Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbiec może odzyskać blask

Magdalena Uchto
Ksiądz Mirosław Kaczmarczyk czeka na wyniki prac odkrywkowych w pomieszczeniu skarbca
Ksiądz Mirosław Kaczmarczyk czeka na wyniki prac odkrywkowych w pomieszczeniu skarbca Magdalena Uchto
Miechów. Rozpoczęły się prace inwentaryzacyjne oraz konserwatorsko - odkrywkowe. Parafia dostała na nie dotację

Skarbiec. Miejsce kiedyś pilnowane przez skarbnika podlegającego kustoszowi Zakonu Bożogrobców. Dziś - zamknięte, z szatami przypominającymi o dawnych czasach świetności. I wymagające remontu.

Jednak, by do tego doszło konieczne jest sprawdzenie, czy np. na ścianach skarbca znajdują się dawne malowidła lub zabytkowe tynki. W ustaleniu tego pomogą prace odkrywkowe i dotacja, którą m.in. na ten cel otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Grobu Bożego w Miechowie.

Dofinansowanie spłynęło z funduszy Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Pieniądze będą przeznaczone na wykonanie inwentaryzacji i badań konserwatorskich - odkrywkowych oraz opracowanie programu prac konserwatorskich dla pomieszczenia skarbca przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. To zadanie będzie kosztowało 6 tys. 195 zł. Parafia otrzymała 3 tys. zł dotacji.

- W czasach świetności Zakonu Bożogrobców w pomieszczeniu usytuowanym tuż nad zakrystią, do dziś popularnie określanym skarbcem, przechowywano kosztowne precjoza, takie jak: naczynia, sprzęty i szaty liturgiczne. Bezpośrednią opiekę nad tymi kosztownościami sprawował skarbnik podlegający kustoszowi zakonu.

Do naszych czasów zachowała się tylko część cennych zbiorów, wśród których, ze względu na szczególną wartość, na uwagę zasługują zabytkowe szaty i tkaniny liturgiczne - opowiada Karolina Gamrat z Muzeum Ziemi Miechowskiej.

By szatom zapewnić właściwą ochronę, a pomieszczeniu skarbca przywrócić historyczne znaczenie konieczne jest przeprowadzenie gruntownych prac remontowych. Pierwszym krokiem jest wykonanie badań odkrywkowych.

- Wykażą, czy na ścianach skarbca znajdują się dawne malowidła lub zabytkowe tynki, co pozwoli ustalić charakter dalszych prac. Opracowany przez konserwatorów program pozwoli na przeprowadzenie prac remontowych zgodnie z obowiązującymi wymogami konserwatorskimi - mówi Karolina Gamrat. Dodaje, że badania już są prowadzone. Ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz miechowskiej parafii, przyznaje, że szaty liturgiczne, które są odgrzybiane nie powinny wrócić do zawilgoconych pomieszczeń.

- Na razie czekamy na zalecenia i wykaz prac, które powinny zostać przeprowadzone w skarbcu - mówi.
Nie wiadomo też ile remont pomieszczenia miałby kosztować.Przypomnijmy, że kolekcję części szat ze skarbca można oglądać w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski