Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ilości energia

Aleksander Gąciarz
Radni z Racławic podjęli uchwałę o przystępieniu do porozumienia
Radni z Racławic podjęli uchwałę o przystępieniu do porozumienia FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Finanse. Dziesięć gmin, w tym sześć z powiatu miechowskiego, chce wspólnie przeprowadzić przetarg na zakup energii elektrycznej.

W składzie powołanej tzw. grupy zakupowej znalazły się Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Słaboszów i Racławice z powiatu miechowskiego oraz Iwanowice, Sułoszowa, Krzeszowice i Skała z powiatu ziemskiego krakowskiego. Skład grupy, jako jedenasty podmiot, uzupełnia spółka Wodociągi i Kanalizacje z Krzeszowic.

Porozumienie pomiędzy nimi zakłada wspólne przeprowadzenie przetargu na zakup energii elektrycznej. Cel takiego działania jest oczywisty. – Im większy jest partner, tym lepsze warunki jest w stanie dla siebie wynegocjować – mówi Jan Żebrak, wójt gminy Charsznica, która została liderem porozumienia.

To na niej oraz na warszawskiej spółce New Power (gminy udzieliły jej swojego pełnomocnictwa), będzie spoczywał obowiązek przygotowania dokumentów i przeprowadzenia procedury przetargowej w imieniu wszystkich członków porozumienia.

Charsznica już ma doświadczenie

Charsznica ma już doświadczenia w tym względzie. Umowa na zakup energii, jaką w tej chwili posiada z PGE, została zawarta w porozumieniu z trzema innymi gminami.

– Przy obowiązującej cenie 33 groszy za jeden kilowat, już wtedy udało nam się wynegocjować cenę 22 grosze. Dzięki temu w skali roku zaoszczędziliśmy około 150 tysięcy złotych – wyliczył wójt Żebrak.

Nic dziwnego, że ten przykład zachęcił innych. Do porozumienia zdecydowały się dołączyć m. in. Racławice. W czwartek tamtejsi radni podjęli uchwałę w tej sprawie.

– Do tej pory przetarg na zakup energii organizowaliśmy sami. Uważam, że wynegocjowana cena 26 groszy za kilowat była dobra, ale być może w ramach liczniejszego podmiotu te warunki okażą się jeszcze lepsze. Razem tworzymy podmiot, dla którego wartość umowy kształtuje się w granicach 10 milionów złotych – przekonuje wójt Adam Samborski i dodaje, że w przypadku jego gminy oszczędności osiągnięte w efekcie przeprowadzenia przetargu na zakup energii wynosiły w granicach 35-40 tys. zł rocznie.

Już utrzymanie stawek będzie korzystne

Nasi rozmówcy przestrzegają jednak zgodnie, że na dalszą znaczącą obniżkę ceny raczej nie można liczyć. – Wobec zapowiedzi wzrostu cen energii, już utrzymanie dotychczasowej stawki byłoby dobrym osiągnięciem – uważa Jan Żebrak.

Porozumienie zakłada również wspólne przeprowadzenie postępowania na świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej. W tym przypadku jednak nie będzie się to odbywać w drodze przetargu, a „z wolnej ręki”.

Wynegocjowane w ramach wspólnie przygotowanego przetargu stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 do końca 2016 roku.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski