Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Zbiornik Świnna Poręba? Nie - Jezioro Mucharskie

Zbiornik Świnna Poręba? Nie - Jezioro Mucharskie

1/2

(© Robert Kadela)

Widok z Mucharza na zbiornik Świnna Poręba podczas powodzi w czerwcu 2014 roku
Wypoczynek. Pięć małopolskich gmin chce ściągnąć turystów nad nowy akwen
Piaszczyste i trawiaste plaże, strzeżone kąpieliska, przystanie żeglarskie, place zabaw, amfiteatry, centra wypoczynku - takie obiekty powstaną w otoczeniu zbiornika Świnna Poręba. Sam zbiornik zmieni nazwę na Jezioro Mucharskie. To wszystko stanie się możliwe, bo pięć małopolskich gmin - Mucharz, Zembrzyce, Stryszów, Lanckorona i Budzów - zjednoczyły siły i opracowały wspólną strategię zagospodarowania terenów wokół nowego jeziora.


Gmina Mucharz chce postawić Centrum Rekreacji "Jaszczurówka", w którym będą nie tylko plaże, ale i sale wystawiennicze oraz muszla koncertowa na 240 osób. W gminie Stryszów powstanie centrum "Dąbrówka" z amfiteatrem na 1200 widzów. W ośrodku "Nad Potokiem Paleczka" w Zembrzycach będą tereny do minigolfa i fitness park. Atrakcją dla turystów mają być także okoliczne zabytki, jak choćby twierdza Konfederatów Barskich w Lanckoronie.

Kiedy to wszystko będzie dostępne dla turystów? - Pierwsze plaże i kąpieliska powinny być gotowe w 2016 roku - zapewnia Wacław Wądolny, wójt Mucharza, gminy będącej liderem wspólnych działań małopolskich samorządów. One zagospodarują tylko część terenów, potem powinni pojawić się prywatni inwestorzy.

- Chcemy, by otoczenie jeziora nie było zlepkiem przypadkowych inwestycji, by nie były to jakieś małe budki z jedzeniem, tylko obiekty o wysokim standardzie dające możliwość komfortowego wypoczynku - mówi Wacław Wądolny.

Samorządy liczą na to, że inwestycje wokół nowego jeziora będą dofinansowane z unijnych dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Już teraz marszałek przekazał gminom 1 mln zł na przygotowywanie dokumentacji. - Zbiornik zostanie wypełniony wodą w przyszłym roku, ale nie możemy tracić czasu i już teraz musimy przygotowywać projekty, by potem jak najszybciej można je było realizować - mówi wójt Mucharza.

Najszybciej dojdzie do zmiany nazwy akwenu. Powszechnie kojarzony zbiornik Świnna Poręba otrzyma nazwę Jezioro Mucharskie. - Wszystkie gminy zgodziły się na taką nazwę, dokumenty w tej sprawie czekają już tylko na zatwierdzenie - zaznacza Dorota Dardzińska, zajmująca się promocją projektu "Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba". Nową nazwę zatwierdzi minister administracji i cyfryzacji.

Trwająca od 30 lat budowa zbiornika przeciwpowodziowego dobiega końca. Jego znaczenie dla ochrony przed zalaniem potwierdzono w roku 2010, kiedy praktycznie zapełniono niedokończony jeszcze zbiornik i zmniejszono falę powodziową na Wiśle w Krakowie. Również w tym roku częściowo wypełniono akwen. Na stałe woda będzie w nim już od przyszłego roku.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Pytanie takie mam

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krk (gość)  •

Czy na tym akwenie będzie dopuszczony ruch łodzi motorowych czy tylko żaglowych - czy wogóle będzie można tam na czymś popływać? Ja jestem za pełną możliwością wykorzystania tych wód, tylko wtedy rozwinie się infrastruktura żeglarska (przystanie, mariny a wokól nich cała masa innych przybytków). Myślę, że to podstawa do zagospodarowania turystycznego tego super pięknego zakątka...To może być "perełka". Tylko nie wprowadzajcie sztucznych zakazów, przykazów etc.

skomentuj

Motor

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hjjjs (gość)  •

Znajac poludnoowe realia ciptoki wprowadza strefe ciszy zeby rozdyndane statuchy nie gadaly zaby i robale sie rozjezdza poczhm wlejom wiadro z guwnem do jeziora.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zgadzam się

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wado (gość)  •

racja racja racja!

odpowiedzi (0)

skomentuj