Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Kraków znów nadciąga smog

Paulina Szymczewska
Gdy rozpocznie się palenie w piecach i powietrze w stolicy Małopolski będzie ciężkie od pyłu
Gdy rozpocznie się palenie w piecach i powietrze w stolicy Małopolski będzie ciężkie od pyłu Anna Kaczmarz
Środowisko. Zapylenie powietrza zaczęło wzrastać. Na razie przekroczenia norm nie są duże, ale gdy temperatury spadną, będzie gorzej

Od kilku dni prognozy zanieczyszczenia powietrza dla Krakowa nie są optymistyczne. Publikowane w internecie komunikaty ostrzegają, że stężenie pyłu może przekroczyć dopuszczalny poziom. Sezon grzewczy jeszcze się na dobre nie zaczął, a krakowskie stacje monitoringu powietrza już odnotowują przekroczenia norm zapylenia.

W ostatnich dniach września stężenie pyłu w powietrzu zaczęło się zbliżać do granicy normy - w Nowej Hucie i na Alejach sięgnęło 48 jednostek, a na Kurdwanowie - 49 (dopuszczalna norma dobowa wynosi 50). 1 października było już gorzej, normy zostały przekroczone: stacja pomiarowa w Nowej Hucie pokazała 54 jednostki, na Kurdwanowie - 56, a na Alejach - 65.

W kolejnym dniu było nieco lepiej, ale w weekend zapylenie znów wzrosło ponad normę.

Czy "sezon na smog" można więc już uznać za rozpoczęty? - Jak na tę porę roku nie jest źle. Na razie przekroczenia norm są sporadyczne, ale gdy spadną temperatury, to oczywiście sytuacja się pogorszy - komentuje Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
Z
a wzrost zanieczyszczenia powietrza jesienią i zimą odpowiedzialna jest głównie tzw. niska emisja, czyli stare piece i kotłownie węglowe. Dlatego znaczne ograniczenie ich liczby to pierwszy krok do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Ryszard Listwan przyznaje, że to niełatwe zadanie, ale jednocześnie podkreśla, iż jest optymistą, widać bowiem, że proces wymiany starych pieców na czystsze źródła ogrzewania przyspiesza.

W zeszłym roku tylko w ramach miejskiego programu ograniczania niskiej emisji zlikwidowano 1600 pieców węglowych i 255 kotłowni. W tym roku krakowianie złożyli już ponad 2300 wniosków o dotacje do wymiany różnych źródeł niskiej emisji. Jeśli zostaną one zrealizowane, pozbędziemy się kolejnych 3200 pieców i 1473 kotłowni.

- Spodziewamy się, że dzięki temu będzie postępować stopniowa poprawa jakości powietrza w Krakowie - mówi Ryszard Listwan. I dodaje, że Kraków najlepiej w całej Małopolsce wdraża program ochrony powietrza. - Podchodzi do sprawy kompleksowo. Nie tylko realizuje program likwidacji niskiej emisji, ale także m.in. powołał zespół naukowy do spraw powietrza. Ponadto w te wszystkie działania włączają się różne instytucje, np. Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - podkreśla.

- Faktycznie w ciągu ostatnich dwóch lat program likwidacji niskiej emisji mocno się rozwinął. Krakowianie składają coraz więcej wniosków o wymianę pieców - komentuje Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem miasto powinno jednak cały ten system poprawić.

Przede wszystkim należy wprowadzić system motywacyjny dla mieszkańców: im szybciej wymienisz piec, tym większą dotację otrzymasz. - Myślę, że miasto to wprowadzi - uważa Guła.

Po drugie powinno się wprowadzić dopłaty do termomodernizacji budynków. - Niestety, na razie brak jest takiego wsparcia, a przeciętnego Kowalskiego nie stać na ocieplenie domu - przyznaje Andrzej Guła. Jego zdaniem pieniądze na termomodernizację powinny się znaleźć, tym bardziej że dotacje nie musiałyby tu być tak duże jak w przypadku wymiany pieców. - Ludzie po prostu potrzebują dostępu do preferencyjnych kredytów - wskazuje Guła.
W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął pilotażowy program dla mieszkańców, chcących wykonać termomodernizację: bierze się kredyt w Banku Ochrony Środowiska, a WFOŚiGW dopłaca do odsetek (do 80 proc.).

Natomiast właściciele budynków, w których powierzchnia ścian i stropów przekracza 600 mkw., mogą wziąć pożyczkę bezpośrednio z WFOŚiGW - oprocentowaną na 3,6 proc. i z możliwością umorzenia 35 procent kwoty.
WFOŚiGW zamierza kontynuować swój program w kolejnych latach (więcej informacji: www.wfos.krakow.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski