Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbioza Kościoła i państwa

ks. Jacek WIOSNA Stryczek
Wiosna Biznesu. Funkcjonujący obecnie w Polsce model współpracy Kościoła i państwa ma swoją historię. Tak samo, jak w innych państwach. Dlaczego tak to działa dzisiaj – wynika z ewolucji rozwiązań systemowych i gry korzyści. Innymi słowy, gdyby państwu nie opłacała się symbiotyczna współpraca z Kościołem, to by jej nie było (dotyczy to szerzej, symbiozy religii i państwa, zależnie od regionu świata).

Państwo to twór, dzięki któremu społeczeństwo może się samoorganizować. Nie ma jednak takich możliwości, by państwo zaspokajało wszystkie potrzeby społeczeństwa. Choćby dlatego, że braknie mu pieniędzy z podatków lub nie jest w stanie wygenerować dostatecznej ilości pomysłów na rozwiązywanie problemów społecznych.

Podstawowe korzyści państwa, które otrzymuje ze strony Kościoła to: moralne wychowanie społeczeństwa; motywowanie ludzi do rozwoju; tworzenie podstaw dla prospołecznych postaw; budowanie systemów opieki społecznej z „oddolnej inicjatywy”; wychowanie dzieci i młodzieży. Tak naprawdę tych obszarów jest dużo więcej. Zwykle na przykład religie sprzyjają atmosferze prorodzinnej, która zgodnie z wynikami badań, jest najkorzystniejszą formą funkcjonowania społeczeństwa.

Dlatego współpraca państwa i Kościoła zwykle jest symbiotyczna. Korzystna dla państwa, a szerzej, dla społeczeństwa, ale też pozwala obywatelom żyć zgodnie ze swoją religią, co jest oczywistym prawem. Znaczenie religii dla państwa widać w Rosji i Chinach, gdzie państwo inwestuje w odbudowę instytucji religijnych. Prawosławie w Rosji, konfucjanizmu w Chinach – dla rządzących mają pełnić rolę „zaprawy”, która spaja społeczeństwa. To, czego brakuje mi w naszym kraju, to jasnej i uczciwej rozmowy na temat symbiozy i wzajemnych korzyści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski