Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka popłynęła

Jolanta Białek
Zalana domowa pralnia w budynku przy ul. Sienkiewicza
Zalana domowa pralnia w budynku przy ul. Sienkiewicza FOT. ARCHIWUM
Kontrowersje. Budynki i ulice w centrum miasta zostały podtopione po raz piąty w ciągu miesiąca. Mieszkańcy mają tego dość.

Po ulewie, która przeszła nad Wie­liczką we wtorek wieczorem ulice Golina, Słowackiego i Sienkiewicza zmieniły się w rzeki. Woda wdarła się do najniższych kondygnacji większości budynków.

– Na podjeździe do domu miałem prawie metr wody. Samochód ocalał tylko dzięki temu, że po poprzednich podtopieniach uszczelniłem drzwi garażu. Ale woda po raz kolejny dostała się do pralni, kotłowni i innych pomieszczeń – wylicza straty jeden z mieszkańców ul. Sienkiewicza.

Wtorkowe rozlewisko w centrum Wieliczki było piątym takim zdarzeniem od 8 lipca tego roku. Wtedy woda zalała ulice i budynki w tej części miasta dwukrotnie, a sytuacja powtórzyła się także 9 i 31 lipca.Mieszkańcy, którzy od kilku tygodni żyją w strachu, stracili cierpliwość.

Mówią, że we wcześniejszych latach zdarzały się w tym rejonie niewielkie podtopienia, ale nigdy tak często i na taką skalę. „Zło od deszczu” zaczęło się dopiero teraz, gdy powstała tu nowa kanalizacja. – Musi być z nią coś nie tak, inaczej nie dochodziło by podtopień – uważają mieszkańcy. I pytają, co zamierza zrobić gmina, by uchronić ich domy przed wodą.

Wiceburmistrz Wieliczki Łukasz Sadkiewicz przekonuje, że wtorkowe zdarzenie nie było wynikiem prac związanych z budową kanalizacji (taka była przyczyna podtopień w dniach 8 i 9 lipca, kiedy ulice i domy zalała deszczówka wymieszana ze ściekami), a „nowa infrastruktura została wykonana jak należy”.

– To były ponadnormatywne opady deszczu, studzienki nie były w stanie przyjąć takiej ilości wody. Te ulice są w niecce, spłynęła tu woda między innymi spod wiaduktu na ul. Czarnochowskiej i z rejonu osiedla Wincentego Pola. To spowodowało, że ulica Sienkiewicza wyglądała jak rzeka – twierdzi Sadkiewicz.

Gdy zapytaliśmy go, jak gmina zamierza rozwiązać problem zapowiedział, że na ul. Go­liana zostaną wykonane na dniach dwie dodatkowe studzienki, a jeśli to nie pomoże „to sam nie wiem co dalej z tym zrobić”.

Mieszkańcy ulic Sienkiewicza i Goliana nie wierzą, że woda na ich posesjach jest wynikiem zdarzenia losowego. – Czyli: w ciągu 30 dni było u nas pięć bardzo podobnych zdarzeń losowych?– ironizują.

W Nadzorze Budowlanym w Wieliczce usłyszeliśmy, że sytuacji „trzeba się dokładnie przyjrzeć, bo w tej części miasta nie dochodziło wcześniej do podtopień”. – Gmina powinna przygotować ekspertyzę techniczną, która wyjaśniłaby przyczyny podtopień i wskazała sposób rozwiązania problemu – twierdzi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Jura.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski