Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS szykuje kandydata

Katarzyna Hołuj
Jarosław Szlachetka
Jarosław Szlachetka FOT. MACIEJ HOŁUJ
Samorząd. Na starostę typowany jest m.in. Jarosław Szlachetka, który wszedł do sejmiku. Może być też ktoś spośród radnych powiatu.

Wyniki wyborów, choć nadal nieoficjalne, wskazują na to, że ze wszystkich kandydatów z powiatu myślenickiego, do sejmiku wojewódzkiego wszedł tylko jeden – Jarosław Szlachetka (PiS). Zdobył 22 873 głosy.

Jego nazwisko pojawia się też wśród potencjalnych kandydatów do fotela starosty myśle­nickiego, jako że PiS zdobyło 13 mandatów w 25-osobowej Radzie Powiatu. Władze PiS na razie tego ani nie dementują, ani nie potwierdzają.

Jak powiedzieli nam wczoraj poseł Marek Łatas i Jarosław Szlachetka, szef zarządu Powiatowego PiS, rozmowy cały czas trwają.

Dowiedzieliśmy się jednak, że na to najważniejsze w powiecie stanowisko pod uwagę branych jest dwóch radnych PiS oraz dwie osoby spoza Rady. Właśnie w tej drugiej dwójce wedle nieoficjalnych informacji ma być Jarosław Szlachetka.

Wiadomo, że tych dwóch funkcji – radnego sejmiku i starosty – łączyć się nie da, dlatego gdyby Szlachetka został starostą, musiałby zrezygnować z mandatu w sejmiku.

Z formalnego punktu widzenia kandydatura na starostę osoby spoza rady jest możliwa. – Prawo do zgłoszenia kandydatów ma każde ugrupowanie. To, które zdobyło większość mandatów nie jest tu uprzywilejowane. Po zgłoszeniu kandydatów odbywa się tajne głosowanie. Ten, który zwycięży, uzyskując bezwzględną większość głosów, ma prawo wskazać pozostałych członków Zarządu – mówi Grzegorz Chłu­da, sekretarz powiatu.

Jak dalej tłumaczy, gdyby zdarzyło się tak, że starostą zostanie ktoś spoza Rady, taka osoba ma prawo głosu tylko podczas uchwalania uchwał Zarządu, natomiast nie ma go podczas głosowań Rady Powiatu. Taki starosta, jako przewodniczący Zarządu Powiatu, zostaje wtedy zatrudniony na podstawie umowy o pracę. To samo dotyczy pozostałych członków Zarządu, gdyby zostali wskazani spoza grona Rady.

Pierwsza sesja Rady Powiatu musi zostać zwołana w terminie do 7 dni od oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów przez PKW.

– Zwołuje ją komisarz wyborczy, a do czasu wyboru przewodniczącego prowadzi ją najstarszy wiekiem radny – mówi Grzegorz Chłuda.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski