Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają własny tomograf

Magdalena Uchto
Dyr. Mirosław Dróżdż zapewnia, że obrazy są doskonałej jakości
Dyr. Mirosław Dróżdż zapewnia, że obrazy są doskonałej jakości FOT. ARCHIWUM SZPITALA
Miechów. Ruszyły badania na aparacie zakupionym przez szpital. Miesięcznie wykonuje się ich około 300. Od grudnia będzie ich więcej.

W Szpitalu św. Anny w ostatnich kilku latach usługi w zakresie tomografii świadczyła krakowska firma wyłoniona w konkursie.

Pojawiła się jednak możliwość uzyskania dofinansowania, więc podjęto decyzję, iż bardziej opłacalny będzie zakup tomografu i wykonywanie badań we własnym zakresie, niż zlecanie ich podmiotowi z zewnątrz.

– Dodatkowym argumentem za tym rozwiązaniem była możliwość pozyskania kontraktu z NFZ na wykonywanie badań osobom mającym skierowania od lekarzy z poradni specjalistycznych – mówi lek. med. Mirosław Dróżdż, dyrektor miechowskiego szpitala. Tym sposobem, po rozstrzygnięciu przetargu, do placówki trafił nowoczesny, 24-warstwowy, aparat GE Optima 520.

– Ważne jest to, że obrazy są doskonałej jakości, co pozwala diagnozować chorych na najwyższym poziomie. Do końca listopada badania będą wykonywane tylko dla pacjentów oddziałów szpitalnych. Natomiast dla pozostałych osób udzielanie świadczeń – w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – rozpocznie się od grudnia. Na razie nie przewidujemy wprowadzania płatnych badań – informuje dyr. Mirosław Dróżdż.

Tomografię wykonują pracownicy Szpitala, którzy odbyli odpowiednie szkolenia. Opisy przygotowują albo radiolodzy zatrudnieni w miechowskiej placówce albo – w systemie teleradiologii – lekarze firmy wyłonionej w konkursie.

– Wcześniej średni koszt badania wynosił 250 złotych, a teraz opis kosztuje nas 36 złotych – wylicza dyrektor. Łączny koszt nowego tomografu, wraz z 5-letnią gwarancją i 5-letnim finansowaniem, to 2 miliony 289 tysięcy złotych. Z powiatu udało się dostać dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł.

– Planujemy refinansowanie części poniesionych kosztów z budżetu Województwa Małopolskiego – mówi Mirosław Dróżdż.

Obecnie miesięcznie wykonuje się od 250 do 300 badań. Przewiduje się, że po rozszerzeniu usług o pacjentów spoza oddziałów szpitalnych, liczba badań może wzrosnąć do 400. Najczęściej wykonywana jest tomografia głowy.

W ostatnich trzech latach, przy uzyskaniu dofinansowania z powiatu, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale również z udziałem funduszy własnych, szpital udało się doposażyć w sprzęt medyczny. Trafił on m.in. do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy poradni specjalistycznych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski