Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbudowali pokazowy gołębnik dla... rysi

(ALG)
Gołębnik w Lelowicach Kolonii wybudowała firma z Dolnego Śląska
Gołębnik w Lelowicach Kolonii wybudowała firma z Dolnego Śląska FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Lelowice Kolonia. Na posesji Waldemara Buckiego stanął gołębnik, w którym będzie prowadzona pokazowa hodowla rysia polskiego.

Drewnianą konstrukcję doskonale widać z drogi, prowadzącej w kierunku Górki Koście­jowskiej. Zbudowała ją firma Jacka Bereźnickiego z Prusic na Dolnym Śląsku. – Na miejscu nie mogliśmy znaleźć stolarza, który podjąłby się wykonania takiego gołębnika – mówi Waldemar Bucki, prezes Stowarzyszenia Pro­szo­­wic­­kich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.

Właśnie to stowarzyszenie doprowadziło niedawno do wpi­­sa­nia tuszki gołębia o nazwie ryś polski na listę produktów województwa małopolskiego. Następnym krokiem ma być stworzenie pokazowej hodowli. Wniosek złożony przez stowarzyszenie spodobał się władzom województwa, które zdecydowały się sfinansować budowę gołębnika.

Instytucją, która koordynuje projekt jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. – Pro­jekt gołębnika powstał na podstawie wskazówek, jakich udzielił nam Marek Rzepka, hodowca gołębi z Woli Rzędzińskiej – mówi Ewelina Stajder, specjalista do spraw produkcji zwierzęcej w MODR.

W gołębniku będzie można hodować jednocześnie 24 pary gołębi. Składa się on z dwóch zasadniczych części. Pierwsze to pomieszczenie zamknięte, w którym umieszczono cele dla ptaków. Drugi to ulokowana na zewnątrz woliera. – W najbliższym czasie przeniosę moje gołębie w nowe miejsce – zapowiada Waldemar Bucki.

Hodowla w Lelowicach będzie miała charakter pokazowy. – Aby taka działalność przynosiła realny dochód, musiałaby być prowadzona na zna­cznie większą skalę – tłuma­czy powiatowy lekarz we­terynarii Paweł Pęczalski. Wylicza, że stado liczące 24 pary jest w stanie dostarczyć około 35 gołębich tuszek co 40 dni.

– Chcemy, żeby gołębnik w Le­lowi­cach mogli oglądać inni hodowcy, aby były tutaj pro­wadzone dla nich szkolenia. Wszystko po to, by upowszechnić produkcję tuszek rysia polskiego jako produktu tradycyjnego – mówi Ewelina Stajder.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski