Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie mamy w domu miejsca na suszenie prania, rozwiązaniem może być zakup suszarki bębnowej

(DD)
Sprzęt AGD. Suszarki bębnowe, tak popularne na Zachodzie, u nas są zupełnie niedoceniane. Ci, którzy zetknęli się z tymi urządzeniami, mogli usłyszeć, że suszarki pożerają dużo prądu, niszczą ubrania i zajmują dużo miejsca.

Suszarka przypomina wyglądem pralkę i jest zbudowana z podobnych elementów. Posiada obracający się bęben, do którego wrzucamy mokre ubrania i panel sterowania, który pozwala wybrać odpowiedni program suszenia.

Suszarki i pralko-suszarki mogą być wolno stojące lub przeznaczone do zabudowy, ładowane od przodu lub od góry oraz kondensacyjne lub ewakuacyjne (wywiewowe). Urządzenia ewakuacyjne wymagają podłączenia do otworu wentylacyjnego, przez który oddawana jest para wodna z mokrych ubrań. To rzadziej wykorzystywane rozwiązanie, ponieważ wymaga dostępu do wentylacji. Popularniejsze są modele kondensacyjne. Posiadają specjalny zbiornik na wodę pochodzącą z suszonych ubrań, który opróżniamy ręcznie lub automatycznie.

Co jest ważne?
Ładowność to jeden z podstawowych parametrów. Mówi o tym, ile kg prania można wysuszyć w jednym cyklu. Najczęściej jest to od 4 do nawet 9 kg. Warto wybierać te najbardziej pojemne. Pamiętajmy, że mówimy o mokrym praniu, które waży więcej niż zwykły wsad do pralki.

W urządzeniach kondensacyjnych, które nie posiadają automatycznego odprowadzania wody do sieci wodno-kanalizacyjnej, ważna jest także pojemność zbiornika na wodę i wskaźnik zapełnienia. Przeważnie jest to 3-4 litry.

Nie bez znaczenia jest też liczba i rodzaj programów suszenia i czas pracy przy jednym cyklu. Suszenie przy pełnym wsadzie w zależności od modelu trwa od ok. 1,5 do 2 godz. W większości urządzeń znajdziemy kilka lub kilkanaście programów, podzielonych ze względu na rodzaj materiału i wielkość wsadu. Przydatną funkcją jest także odświeżanie garderoby bez konieczności prania, a także funkcja typu „szósty zmysł”, która sama dopasowuje czas pracy suszarki, w zależności od obciążenia.

Niektórzy producenci tych urządzeń obiecują też minimum zagnieceń odzieży do takiego stopnia, że większość materiałów nie wymaga prasowania.

Poziom hałasu
Jeszcze bardziej praktycznym elementem, który warto sprawdzić przed zakupem jest poziom hałasu. Nie ma co ukrywać, suszarki pracują głośniej niż pralki czy zmywarki. Guziki, suwaki i inne twarde elementy uderzają o ściany dużego bębna. Dla mało odpornych przyda się opcja opóźnionego startu. Aby uniknąć hałasu można wtedy nastawić suszarkę przed wyjściem do pracy, na uczelnię, zakupy czy spacer – i problem z głowy.

Aby utrzymać suszarkę w dobrym stanie, trzeba ją regularnie czyścić. Alternatywą bywają funkcje filtrujące i samooczyszczające, które pozwalają na szybkie pozbycie się kłaczków i nitek pochodzących z suszonych ubrań, które mogłyby zapychać urządzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski