Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj Krowodrzę ogrodniczą

(MM)
Metalowe buty do ubijania kapusty
Metalowe buty do ubijania kapusty FOT. ADAM WOJNAR
Historia. Krowodrza – oto bohater nowej wystawy w Domu Zwierzynieckim, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Można poznać jej dzieje, tradycyjne zawody mieszkańców, obejrzeć dawne stroje czy wejść do zaaranżowanego urzędu gminy.

Wystawa przeniesie nas na początek całe wieki wstecz, do wsi i gminy wiejskiej Krowodrza, o której pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku. Ciekawe, ilustrujące jej historię i charakter, są księgi gminne, sądowe, kroniki i zbiory dokumentów, na co dzień przechowywane w Archiwum Narodowym w Krakowie.

– Pokazujemy Krowodrzę ogrodniczą, której już dzisiaj nie ma – mówi Małgorzata Niechaj, kurator wystawy „Zwierzyniec zaprasza – Krowod­rza”.

Znajdziemy więc w salach muzeum opowieść o rolniczo-ogrodniczej wsi, która zmieniła się w przedmieście zaopatrujące w warzywa Kraków, Śląsk, a nawet inne miasta austriackie i niemieckie. Prezentowane są tutaj m.in. dawne narzędzia ogrodnicze, a także takie ciekawostki jak... metalowe buty do ubijania kapusty.

Ekspozycja pokazuje, jak wieś rozwijała się aż do włączenia do tzw. Wielkiego Krakowa w 1910 r. i jakie są dzieje Krowodrzy jako dzielnicy aż po dziś dzień. Przypomni, że gdy wieś urbanizowała się już od XIX w., coraz więcej osób odchodziło od zawodów rolniczych.

To tutaj, podobnie jak na Zwierzyńcu, pojawiało się coraz więcej murarzy, którzy zimą, gdy nie pracowali, zajmowali się tworzeniem szopek. Najstarsza zachowana szopka krakowska jest dziełem Michała Ezene­kiera, właśnie z Krowodrzy.

Muzealnicy przypominają też fabrykę czekolady działającą na Krowodrzy do początku XXI w. – ukazując przekształcanie się ogrodniczej gminy w dzielnicę przemysłową. Prezentowane są pamiątki po niej, m.in. opakowania, foremki.

Nie brakuje na wystawie archiwalnych fotografii. Będzie można też posłuchać nagranych opowieści przedstawicieli krowoderskich rodzin.

Wystawa w Domu Zwierzynieckim (ul. Królowej Jadwigi 41) jest czynna od dziś do 8 marca 2015 roku. Jutro w godz. 10–18 będzie można ją oglądać bezpłatnie, w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, a dodatkowo o godz. 15 – w towarzystwie kuratorki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski