Bezkosztowe zwiększenie jej efektywności dzięki dodatkowym patrolom w centrum miasta, które wykorzystają rowery.

- Likwidacja punktów hazardu, szczególnie lokali z automatami o małych wygranych.

- Likwidacja klubów erotycznych w centrum Krakowa.

- Stop likwidacji szkół, lepsze wykorzystanie istniejących już miejskich obiektów, aby uczniowie i nauczyciele mieli lepsze warunku pracy i nauki. Stworzenie nowej strategii edukacyjnej dla Krakowa. Klasy w szkołach nie powinny liczyć więcej niż 25 uczniów.

- Stworzenie wspólnego zintegrowanego biletu na komunikację miejską oraz inne środki transportu, m.in. pociągi i busy.

- Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów krakowskich szkół. Miałoby to także korzystny wpływ na zmniejszenie ruchu samochodowego w mieście, bo rodzice dowożą często dzieci do szkoły m.in. z wygody i powodów ekonomicznych.

- Budowa tunelu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pod Alejami Trzech Wieszczów.

- Budowa nowoczesnego Centrum Muzyki, które od lat jest obiecywane mieszkańcom.

- Doprowadzenie do tego, aby przynajmniej jeden z krakowskich festiwali muzycznych, np. Misteria Paschalia, zyskał rangę co najmniej europejską.

- Trzeba rozwiązać problem znikających księgarni. Kraków uznany został za Miasto Literatury UNESCO, tymczasem chwilę potem na Rynku Głównym zamknięte zostały księgarnie.

(TYM)
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski