Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po badaniach pacjenci i lekarze są mądrzejsi

Barbara Ciryt
Na badania tarczycy kolejka ustawiała się przez cały dzień
Na badania tarczycy kolejka ustawiała się przez cały dzień Barbara Ciryt
Zdrowie. Warto się zbadać, nawet gdy nic nie dolega. A najważniejsza jest profilaktyka.

Na bezpłatne badania i konsultacje ze specjalistami przyszły w sobotę setki mieszkańców. Z inicjatywy samorządu wojewódzkiego zorganizowano Małopolski Dzień Profilaktyki Zdrowia, do którego włączyły się placówki z powiatu krakowskiego: Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu w Krzeszowicach i Centrum Rehabilitacji Dzieci "Solidarność" w Radziszowie.

W Krzeszowicach akcja profilaktyczna została połączona z bezpłatnymi badaniami tarczycy, finansowanymi przez powiat krakowski. Te badania cieszyły się ogromnym powodzeniem.

- Zapisało się 85 osób. Takie badania prowadzimy cyklicznie i zawsze jest zainteresowanie. Badania tarczycy kończymy, w najbliższym czasie rozpoczniemy badania prostaty - mówi Kinga Paternoga z ośrodka Maszachaba, która przeprowadzała wywiady z pacjentami tuż przed badaniem.

Panie z gminy Krzeszowice nawzajem zapisywały się na badania. - Dobrze, że są takie akcje, bo koleżanki zawsze wyszukają w internecie, a gdy zapisuje się kilka osób - jak u nas w pracy - to nie wypada wyłamywać się - mówić pani Łucja z Krzeszowic. - Siostry namawiały mnie już dawno do tych badań, ale zawsze coś innego wypadało. A to dzień nie odpowiadał, a to za dużo pracy i tak przekładałam - przyznaje.

Pani Barbara zaznacza, że sobota jest dla niej najdogodniejszym dniem. Zapisały ją koleżanki, a ona swoją siostrę. - Badania robi się szybko. Wynik USG tarczycy mamy od razu, a pozostałe wyniki za dwa tygodnie - dodaje.

Dietetycy z Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla, która współpracuje z krzeszowickm szpitalem rehabilitacyjnym, udzielali porad cały dzień. - Przychodzą panie, które czekają na badanie tarczycy i pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu - mówi dr Szymon Polaszczyk, specjalista z zakresu żywienia człowieka i pełnomocnik dziekana ds. dietetyki.

- Tutaj głownie rozmawiamy z pacjentami, poznajemy ich nawyki żywieniowe i radzimy jak je zmienić oraz zachęcamy do aktywności ruchowej. Pacjenci opornie podchodzą do tych zaleceń do chwili, gdy jest naprawdę zagrożenie życia. Wtedy bardzo posłusznie realizują propozycje dietetyka. A można to zrobić wcześniej bez stresu, na zasadzie profilaktyki. Dlatego tu jesteśmy - zaznacza Polaszczyk.

Kolejnym badaniem była skaningowa diagnostyka termoregulacyjna (STRD). - To badanie medyczne, które polega na bezdotykowym pomiarze temperatury ciała i jej zmian pod wpływem bodźców - mówi Marek Staniak z Instytutu profilaktyki Zdrowia "Vox naturae" w Krakowie. Metoda ta umożliwia ocenę stanu zdrowia człowieka na poziomie zmian energii.

Pozwala na stosowanie wczesnej i skutecznej profilaktyki i kontroli efektów leczenia; np. dietetyk przy pomocy diagnozy STRD określa typ metaboliczny (jeden z trzech: sensoryczny, emocjonalny, behawioralny) a przez to idealnie dobiera dietę do konkretnej osoby. W ten sposób nie tylko normuje wagę, ale wzmacnia organizm.

Natomiast w radziszowskim szpitalu dla dzieci sobotnie badania były prowadzone w kierunku skoliozy, układu krążenia. Można było skorzystać z porad fizjoterapeutów i dietetyków oraz posłuchać wykładów o wadach postawy i leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po badaniach pacjenci i lekarze są mądrzejsi - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski