Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chluba czy bubel za 230 mln? [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Kontrowersje. Naukowcy zarzucają władzom UJ, że nowa siedziba wydziału fizyki nie nadaje się do prowadzenia nowoczesnych badań.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim wybuchł spór między częścią naukowców a władzami uczelni i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (FAIS). Pracownicy nowo­ powstałej placówki na III Kampusie przy ul. prof. Stanisława Łoja­siewicza twierdzą, że w budynku wybudowanym za 230 mln zł nie będzie warunków do przeprowadzania badań.

– Władze próbują pokazać budynek jako sukces, tymczasem obiekt jest niedokończony, nieprzygotowane są pomieszczenia, by zainstalować i wykorzystywać do celów naukowych aparaturę za kilkadziesiąt milionów złotych z funduszy europejskich – twierdzi prof. Józef Mościcki, kierownik zakładu fizyki organicznej.

Naukowiec podkreśla, że pomieszczenia nie mają odpowiedniej klasy czystości, która jest wymagana do badań. Fizycy obawiają się także, że pokoje nie są odpowiednio wytłumione przed drganiami, które uniemożliwiają pracę. – Przejeżdżające w pobliżu tramwaje i urządzenia klimatyzacyjne sprawiają, że na tym etapie nie da się uzyskać odpowiednich warunków do badań – dodaje prof. Marek Szymoński, kierownik zakładu fizyki nanostruktur.

Naukowiec utrzymuje, że wczorajszą prezentację budynku dla mediów można porównać do otwierania krajowych autostrad. – Jednego dnia z hukiem przecina się wstęgi, a drugiego zamyka się drogę, bo okazuje się, że nie nadaje się do jazdy – mówi prof. Szymoński.

Pracownicy uczelni, którzy krytykują inwestycję twierdzą, że władze UJ wybudowały samolot, który nie lata. – Z zewnątrz wygląda imponująco, ale w środku okazuje się, że ta supernowoczesna placówka może być bezużyteczna – mówi prof. Mościcki.

Prof. Andrzej Warczak, dziekan Wydziału Fizyki nie rozumie zarzutów swoich kolegów. – Udało nam się zakończyć budowę najnowocześniejszej placówki naukowo-laboratoryjnej w kraju. Jest kilka drobnych niedociągnięć, ale wynikają one głównie z tego, że dostosowanie pomieszczeń do obsługi niesłychanie czułych urządzeń wymaga dużo czasu i pracy. Krytyka jest nieuzasadniona – tłumaczy prof. Warczak.

Dziekan dodaje, że w najbliższych tygodniach w pomieszczeniach laboratoryjnych mają być przeprowadzane testy, które wykażą, czy w pokojach można zamontować urządzenia. – Przeniesienie tam całego laboratorium może nam zająć nawet kilka miesięcy – mówi szef FAIS.

Naukowcy zarzucają władzom uczelni także to, że na wykonawcę inwestycji wybrały spółkę, która nie ma doświadczenia w budowie tak specjalistycznych budynków. Siedzibę wydziału wybudowało konsorcjum firm Hochtief Polska S.A. i Hochtief Construction AG. – Wybudowali biurowiec, który teraz na siłę chcą przerobić na placówkę laboratoryjną. To jest po prostu niemożliwe – twierdzi prof. Mościcki.

Dziekan broni wykonawców i podkreśla, że to pierwszy tak trudny do wybudowania budynek w kraju. – Mamy tu 280 km specjalistycznego okablowania, wewnętrzną sieć, która będzie odporna na przerwy w dostarczaniu internetu. Drobne błędy są wpisane w taką inwestycję – zapewnia dziekan.

Andrzej Kandia, zastępca kanclerza UJ ds. techniczno-inwestycyjnych zapewnia, że postęp prac budowlańców nie budził żadnych wątpliwości władz uczelni. – Zdarzają się co prawda drobne usterki, ale to nie wpływa na jakość wykonania – zapewnia wicekanclerz.

Wczoraj obejrzeliśmy świeżo otworzony budynek. Sale, w których mają być przeprowadzane najbardziej zaawansowane badania, stoją puste. W bibliotece nie ma urządzeń, które służą do wypożyczania książek, na korytarzach robotnicy ciągle coś poprawiają, a w powietrzu unosi się zapach, jakby tynki dopiero wczoraj zostały położone. W niektórych pomieszczeniach leżą sterty materiałów budowlanych, a winda, która ma wozić przyszłych fizyków i informatyków wciąż obita jest płytami pilśniowymi.

Jutro w nowej siedzibie FAIS studia rozpocznie i będzie kontynuowało ok. 1400 studentów. – Studenci mogą narzekać na wykończenie wnętrza budynku i na ciasne pokoje do konsultacji. Przed największym problemem staną jednak pracownicy naukowi, którzy przez najbliższe kilka miesięcy zamiast skupić się na badaniach będą zajęci niepewną przeprowadzką – podsumowuje prof. Mościcki.

FAIS W LICZBACH
Nowy budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wcześniej miał siedzibę przy ul. Reymonta 4 w Krakowie. Jego nowa siedziba w kampusie w Pychowicach składa się z 9 budynków. Znajdują się w nim pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i laboratoryjno-naukowe dla pracowników uczelni.

Powierzchnia placówki to ponad 23 tys. mkw. Na wydziale pracuje ponad 180 nauczycieli akademickich. Studiuje prawie 1400 studentów i ponad 200 doktorantów. Rocznie pracownicy FAIS publikują ok. 500 prac naukowych. Przygotowania do inwestycji rozpoczęto w 2004 r. Całość kwoty przeznaczonej na budowę pochodzi z budżetu państwa. (BAN)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski