Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Designu, czyli 380 mkw. najlepszych przykładów wzornictwa [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Miejsca. Dawny hotel Forum zyskuje nowe życie. Obok klubu i miejsca poświęconego modzie teraz - w dawnej kuchni - pojawiła się przestrzeń, w której spotkamy projekty polskich (i nie tylko) designerów. Otwarcie za tydzień, 30 sierpnia. A my już dziś zaglądamy do środka.

Biały korytarz, migające lampy. Klimat trochę nierzeczywisty, jak filmowa scenografia. To przejście do innego świata - Forum Designu.

To, że budynek dawnego hotelu Forum zyskał nowe życie, krakowianie mogą obserwować od dawna. Na parterze zagościł dziś modny klub, którego wizytówką stały się leżaki stojące na wiślanym brzegu. Później dołączyło do niego Forum Mody, prowadzone przez Dinę de Białynia Woycikiewicz. Teraz, w dawnej kuchni hotelowej, powstaje miejsce poświęcone designowi.

Na styku dwóch wizji
Historia miejsca zaczyna się od spotkania. Dwóch osób i dwóch podobnych idei. Dina de Białynia Woycikiewicz chciała stworzyć miejsce na wzór Forum Mody. To rodzaj showroomu, z którego korzystać mogą młodzi projektanci ubrań.

- To takie miejsce, który każdy z nich uważa za swoją przestrzeń. Sami warunkują ceny, co jest ważne dla danej marki - mówi Dina de Białynia Woycikiewicz. - Razem z klubem i Forum Mody tworzymy swoistą Wyspę Forum, miejsce dla ludzi kreatywnych - dodaje.

Diana chciała, by designerzy mieli podobne miejsce. Cztery miesiące temu, gdy o swoim pomyśle rozmawiała ze znajomym, podpowiedział jej nazwisko Agaty Frankiewicz, właścicielki portalu dekoeko.com, która również myślała o podobnej przestrzeni dla projektantów zajmujących się ekologicznym designem i luksusowym upcyklingiem (twórcze wykorzystanie odpadów) .
Spotkały się, przedyskutowały swoje wizje. Na ich styku powstało właśnie Forum Designu.

Coworking dla designerów
Na powierzchni 380 mkw. w dawnej hotelowej kuchni powstała przestrzeń. Jej wyróżnikiem jest oryginalna aranżacja, a manifestem - promocja polskich twórców. W tym miejscu krakowianie będą mogli znaleźć oryginalne przedmioty do urządzania własnych mieszkań. Już wiadomo, że wśród wystawców pojawią się m.in. Projekt Stołek, Aga Martin, Artial, Melyo czy Kanzler.

- Chcemy pokazać, jak ciekawy może być dziś polski design. Przekonamy ludzi, że dobrze zaprojektowane przedmioty zgodnie z zasadami zrównoważonej produkcji poprawiają jakość życia i otoczenia - mówi Agata Frankiewicz, jedna z inicjatorek powstania Forum Designu, a także właścicielka portalu dekoeko.com, poświęconego promocji i sprzedaży ekologicznego designu i luksusowego upcyklingu.

W tym miejscu znajdziecie meble, przedmioty codziennego użytku, akcesoria. Twórcy tej przestrzeni chcą stawiać przede wszystkim na polski design i dobre rzemiosło.

- Zakładamy, że będą to produkty tworzone przez lokalne firmy, które proponują artystyczne formy i unikalne wzornictwo, stworzone z wykorzystaniem przyjaznych dla środowiska metod - tłumaczy Agata Frankiewicz.

Zasada działania miejsca jest prosta: każdy z designerów ma swoją przestrzeń, w której prezentuje swoje wyroby. Sam dyktuje cenę i warunki sprzedaży. Za pieniądze z wynajmu opłacani są pracownicy i konieczne rachunki. Powstaje rodzaj coworkingowej przestrzeni albo colabu.

To dziś modne na świecie rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o mały biznes i jednoosobowe firmy - można po prostu wynająć sobie w wielkich, wspólnych halach jedno biurko z dostępem do sieci, czasem telefonu, a nawet komputera. To dużo tańsze rozwiązanie niż wynajmowanie biura.

Miejsce promowania, a nie tylko sprzedaży
Uroczyste otwarcie Forum Designu zaplanowano na 30 sierpnia, czyli w następną sobotę. Tego dnia goście mogą liczyć na designerskie atrakcje w czterech strefach. W strefie showroom wszyscy szukający inspiracji i ciekawego wyposażenia do swojego mieszkania będą mogli obejrzeć projekty kilkudziesięciu wystawców Forum Designu, którzy przygotują specjalne promocje i rabaty.

Jeśli natomiast potrzebujemy fachowej porady związanej z wystrojem wnętrz - w strefie osobistego architekta będzie czekać Monika Pietras. Wystarczy przedstawić jej swój pomysł, a ona za darmo skomponuje aranżację przestrzeni z wykorzystaniem marek obecnych w Forum Designu.

Majsterkowicze i fani artystycznego recyklingu powinni natomiast odwiedzić strefę workingową. Tam dowiedzą się, jak własnoręcznie tworzyć lub odnawiać meble z pomocą dłuta i młotka, wyplatać kosze z wikliny makulaturowej. Na otwarciu nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, którzy w strefie kids pod okiem doświadczonych animatorów rozwiną swoje umiejętności artystyczne na warsztatach projektowania lamp z materiałów z odzysku. Na zakończenie imprezy organizatorzy zaproszą na after party w Forum Przestrzenie.

Jak zapowiadają twórcy miejsca, na tym wydarzenia specjalne się nie skończą. W tej przestrzeni nie tylko sprzedawane będą designerskie wyroby. Ma to być przestrzeń promocji polskich projektantów, którzy coraz częściej zdobywają popularność nie tylko w kraju, ale i za granicą. Odbywać się tam więc mają także targi, warsztaty projektowania, dni designu, spotkania z artystami i architektami wnętrz, zabawy dla dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski