Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planują ścieżki i tarasy

Katarzyna Hołuj
Zapora widziana z zamku
Zapora widziana z zamku Katarzyna Hołuj
Rekreacja. W przyszłości z dobczyckiego zamku będzie można zejść na koronę zapory, przejść po niej i dalej ruszyć rowerem wokół jeziora

Biuro projektowe Ove Arup & Partners International Ltd Sp. z o.o, to firma, której gmina Dobczyce powierzy przygotowanie projektu zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego na swoim terenie oraz opracowanie projektów technicznych elementów tego zagospodarowania. Umowę z podpisano w ubiegłym tygodniu.

Koncepcja, którą biuro ma opracować będzie dotyczyć zagospodarowania terenu poniżej wzgórza starego miasta i zapory oraz zagospodarowania samego wzgórza. Ponadto projektanci mają przygotować dokumentację techniczną: parkingu przy ul. Podgórskiej, murów miejskich, ścieżki po starym mieście i Przedbroniu, oświetlenia, małej architektury oraz przejścia z zapory na wzgórze zamkowe.

To ostatnie jest nazywane - przez Pawła Machnickiego, zastępcę burmistrza Dobczyc - kluczem komunikacyjnym całej dobczyckiej części projektu. Z tą kładką prowadzącą z zamku na koronę zapory ma się też łączyć promenada spacerowo-widokowa, która powstanie w miejscu, gdzie dziś istnieje jeszcze metalowe ogrodzenie oddzielające zamek od jeziora. Rolę ogrodzenia przejmą dawne mury miejskie, które zostaną odbudowane na wysokość ok. metra, tak aby nie zasłaniały widoku na zbiornik.

Gmina Siepraw ma ogłosić przetarg na opracowanie koncepcji i dokumentacji technicznej dopiero w tym miesiącu. Powstanie tu punkt turystyczny z parkingiem, placem zabaw, boiskiem i siłownią na powietrzu.

W gminie Myślenice taki punkt ma powstać w Drogini. Znajdą się tam: mały parking, wodny plac zabaw, zielona plaża, taras do leżakowania, punkt małej gastronomii i zaplecze sanitarne. Przetarg na jego projekt gmina Myślenice ma ogłosić w listopadzie.
Wszystkie te miejsca oraz już istniejące i mające powstać atrakcje połączą ścieżki. Tylko w gminie Dobczyce planuje się zaprojektowanie ok. 17 kilometrów tras dla pieszych i rowerzystów.

Mają się one łączyć z 8 kilometrami zaprojektowanymi w gminie Siepraw, a te z kolei ze ścieżkami w gminie Myślenice. Powstanie tam najwięcej, bo 32 kilometry traktów od mostu osieczańskiego w kierunku Drogini i Borzęty. W obydwu tych miejscowościach mają też stanąć dwie wieże z punktami
widokowymi, a w Osieczanach będzie platforma do obserwacji ptaków.

W gminie Siepraw, oprócz punktu turystycznego, ma też powstać wieża widokowa do obserwacji ptaków oraz miejsce do uprawiania boulderingu (wspinaczka po blokach skalnych).

W połowie listopada przetarg ma wyłonić firmę, która opracuje koncepcję kompleksowego powiązania wspomnianymi ścieżkami z tablicami i inną infrastrukturą techniczną wszystkich elementów wokół Zbiornika Dobczyckiego. Ogłosiła go gmina Dobczyce jako lider zawartego, w marcu tego roku, porozumiania pomiedzy nią a Sieprawiem i Myślenicami.

Koszt całej dokumentacji szacuje się na 1,2 mln złotych (w tym 0,5 mln złotych pochodzi z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, reszta to wkład trzech gmin). Na razie znany jest tylko koszt dokumentacji dla gminy Dobczyce. Będzie kosztowała 498 tys. złotych. Ma być gotowa do końca maja 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski