Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chore zęby nie zawsze bolą

Dorota Domienik
Warto wcześnie nauczyć dziecko szczotkowania zębów
Warto wcześnie nauczyć dziecko szczotkowania zębów 123rf
Poradnik. Przeciętny Polak ma prawie 13 chorych zębów, a 40 proc. osób po 65. roku życia nie ma już własnych

Pseudonaukowe mity obecne są w każdej dziedzinie medycyny. Nie jest od nich wolna także stomatologia. Lekarz stomatolog Adrianna Badora obala mity stomatologiczne.

Stan zębów zależy od ilości spożywanego cukru
Trudno znaleźć osobę, która w dzieciństwie nie usłyszałaby od rodziców: nie jedz tyle słodyczy, bo w końcu wypadną ci zęby. Tymczasem zjedzenie trzech batoników, a następnie dokładne umycie zębów jest dla naszej jamy ustnej dużo mniej szkodliwe, niż spożycie jednego batonika i zaniechanie szczotkowania.

Nie wolno szczotkować krwawiących dziąseł
Większość osób, które podczas mycia zębów zobaczą w umywalce krew z dziąseł, unika tego zabiegu. To błąd, a jego skutki mogą być fatalne dla naszego uzębienia. Gdy zauważymy, że nasze dziąsła krwawią, pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaniechać mycia zębów.

Wręcz przeciwnie, powinniśmy myć je jeszcze częściej. Tylko w ten sposób zlikwidujemy osad i nie dopuścimy do odkładania się nowego, a nasze dziąsła zaczną zdrowieć i dochodzić do siebie. Aby całkowicie pozbyć się kłopotów z dziąsłami, powinniśmy się jednak udać do stomatologa i wykonać skalling.

Nic mnie nie boli, więc nie muszę iść do dentysty
Wiele chorób zębów przebiega bezboleśnie, a pacjentowi trudno je samemu zdiagnozować. Wprawne oko stomatologa, podczas wizyty kontrolnej, pozwoli wykryć wszystkie problemy we wczesnym ich stadium. Co więcej, szybko zdiagnozowana dolegliwość umożliwia prostsze, tańsze i bardziej skuteczne leczenie. W wielu wypadkach to także jedyna możliwość uratowania zęba przed ekstrakcją.

Wybielanie zębów osłabia je i uszkadza szkliwo
Liczne badania kliniczne wykazały, że wybielanie nie jest szkodliwe dla struktury zęba, a nowoczesne metody i preparaty wybielające nie osłabiają zębów i nie wpływają na powstanie próchnicy. Co prawda, po zabiegu może się zdarzyć, że będzie odczuwalna czasowa nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, lecz jeśli nie ustąpi w ciągu kilku godzin, z pomocą przyjdą pasty i żele przeciwko nadwrażliwości. Mitem jest także pseudoteoria mówiąca, że nie można wybielać wrażliwych zębów.

Mleczaków się nie leczy
Po co leczyć, skoro i tak wypadną? Takie błędne przekonanie dotyczące mleczaków wciąż, niestety, panuje wśród wielu rodziców, a za ich niewiedzę płacą dzieci. Bo choć zęby mleczne faktycznie z czasem wypadną, to ich stan ma ogromny wpływ na zęby stałe i prawidłowy zgryz.

Zęby mleczne są delikatne, psują się szybciej niż stałe. Gdy w buzi dziecka zagnieździ się próchnica, z czasem z zębów mlecznych przeniesie się na stałe. Przedwczesne wypadnięcie mleczaków może skutkować zaburzeniami w prawidłowym wyrzynaniu zębów stałych i przyczynić się do powstania wad zgryzu. Nieleczone, mogą też infekować inne narządy ciała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski