Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literackie gry w cyfrowym świecie

Monika Jagiełło
Festiwal. O tym, co ważne we współczesnej awangardowej literaturze, dowiemy się dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Literackiemu, organizowanemu w Krakowie przez Korporację Ha!art.

Festiwal Ha!wangarda pozwala inaczej spojrzeć na książkę jako medium i przybliżyć to, co najciekawsze w pisarstwie cyfrowym. Odbywająca się od 2002 r. impreza w tym roku skupia się na literaturze elektronicznej.

- Zajmiemy się m.in. literaturą generatywną, czyli trochę nieludzką, bo tworzoną przez komputerowe edytory. Przybliżymy sposoby jej odczytania. Czekają nas też wydawnicze premiery i spotkania z debiutantami - wyjaśnia Piotr Marecki, prezes Korporacji Ha!art.

Jednym z najważniejszych gości będzie Nick Montfort, twórca i teoretyk mediów cyfrowych. Jego nowa książka pt. "Zegar światowy", to oparty na pomyśle Stanisława Lema opis 1440 mikrohistorii, które rozgrywają się na całym świecie w ciągu jednej minuty.

Montfort jest także kuratorem wystawy "Gry: przypadki książkowe" (Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej; wstęp wolny). Złożyły się na nią gry inspirowane dziełami Sofoklesa, Szekspira i kanonem literatury XX wieku. Na interaktywnej wystawie wcielimy się w postaci z "Wielkiego Gatsby'ego" czy powieści "Autostopem przez galaktykę" (potrwa do 16 października).
Jedną z wydawniczych premier będzie utwór, którego kanwą stał się prywatny dramat.

Autorka, artystka wizualna Karolina Wiktor, doznała rozległego udaru. "Wołgą przez Afazję" to zapis jej zmagań z nauką pisania i mówienia na nowo, ale w formie poematu wizualnego. Chorobę, tytułową Afazję, symbolicznie uczyniła miejscem, w którym się znalazła. Woźniak pisze: "udar jest chorobą cywilizacyjną, a udar lewostronny zabiera wszystkie kody komunikacji, które znamy - dlatego od szlaczków poprzez krzywe litery spróbowałam opisać swój nowy świat - świat Afazji". Spotkanie jutro o godz. 16 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (ul. Lipowa 4).

Premierą będzie też "Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski" (sobota, godz. 18, MOCAK). Niemal 300-stronicowy komiks to dzieło Pawła Jarodzkiego - związanego z BWA Wrocław współtwórcy artystycznej grupy Luxus. Znajdziemy tu komiksy dokumentujące czasy PRL-u, ustrojowej transformacji i początku XXI wieku, które spięte są klamrą narracji.

Osobne miejsce dedykowano debiutantom. Dziś w księgarni Ha!Artu w Bunkrze Sztuki na spotkaniu "Pisarze wschodzący: polskie debiuty 2014" Sławomir Shuty porozmawia z Joanną Dziwak, Marcinem Nowakiem-Lubeckim i Michałem R. Wiśniewskim. Ze Shutym spotkamy się też w klubie Bomba (pl. Szczepański 2/1). O godz. 21 rozpocznie się tam projekcja animacji "Macierz" w reżyserii Shutego i Tomasza Bochniaka.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Sobotnie wydarzenia są częścią Nocy Poezji. Więcej na ha.art.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski