Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież wybiera takie kierunki, które dają konkretny zawód

Magdalena Uchto, Aleksander Gąciarz
Dyrektor Dorota Król
Dyrektor Dorota Król
Raport. „Dziennik Polski” sprawdził, ilu uczniów wybrało szkoły ponadgimnazjalne w powiatach miechowskim i proszowickim.

W klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie miechowskim naukę rozpoczęło 480 uczniów. Największym powodzeniem cieszyły się kierunki w Zespołach Szkół – nr 1 i nr 2.

W Miechowie w cenie są ekonomiści

Leonard Mazur, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu starostwa powiatowego w Miechowie, wylicza, że 189 uczniów wybrało ofertę ZS nr 1. Największą grupę skusił kierunek „technik ekonomista”. Nabór pozwolił utworzyć dwie klasy o tym profilu.

– Myślę, że zdecydował o tym fakt, iż umiejętności nabyte na tym kierunku są przydatne na rynku pracy i to w wielu zawodach. Poza tym ten profil jest mocno zakorzeniony w tradycji szkoły, która wykształciła bardzo dużą grupę ekonomistów – mówi dyrektor Marzena Samborska.

Kierunek „technik handlowiec” przyciągnął 33 uczniów, a „technik żywienia i usług gastronomicznych” – 30. Ut­wo­rzono także klasę „technik geodeta”. Lepszy nabór odnotowano też do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, gdzie ut­wo­­rzono dwa oddziały. – Tegoroczny nabór do klas pierwszych jest największy od lat – za­uwa­ża dyr. Samborska.

Sporym powodzeniem cieszyła się oferta edukacyjna Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie. Tu naukę rozpoczęło 149 uczniów. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się kierunki „technik teleinformatyk” oraz „technik pojazdów samochodowych”. Zdaniem dyrektor Marii Paschek jest to związane z rynkiem pracy i zapotrzebowaniem na specjalistów w tych dziedzinach.

– Na nabór wpływ ma zarówno atmosfera jaka panuje w szkole jak i nowoczesne wyposażenie oraz nauczyciele posiadający bardzo dobre kwalifikacje. Szkoła się rozwija – mówi Maria Paschek.

Ponad 30 uczniów rozpoczęło naukę na kierunku „technik żywienia i usług gastronomicznych”, a ponad 20 – „technik hotelarstwa”. Natomiast 20 nowych uczniów będzie się kształcić na profilu „technik mechanizacji rolnictwa”.

Od tego roku szkolnego nowe profile wprowadziło Liceum Ogólnokształcące. Wyniki naboru pokazują, że najwięcej – bo 35 – uczniów zdecydowało się na kierunek medyczny, gdzie w zakresie rozszerzonym realizowane będą takie przedmioty jak biologia i chemia. Natomiast 33 skusił profil dziennikarski (z nauczaniem języka polskiego i historii w zakresie rozszerzonym).

Uruchomiono też dwie klasy o profilu politechnicznym. W obu uczniowie będą mieli więcej godzin matematyki (w jednej, w zakresie rozszerzonym, realizowane będą matematyka i fizyka, a w drugiej – matematyka i chemia). Jak mówi dyr. Zygmunt Dróżdż nie powstała klasa o profilu przyrodniczym, gdyż okazało się, że nie było zainteresowania nauką geografii w zakresie rozszerzonym.

W sumie w LO naukę rozpoczęło 123 uczniów. Dyr. Dróżdż zaznacza, że jeszcze 1 września na liście było ich 130. – Potem okazało się, że jest problem z naborem w liceach krakowskich i osoby, które początkowo się do tych szkół nie dostały, przeniosły się tam we wrześniu. Konkurencja Krakowa jest duża – przyznaje Zygmunt Dróżdż.

Natomiast naukę w Zespole Szkół w Książu Wielkim rozpoczęło jedynie 20 uczniów – w Liceum Ogólnokształcącym. – Jest to kolejny rok gdzie oczekiwania dotyczące naboru nie zostały spełnione. Myślę, że trzeba przeanalizować kierunki kształcenia w tej szkole – mówi starosta Marian Gam­rat.

Wskazuje jednak na bardzo dobre wyniki naboru w dwóch miechowskich Zespołach Szkół. – To oznacza, że w tych placówkach kierunki kształcenia są odpowiednie – dodaje starosta.

Żołnierze i dziennikarze z Proszowic

W powiecie proszowickim tegoroczny nabór okazał się wyjątkowo udany. Chęć nauki w klasach pierwszych wyraziło 185 osób. To o 44 więcej niż rok wcześniej. Udało się utworzyć trzy oddziały Liceum Ogólnokształcącego. W Technikum rozpoczęło naukę 28 pierwszoklasistów. Grupę uczniów kierunków dziennych uzupełniają 52 osoby, które uczą się w dwóch klasach pierwszych Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

– Zarząd powiatu liczył na uruchomienie od 1 września czterech oddziałów. Tymczasem nam udało się utworzyć sześć licznych klas. Widać wyraźnie, że nowe profile, które zaproponowaliśmy w tym roku, spotkały się z zainteresowaniem ze strony młodzieży – mówi, nie kryjąc zadowolenia dyrektor zespołu Dorota Król. Te nowe profile to m. in. klasa akademicka i dzien­nikarsko-me­dialna. Po raz drugi udało się też zebrać komplet chętnych do klasy mundurowej.

Oprócz kierunków dziennych w ZS w Proszowicach został uruchomiony jeden oddział Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych. Uczy się w nim 27 osób.

Mniej udany był tegoroczny nabór do Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych. Wprawdzie ogólna liczba uczniów, którzy rozpoczęli naukę we wrześniu jest podobna do ubiegłorocznej, ale dzieje się tak za sprawą dużego zainteresowanie kierunkami zaocznymi. Naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych oraz w ramach Kursu Kwalifikacyjnego rozpoczęło ponad 50 osób.

Na kierunkach dziennych udało się natomiast uruchomić jeden oddział Zasadniczej Szkoły Zawodowej z 28 uczniami oraz dwa oddziały Technikum, liczące 32 i 37 uczniów. Ta ostatnia informacja, przekazana podczas sesji Rady Powiatu, od razu wywołała pytanie, czy w tak licznej klasie nauczyciel ma szanse przekazać w odpowiedni sposób wiedzę.

– Moglibyśmy utworzyć trzy oddziały Technikum i myśleliśmy o tym. Jednak w uczniowie w tych klasach uczą się na kilku kierunkach i podczas przedmiotów zawodowych są dzieleni na grupy. Klasy jako całość uczą się tylko przedmiotów ogólnokształcących, których w kolejnych latach nauki jest coraz niej – przekonuje dyrektor Roman Gabru­kiewicz.

Znane są już wyniki matur poprawkowych w obu powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych. W Proszowicach do egzaminu poprawkowego przystąpiło 15 uczniów, czyli wszyscy uprawnieni. Z tej grupy zdało 9 osób. Dyrektor Dorota Król mówi, że podczas egzaminu poprawkowego z matematyki zadania były o wiele bardziej zbliżone do programu szkolnego, niż w maju.

W Piotrkowicach Małych do egzaminu poprawkowego przystąpiło 29 z 52 uczniów. Maturalny sukces odniosło 20 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Młodzież wybiera takie kierunki, które dają konkretny zawód - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski