Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uznanie ojcostwa

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. W sytuacji, w której mężczyzna, od którego pochodzi dziecko, nie jest mężem matki, a co za tym idzie – nie znajduje zastosowania domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki, to właściwe, w razie zgodności rodziców dziecka co do jego pochodzenia, jest złożenie oświadczenia o uznaniu dziecka.

Jest to akt wiedzy, który winien zostać dokonany przed kierownikiem jakiegokolwiek u­rzędu stanu cywilnego lub przed polskim konsulem – w razie przebywania rodziców za granicą, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje lub jedno z rodziców są obywatelami polskimi.

Takie oświadczenie może również zostać złożone przed jakimkolwiek sądem rodzinnym. Dla jego prawnej skuteczności wymaga się potwierdzenia przez matkę dziecka oświadczenia mężczyzny, że jest ojcem dziecka, jednocześnie lub najpóźniej w okresie 3 miesięcy od jego złożenia przez mężczyznę.

Uznać ojcostwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub polskim konsulem może jedynie osoba pełnoletnia i wobec której nie ma podstaw do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.

Osoby, które ukończyły szesnasty rok życia, mogą uznać ojcostwo wyłącznie przed sądem. Nie wymaga się przy tym obecności przedstawicieli ustawowych (np. rodziców) osób składających oświadczenie.

Także przed sądem oświadczenia o uznaniu ojcostwa będą składać osoby, którym kierownik urzędu stanu cywilnego lub polski konsul odmówił przyjęcia oświadczeń, z uwagi na niedopuszczalność takiego uznania lub wątpliwości co do pochodzenia dziecka, o czym poucza te osoby.

Postępowanie sądowe inicjuje wniosek o przyjęcie oświadczenia o uznaniu dziecka, który jest wolny od opłat.

Co ciekawe, postępowanie w tej sprawie ma na celu nie tyle wydanie rozstrzygnięcia sądowego, ile przyjęcie zgodnych, ustnych oświadczeń rodziców dziecka, składanych osobiście na posiedzeniu i odnotowywanych w treści protokołu. Ten dokument jest następczo przesyłany do właściwego sądu rodzinnego oraz urzędu stanu cywilnego miejsca sporządzenia aktu urodzenia dziecka.

Należy zaznaczyć, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dopuszczają możliwość uznania ojcostwa dziecka nienarodzonego, ale już poczętego. Nie przewiduje się przy tym możliwości uznania ojcostwa w trakcie trwania postępowania o ustalenie ojcostwa oraz po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski