Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby poza kontrolą

Zuzanna Wierus
Raport. Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że nikt w naszym kraju nie sprawuje nadzoru nad służbami specjalnymi. Zapowiadanych od trzech lat nowych przepisów ciągle nie widać

Obowiązujące obecnie w Polsce przepisy ograniczają możliwość sprawowania nadzoru nad służbami specjalnymi przez prezesa Rady Ministrów - takie wnioski można wyciągnąć z ostatniego raportu NIK. Jak poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak, premier pozbawiony jest najważniejszych instrumentów nadzoru, takich jak pełna wiedza na temat procedur wewnętrznych służb specjalnych, a także kontrola działań operacyjno-rozpoznawczych.

Najwyższa Izba Kontroli przez kilkanaście ostatnich miesięcy sprawdzała, w jaki sposób rząd nadzoruje służby specjalne: Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego. Do wglądu opinii publicznej będzie dostępny jedynie skromny komunikat wydany przez prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Zgodnie z obowiązującym prawem nadzór nad wszystkimi służbami specjalnymi należy do premiera. Ten może powołać ministra, który będzie koordynował poczynania służb specjalnych. To stanowisko jednak nie było obsadzone od kilku lat: ostatni koordynator ds. służb specjalnych Paweł Graś służbę na tym stanowisku pełnił siedem lat temu.

To jednak tylko jeden z problemów w nadzorze nad polskimi służbami specjalnymi. Premier w specjalnym rozporządzeniu uprawnienia do ich kontroli przekazał obecnemu ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi. Dokument daje mu także prawo przygotowywania projektów rozwiązań prawnych dla specsłużb oraz żądania informacji związanych z planowaniem i wykonywaniem powierzonych im zadań.

Premier Donald Tusk już trzy lata temu zapowiadał skierowanie do Sejmu całego pakietu aktów prawnych, które zreformują nadzór nad służbami specjalnymi. Jednak do Sejmu do tej pory trafiły jedynie projekty ustaw o ABW i AW. Nad projektami pracuje podkomisja powołana przez Komisję Spraw Wewnętrznych oraz Komisję ds. Służb Specjalnych.

Według tych propozycji ABW ma być służbą nie aktywnie prowadzącą postępowania, ale analityczną. Ma się specjalizować przede wszystkim we wczesnym rozpoznawaniu zagrożeń, przeciwdziałaniu terroryzmowi i ochronie tajnych informacji. Projekt ustawy o AW nie przewiduje większych zmian, dokument przede wszystkim ma porządkować przepisy dotyczące tego organu.

Pewną nowością jest tu jednak umożliwienie realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych na obszarze Polski także za pośrednictwem SKW, a nie tylko ABW, jak było dotychczas.

Wyniki kontroli NIK muszą martwić. O tym, że nikt nie panuje nad służbami specjalnymi, nie koordynuje ich działań, mówiło się od dłuższego czasu. Raport pokontrolny to konkretny dowód na taki stan rzeczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski