Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak telewizora i auta wyklucza społecznie

Maciej Pietrzyk
Fot. Archiwum
Społeczeństwo. Masz mieszkanie, pracę, rodzinę, a wypłata wystarcza ci na w miarę spokojne życie? To niemal idealnie pasujesz do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Tak przynajmniej wynika z przyjętego niedawno przez rząd Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020. Według tego dokumentu z zagrożeniem wykluczeniem społecznym mamy do czynienia wtedy, gdy z przyczyn finansowych nie możemy sobie pozwolić na zaspokojenie co najmniej czterech z dziewięciu potrzeb, które zostały określone jako podstawowe.

Te potrzeby to: posiadanie samochodu, kolorowego telewizora, telefonu komórkowego, pralki, jedzenie przynajmniej co drugi dzień ryb lub mięsa, ogrzewanie mieszkania zgodnie z naszymi potrzebami oraz terminowe opłacanie rachunków i rat kredytów. Do tego dochodzi także możliwość sfinansowania raz w roku wakacyjnego wyjazdu wraz z całą rodziną i możliwość pokrycia niespodziewanego wydatku przekraczającego 500 zł.

Czy posiadanie samochodu bądź coroczne wakacje rzeczywiście są na tyle podstawowymi potrzebami, że ich brak może nas wykluczać społecznie? Dominik Owczarek, ekspert ds. polityki społecznej Instytutu Spraw Publicznych, tłumaczy, że kryteria opisane w rządowym dokumencie nie do końca pasują do naszych realiów. – A to dlatego, że zostały ustalone przez Komisję Europejską dla wszystkich krajów Unii. I tak te potrzeby, które w zamożnych krajach, jak Niemcy i Francja, uchodzą za podstawowe, w biedniejszych państwach, takich jak Polska, są już trudniejsze do __spełnienia – mówi Dominik Owczarek z ISP.

Jak pokazują ostatnie badania Eurostatu, zgodnie z takimi europejskimi kryteriami, już niemal co trzeci mieszkaniec Małopolski jest zagrożony wykluczeniem społecznym (dokładnie 28,6 proc. osób). Jeszcze poważniejsza sytuacja jest w innych częściach kraju. Np. w Świętokrzyskiem (34,3 proc.), Lubuskiem (37,1 proc.) i Lubelskiem (40,6 proc.)

Nie oznacza to jednak, że osoby bez samochodu, telewizora, niejeżdżące na wakacje i mające problem ze spłacaniem rat kredytu mogą już ustawiać się w kolejce po zapomogę do ośrodka pomocy społecznej. –_Badanie wielkości wykluczenia społecznego służy jedynie określaniu ogólnych problemów społecznych i formułowaniu ogólnoeuropejskich programów pomocy społecznej. Jeżeli liczymy na wsparcie pomocy społecznej, to musimy już spełniać inne, ściśle określone kryteria finansowe_ – tłumaczy ekspert Instytutu Spraw Publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski