Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

.
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu powstała w 2001 roku, „aby – jak postulował inicjator powołania Uczelni i pierwszy jej rektor prof. Stanisław Hodorowicz – ducha i myśli ludu Podhala kształtować na miarę jego tradycji i pracy”. Była to pierwsza w Polsce uczelnia wyższa utworzona na wniosek samorządu województwa.

Patronat nad nią objęły Uniwersytet Jagielloński oraz krakowska Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha. Obecnie rektorem uczelni jest dr hab. n. med. Iwon Grys, prof. nadzw. PPWSZ.

Kiedy w październiku 2001 Uczelnia po raz pierwszy otwarła swe podwoje przed studentami, miała w ofercie cztery kierunki kształcenia: filologię polska, fizjoterapię, pielęgniarstwo, a także turystykę i rekreację. W ciągu dekady PPWSZ wzbogaciła się kolejno o architekturę i urbanistykę, ratownictwo medyczne oraz ochronę środowiska. W 2011 r. nowotarska uczelnia zaczęła kształcić studentów na kierunku inżynieria środowiska. W roku 2014 PPWSZ poszerzyła ofertę o dalsze trzy kierunki. Są to: gospodarka przestrzenna, filologia angielska i kosmetologia. Obecnie Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa ma w ofercie jedenaście kierunków studiów I stopnia, prowadzonych zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, ponadto studenci pielęgniarstwa mają możliwość kontynuowania nauki i zdobycia tytułu magistra na studiach II stopnia.

Powołanie każdego kolejnego kierunku kształcenia jest zawsze związane z potrzebami regionu i jego specyfiką. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu uważnie obserwuje zmieniający się rynek pracy i stara się w jak największym stopniu uwzględnić jego wymogi oraz oczekiwania studentów, którzy przy wyborze uczelni kierują się coraz częściej możliwością zdobycia perspektywicznego zawodu, a także poziomem nauczania i wysokością kosztów utrzymania i nauki. Z przeprowadzonych badań oraz informacji uzyskiwanych od studentów i absolwentów wynika, że podczas studiów na PPWSZ zostali dobrze przygotowani do podjęcia pracy zawodowej, a także kontynuacji nauki na studiach magisterskich. PPWSZ na mocy porozumienia z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie uczestniczy w badaniach losów absolwentów. Ponadto współpraca z Powiatowymi Urzędami Pracy i lokalnym rynkiem pracodawców pozwala skutecznie opiniować propozycje nowych kierunków nauczania pod kątem perspektyw przyszłej pracy zawodowej absolwentów.

Uczelnia przykłada ogromną wagę do praktycznych aspektów nauczania i zapewnia możliwość rzetelnego przygotowania do zawodu podczas odbywanych w toku kształcenia praktyk. Ponadto w grudniu 2009 roku decyzją Komisji Europejskiej Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu otrzymała Kartę Erasmusa, upoważniającą studentów PPWSZ do korzystania zarówno z oferty edukacyjnych uczelni państw UE, jak i do możliwości odbywania praktyk zawodowych za granicą.

PPWSZ może śmiało pochwalić się swoim nowoczesnym i systematycznie poszerzanym zapleczem dydaktycznym. W latach 2007-2011 Uczelnia wybudowała nowy budynek Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego, o powierzchni ponad 12 000 m2, z aulą na 600 miejsc, biblioteką, laboratorium chemicznym, salami dydaktycznymi i studiem rysunkowym. W parze z wprowadzaniem nowych kierunków kształcenia idzie dbałość o zapewnienie nowoczesnej bazy dydaktycznej – w kwietniu 2013 roku zostało otwarte doskonale wyposażone laboratorium geotechniczne Instytutu Inżynierii Środowiska, a w maju 2014 roku supernowoczesne laboratorium kosmetologii. Tak nowoczesnym laboratorium, które pozwala studentom na zdobycie wykształcenia według standardów europejskich, możemy pochwalić się jako jedyna szkoła wyższa w Polsce. Perłą nowo otwartego laboratorium jest bezsprzecznie FotoFinder – nowoczesny wideodermatoskop służący do kompleksowej analizy stanu skóry, który ma zastosowanie przy diagnozowaniu zmian barwnikowych pod kątem wykrywania nowotworów skóry. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowane oprogramowanie oraz niezwykle czułe kamery, które umożliwiają uzyskiwanie kilkudziesięciokrotnych powiększeń optycznych, a zapisane w bazie danych zdjęcia i pomiary pozwalają na porównywanie wyników kolejnych badań. Nowo otwarte laboratorium ma służyć nie tylko studentom kosmetologii PPWSZ, lecz także lokalnej społeczności. Już 16 maja odbyły się bezpłatne badania wideodermoskopowe aparatem FotoFinder dla mieszkańców Podhala.

W trosce o wysoki poziom kształcenia i dynamiczny rozwój Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu współpracuje z następującymi uczelniami krakowskimi: Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Wychowania Fizycznego, Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Krakowską, Akademią Górniczo – Hutniczą oraz Uniwersytetem Rolniczym i Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. PPWSZ na mocy porozumień współpracuje z także z placówkami dydaktycznymi w regionie, w tym z ośmioma szkołami ponadgimnazjalnymi: z Nowego Targu, Zakopanego, Jabłonki, Rabki – Zdroju i Krościenka nad Dunajcem. Stosowne porozumienia zostały także podpisane z powiatami: nowotarskim, tatrzańskim i limanowskim. Uczelnia współpracuje także aktywnie z Uniwersytetami Trzeciego Wieku z Nowego Targu i Makowa Podhalańskiego, dbając o edukację i rozwój zainteresowań oraz szeroko pojętą aktywność osób starszych. W ostatnich dniach Rektor PPWSZ w Nowym Targu i władze Miejskiego Młodzieżowego Klubu „PODHALE” zawarły porozumienie o współpracy, na mocy którego młodzi hokeiści będą mogli zdobywać wykształcenie na wielu kierunkach Uczelni, a jednocześnie swobodnie kontynuować karierę sportową.

Warto także wspomnieć o licznych działaniach PPWSZ na rzecz lokalnej społeczności. W roku 2013 / 2014 Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu rozpoczęła realizację projektu „Podhalańska otwarta”, którego celem jest popularyzacja wiedzy, osiągnięta poprzez organizowanie spotkań, seminariów i warsztatów z różnych dziedzin nauki dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Studenci PPWSZ mają szerokie pole działania. Na uczelni nie brak okazji do pracy naukowej, ale także do spotkań, wymiany doświadczeń i rozrywki. Żacy rozwijają swe pasje w licznych uczelnianych kołach naukowych, organizują międzynarodowe studenckie konferencje naukowe. Szczególnie aktywnie działają członkowie Podhalańskiego Koła Naukowego Ochrony Środowiska, którzy prowadzą działania na rzecz poprawy stanu sanitarnego środowiska przyrodniczego Podhala, koła naukowego „Modulor” zrzeszającego studentów architektury oraz Podhalańskiego Koła Naukowe Turystyki. Koło to co roku organizuje dla studentów i pracowników Uczelni Turbobieg – rodzaj gry terenowej, łączącej zawody w terenie z elementami klasycznego biegu na orientację, podczas której rywalizują ze sobą kilkuosobowe drużyny.

Na terenie Uczelni – Podhalańskiej przecież nie tylko z nazwy – działają również kluby sportowe: Uczelniany Klub Sportowy RECREO i Klub Uczelniany Sportów Zimowych KUSZ. Podhalańskie tradycje kultywuje uczelniany zespół regionalny „Młode Podhale”, założony w 2010 roku. W zespole tańczy, gra i śpiewa brać studencka, a także absolwenci i uczniowie szkół średnich Nowego Targu i okolicznych miejscowości. Pomimo, iż „Młode Podhale” działa od niedawna, zespół zdążył zaprezentować się podczas wielu lokalnych wydarzeń kulturalnych. Jednym z ciekawszych projektów podejmowanych przez „Młode Podhale” okazała się współpraca z Łukaszem i Pawłem Golcami z Golec uOrkestra przy wydawaniu przez ich fundację albumu: „Strój górali podhalańskich” (2011 r.).
Z inicjatywy obecnego rektora, dr hab. n. med. Iwona Grysa, wiosną tego roku na PPWSZ powołano do istnienia studenckie radio „Fala Podhala”.

Ostatnie dni roku akademickiego przyniosły premierę „Romeo and Juliet” na deskach auli PPWSZ. Przedstawienie na motywach dramatu Williama Szekspira było prezentem studentek i studentów I roku anglistyki dla kolegów z innych kierunków i pracowników Uczelni. Sztuka prezentowana była w języku angielskim. Spektakl dostarczył widzom wielu emocji – jak to u Szekspira – splatały się z sobą miłość i nienawiść, honor i zemsta.

Co roku w połowie maja czas na święto młodości i radości, czyli Juwenalia, organizowane przez Samorząd Studencki PPWSZ. Objęty we władanie studentów Nowy Targ szczególnie hucznie i barwnie uświadamia sobie, że od kilkunastu już lat jest miastem akademickim. Studenckie święto na naszej Uczelni trwa zwykle trzy dni. Juwenaliom towarzyszy bogaty program, obejmujący pokazy studentów, występy artystyczne, koncerty i wydarzenia sportowe.
W ramach działań na rzecz upowszechniania aktywnego stylu życia oraz integracji społeczności lokalnej i akademickiej PPWSZ organizuje Bieg o Puchar Rektora, którego druga edycja odbyła się podczas tegorocznych Juwenaliów. Dziesięciokilometrowa trasa zapewniła ponad stu uczestnikom piękne widoki, emocje, a przede wszystkim zdrowy wysiłek i satysfakcję.

Z inicjatywy społeczności akademickiej organizowane są także działania o charakterze społecznym lub charytatywnym, takie jak np. Wampiriada, czyli dwudniowa akcja honorowego krwiodawstwa. Co roku na PPWSZ odbywają się dwie edycję Wampiriady. Podczas ostatniej studenci i pracownicy oddali 34 litry cennej krwi wszystkich grup. Włączyliśmy się także do akcji rejestrowania dawców szpiku, zorganizowanej w ramach ogólnopolskiego studenckiego projektu.

Można więc śmiało powiedzieć, że Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu jest nie tylko nowoczesną uczelnią, ale także prężnie działającym centrum naukowo – kulturalnym regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski