Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy odkrywają tajemnice najmniejszego kościoła w Krakowie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Archeolog Jacek Czuszkiewicz w wykopie przy murach kościoła
Archeolog Jacek Czuszkiewicz w wykopie przy murach kościoła Adam Wojnar
Podgórze. Prace badawcze w kościele św. Benedykta na wzgórzu Lasoty przynoszą rewelacje. Okazuje się, że pierwotna budowla - wbrew ustaleniom sprzed 50 lat - nie miała formy rotundy. A wznieśli ją prawdopodobnie budowniczowie z Moraw.

Trwa remont konserwatorski kościółka św. Benedykta - jednego z najstarszych kościołów w Krakowie i na pewno najmniejszego. Pracują tutaj także archeolodzy, schodząc do 1,7 m poniżej terenu na zewnątrz kościoła, a także badając, co kryje się pod posadzką w świątyni.

Gdy trwało sprawdzanie stanu fundamentów, archeolodzy starali się dotrzeć do murów przedromańskiej (z I połowy XI wieku) rotundy. Według prof. Wiktora Zina, prowadzącego tu badania na przełomie lat 50. i 60., obecny kościół gotycki stoi na miejscu tej rotundy.

- Przy zachodniej ścianie (przeciwnej ołtarzowi) miał się znajdować łuk nawy rotundy. Nie ma go. Znaleźliśmy natomiast mur z piaskowca, który jest pozostałością kościoła przedromańskiego o czworokątnej nawie - mówi kierujący pracami archeolog Jacek Czuszkiewicz. Łukiem mur biegnie w zupełnie innym miejscu, wokół ołtarza - pierwotny kościół miał więc półkolistą absydę. Mury pierwszej świątyni wykonane są z płytek i ciosów kamiennych z piaskowca tzw. myślenickiego (właśnie z Myślenic mógł tu trafić).

Badacze zwracają uwagę, że odkryto kościół ciekawszy od rotundy. - Kościołów przedromańskich o takiej formie nie ma w tym rejonie. Jest na Ostrowie Lednickim w Wielkopolsce, a częste są na Morawach - dlatego Jacek Czuszkiewicz podejrzewa, że stamtąd byli budowniczowie.

Archeolodzy znajdują też groby wokół i wewnątrz kościoła. W jednym z nich, wydrążonym w skale poniżej fundamentów, leżał 8-letni chłopiec. Na brzuchu, ze skrzyżowanymi rękami, z żelaznym toporkiem w dłoni.

Badania będą kontynuowane w przyszłym roku. Archeolodzy mówią, że kościółek kryje jeszcze wiele zagadek. Chcieliby znaleźć m.in. ołtarz przedromański i pochówek fundatora świątyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Archeolodzy odkrywają tajemnice najmniejszego kościoła w Krakowie [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski