Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie dużo trudniej o mandat radnego

Jolanta Białek
Wybory 2014. Jesienią tego roku po raz pierwszy wybierzemy radnych do gmin w jednomandatowych okręgach wyborczych. System ten uznawany jest za korzystny dla mieszkańców, ale niektóre sołectwa mogą stracić "swoich" radnych.

Natomiast inni zyskają. Tak jest w przypadku Książnic, których mieszkańcy wybierali do tej pory jednego radnego razem z sąsiednim Pierzchowem, a teraz będą mieć samodzielny wyborczy okręg. Zaś społeczność Pierzchowa, która w minionych kadencjach zawsze miała "swego" radnego, dostanie teraz jeden mandat wespół z trzema wioskami: Jaroszówką, Wieńcem i Klęczaną.

Jedyne co się nie zmieni podczas wyborów samorządowych 2014, to liczba radnych w poszczególnych wielickich gminach. Zgodnie z nowym Kodeksem Wyborczym w każdym rejonie wyznaczono tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych, a podstawą do podziału była liczba mieszkańców danych miejscowości.

Te przeliczenia pokazały, że Targowisko (gmina Kłaj) powinno mieć trzech reprezentantów w lokalnym samorządzie. Do tej pory było ich zazwyczaj dwóch, bo trzeci pochodził z Łężkowic, których mieszkańcy głosowali w jednym okręgu wyborczym z Targowiskiem. Teraz Łężkowice "połączono" z Grodkowicami, wybrany zostanie tam jeden radny. Mogą na tym stracić Grodkowice, które miały do tej pory swego reprezentanta w gminnym samorządzie.

Utrata radnego - na rzecz Dąbrowy, której przysługiwały dwa mandaty - groziła także Gruszkom. - Jest tam za mało mieszkańców, by sołectwo to mogło jak do tej pory wybierać "swego" radnego. Rozwiązaliśmy problem w ten sposób, że Gruszki zostały połączone w jeden okręg wyborczy z częścią Dąbrowy. Wieś zachowa mandat - mówi Władysław Migdał z Urzędu Gminy w Kłaju.

W gminie Niepołomice koniczne było połączenie małych sołectw: Suchoraby i Zagórza, Zakrzowca i Słomirogu, Ochmanowa i Zakrzowa oraz Chobotu i Woli Zabierzowskiej - w okręgi wyborcze. Dzięki temu mogą zyskać mieszkańcy m.in. Suchoraby i Chobotu, którzy nie mają teraz swych przedstawicieli w Radzie Miejskiej.

W gminie Wieliczka "wyszło" z wyborczej arytmetyki, że mające do tej pory osiem mandatów miasto zyska jednego radnego, a 29 sołectw będzie musiało zadowolić się reprezentacją składającą się z 14 samorządowców (do tej pory wsie miały ich 15).

Tylko rekordziści
Według nowych zasad z każdego okręgu wejdzie do rady tylko jedna osoba: ta, która uzyska w tym rejonie największe poparcie mieszkańców. Tym samym nie będzie już możliwe "ciągnięcie listy" przez liderów, co powodowało, że do rady mogły dostać się osoby ze stosunkowo małą liczbą głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski