Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są świadczenia finansowe związane z wypadkiem przy pracy

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przez zewnętrzną przyczynę, które nastąpiło w związku z pracą wykonywaną przez pracownika. Do wypadku może dojść w czasie świadczenia pracy, ale jest to możliwe również np. w trakcie przebywania pracownika w delegacji.

W razie wystąpienia tego rodzaju zdarzenia pracodawca zobowiązany jest do powołania specjalnego zespołu, którego zadaniem jest ustalenie okoliczności wypadku, jak również sporządzenie tzw. protokołu powypadkowego, w treści którego pracodawca kwalifikuje dane zdarzenie jako wypadek przy pracy.

W razie uznania określonego zdarzenia za wypadek przy pracy zarówno pracownikowi, jak i członkom jego rodziny przysługuje szereg świadczeń, w tym: zasiłek chorobowy (w przypadku, gdy niezdolność do pracy została wywołana wypadkiem), renta z tytułu niezdolności do pracy (dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku), dodatek pielęgnacyjny, renta rodzinna dla członków rodziny zmarłego pracownika, jak również jednorazowe odszkodowanie.

Spośród tych świadczeń warto przybliżyć jednorazowe odszkodowanie, które jest należne w razie doznania przez pracownika stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Stały uszczerbek oznacza takie uszkodzenie ciała, które nie rokuje poprawy w przyszłości, natomiast długotrwały uszczerbek oznacza uszkodzenie ciała trwające dłużej niż sześć miesięcy, rokujące jednak poprawę.

Aby domagać się wypłaty jednorazowego odszkodowania, należy wystąpić do ZUS z wnioskiem o jego wypłatę, załączając wspomniany wcześniej protokół powypadkowy. Lekarz orzecznik ZUS stwierdza, czy i jakiego ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu, co stanowi podstawę do określenia wysokości odszkodowania. Ocena stanu zdrowia może mieć miejsce dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu w wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie jest to 3856,37 zł) za każdy procent stałego, lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Należy pamiętać, że ZUS jest uprawniony do kwestionowania kwalifikacji danego zdarzenia jako wypadku pracy, a co za tym idzie – do odmowy wypłaty wnioskowanego odszkodowania. W takim przypadku ubezpieczonemu pozostaje odwołanie się od negatywnej decyzji ZUS do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie są świadczenia finansowe związane z wypadkiem przy pracy - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski