Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy trują bardziej niż kominy w Łęgu

Agnieszka Maj
Fot. Archiwum
Środowisko. Za obecność rakotwórczego benzo(a)pirenu w naszym powietrzu w 87 proc. odpowiadają domy ogrzewane węglem.

70 proc. domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewanych węglem i paliwami stałymi – wynika z raportu „Efektywność Energetyczna w Polsce” opublikowanego przez krakowski Instytut Ekonomii Środowiska.

To główna przyczyna smogu, który jest nie tylko problemem Krakowa. W zeszłorocznym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska, w pierwszej dziesiątce miast europejskich o największym stężeniu pyłów zawieszonych w powietrzu, znalazło się aż sześć polskich miejscowości: Kraków, Nowy Sącz, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec, Katowice.

W Krakowie jest 33 tysiące domów jednorodzinnych i prawie jedna trzecia z nich ma piece na węgiel. – Domy jednorodzinne są głównym źródłem zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Szkodzą bardziej niż zakłady przemysłowe – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, a także prezes Instytutu Ekonomii Środowiska.

Dlatego dla przedstawiciela KAS niezrozumiała jest argumentacja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, których uchylił uchwałę o konieczności likwidacji pieców na węgiel, argumentując, że nie obejmuje ona zakładów przemysłowych, czyli nie traktuje równo wszystkich producentów smogu.

Tymczasem badania pokazują, że w porównaniu z domami jednorodzinnymi zakłady przemysłowe, takie jak np. elektrociepłownia w Łęgu – są nieszkodliwe. Za obecność rakotwórczego benzo(a)pirenu w naszym powietrzu w 87 proc. odpowiadają domy ogrzewane węglem, z zakładów przemysłowych pochodzi 11 proc. emisji tej trucizny, a z samochodów– 2 proc. (dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami).

Z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że 70 proc. domów jednorodzinnych jest nieocieplonych lub ocieplonych w bardzo ograniczonym zakresie, co powoduje, że trzeba spalać znacznie większą ilość szkodliwego węgla, aby je ogrzać.

– Dlatego wsparcie termo­modernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych mogłoby przynieść bardzo pozytywne skutki dla poprawy powietrza– uważa Andrzej Guła.

Od kilku miesięcy KAS namawia do tego lokalne władze, na razie jednak bez rezultatu. Część funduszy unijnych, o które stara się Kraków i województwo mogłaby zostać przeznaczona na dofinansowanie termomo­dernizacji domów jednorodzinnych. Teraz z takiej formy pomocy korzystają jedynie budynki wielorodzinne, a także obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoły.

Zdaniem przedstawicieli KAS termo­modernizacja powinna jednak przede wszystkim zostać przeprowadzona w domach jednorodzinnych. „Decydenci pomijają budynki jednorodzinne, prawdopodobnie wychodząc z założenia, że skoro ktoś ma dom, to stać go na remont. Jednak większość takich budynków znajduje się na obszarach wiejskich o niskich poziomach dochodu” – czytamy w raporcie.

W całym kraju ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, liczba tych budynków przekracza 5 mln. Dominują one zarówno na terenach wiejskich (97 proc. wszystkich obiektów mieszkalnych), jak i w miastach (80 proc.).

W dodatku około trzy czwarte z domów jednorodzinnych zostało wybudowanych według przestarzałych technologii: przed drugą wojną światową – 25 proc. lub w latach 1945-1990 – ponad 50 proc.

Problemem są nie tylko piece na węgiel, ale także kominki. Co czwarty budynek jednorodzinny wyposażony jest w kominek opalany drewnem. Ponad połowa spośród tych badanych, którzy używają kominków, deklaruje, że w sezonie grzewczym korzysta z nich codziennie lub prawie codziennie.

CZYM OGRZEWAMY
- ogrzewanie ekologiczne: elektryczne, olejowe – 3,5 proc., 175 tys. budynków

- ogrzewanie gazowe – 13,5 proc., 675 tys. budynków

- kotły i kominki na biomasę i drewno – 13,7 proc., 685 tys. budynków

- kotły węglowe zasypowe, które mają 10 lat i więcej – 28,8 proc., 1,4 mln budynków

- kotły węglowe zasypowe, które mają mniej niż 10 lat – 30,1 proc, 1,5 mln budynków

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski