Gwałty, masowe egzekucje, stosy ciał... Wstrząsające...

Gwałty, masowe egzekucje, stosy ciał... Wstrząsające świadectwa z rzezi Woli [VIDEO]

Jakub Szczepański

Polska

Aktualizacja:

Polska

Zamordowani cywile
1/11
przejdź do galerii

Zamordowani cywile ©Wikipedia

Po wybuchu powstania warszawskiego hitlerowcy zdecydowali o eksterminacji ludności Warszawy. Nie było litości. Bez wyjątku strzelano do starców, kobiet i dzieci. Tylko na Woli zginęło 50 tys. ludzi.
Blisko dziewięć ton. Niemal tyle ważyły ludzkie prochy, makabryczna pozostałość po ofiarach nieludzkiej rzezi urządzonej przez nazistowskich zbrodniarzy na mieszkańcach warszawskiej Woli. Rozkaz, który zadecydował o tysiącach ludzkich istnień, wydał sam Führer. Ustnie, bo na papierze nie ma na ten temat ani słowa. Żeby zgotować nieludzką kaźń, wystarczyło tylko kilka zdań.

- Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony odstraszający przykład dla całej Europy - orzekł szalony przywódca III Rzeszy.
Początek sierpnia 1944. Niemieckie wojska cofają się pod naporem rozszalałych Sowietów. Szala przechyla się na korzyść Aliantów. Dowództwo Rzeszy uznaje wybuch powstania warszawskiego za błogosławieństwo. Dyrektywa była prosta. W Warszawie nie może zostać kamień na kamieniu, żołnierze Wehrmahtu mają strzelać dosłownie do wszystkiego, co się rusza.

- Mój Führerze, pora jest dla nas niezbyt pomyślna. Z punktu widzenia historycznego jest błogosławieństwem, że Polacy to robią. Po pięciu, sześciu tygodniach wybrniemy z tego. A po tym Warszawa, stolica, głowa, inteligencja tego byłego 16-17-milionowego narodu Polaków będzie zniszczona, tego narodu, który od 700 lat blokuje nam Wschód i od czasu pierwszej bitwy pod Tannenbergiem leży nam w drodze - powiedział Heinrich Himmler, minister spraw wewnętrznych III Rzeszy, do Adolfa Hitlera tuż po tym, jak dowiedział się o wybuchu powstania w stolicy Rzeczpospolitej. - A wówczas historycznie polski problem nie będzie już wielkim problemem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, ba, nawet już dla nas.

Powstańcy, którzy mówią dziś o bestialstwie Niemców, nie mają wątpliwości. Nie było innego wyjścia. - Dziś o powstaniu piszą ludzie, którzy nie mogą zrozumieć, czym była okupacja niemiecka. Przez pięć lat, dwanaście godzin w domu! Każde wyjście do miasta było ryzykiem. Nigdy nie wiedziałeś, czy wrócisz. Co rusz łapanki, kula w łeb albo więzienie - wspomina prof. Witold Kieżun, jeden z żołnierzy walczących w powstaniu. - Niech pan sobie wyobrazi, że na ulicy publicznie rozstrzeliwują na oczach ludzi. Trzeba być idiotą, żeby nie uświadamiać sobie, że warszawiacy marzyli o walce. To był wspaniały wybuch zbiorowego gniewu.

Wybuch gniewu, który - tylko na warszawskiej Woli - pochłonął jakieś 50 tys. ludzkich istnień. W tym starców, kobiety i dzieci.

Z relacji ludzi, którzy przeżyli tamte straszne wydarzenia, wynika, że pierwsze strzały padały na Woli przed godziną ,,W". Świadkowie wspominają o przygotowaniach Niemców. Jeszcze przed wybuchem walk ustawiali RKM-y, kierując lufy broni w kierunku budynków zamieszkanych przez ludność cywilną.

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie Wola, jako pierwsza, przyjęła na siebie potężne uderzenie sił hitlerowskich. Dla Niemców istotnym taktycznie punktem był trakt komunikacyjny z zachodu do mostów na Wiśle. Dlatego na ich drodze stanęły Wola i Ochota. Na powstańców walczących na Woli nacierały artyleria, czołgi i samoloty. Gdy tylko żołnierze AK zaczęli ustępować, Niemcy przeszli do ludobójstwa. Przystąpili do zbrodni, która pod względem liczby ofiar i bestialstwa przerosła to, co zrobili komuniści w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Śmierć zataczała krąg od zachodnich krańców dzielnicy wzdłuż ulic Wolskiej i Górczewskiej. Do kulminacji zbrodni doszło 5 sierpnia. Symbolem rzezi na Woli i tego strasznego dnia jest słynna historia o warszawskiej Niobe - Wandzie Lurie. Ciężarna kobieta straciła wszystkie swoje dzieci i kilka dni leżała pod stosem zwłok. Przeżyła i szczęśliwie urodziła syna.

1 »

Komunikat

Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

Czytaj także

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla tych co pluja !

  ixi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Tego powinni uczyc w szkole za nim powiesz cos glupiego to sie zastanow, a jak glowa pusta
  to poczytaj ksiazki obejrzyj film i znow sie zastanow zanim powiesz cos glupiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękna nasza Polska cała

  nielegalny suweren (peerelowiec) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Piękna nasza Polska cała,
  Piękna, żyzna i wspaniała,
  Wiele krain, wiele ludów,
  Wiele stolic, wiele cudów,
  Lecz najmilsze i najzdrowsze
  Przecież, człeku, jest Mazowsze.

  Bo gdzie takie cudne...rozwiń całość

  Piękna nasza Polska cała,
  Piękna, żyzna i wspaniała,
  Wiele krain, wiele ludów,
  Wiele stolic, wiele cudów,
  Lecz najmilsze i najzdrowsze
  Przecież, człeku, jest Mazowsze.

  Bo gdzie takie cudne stroje
  I śpiewanki, i dziewoje?
  Kto w podkówki tak wykrzesze?
  Komu miłe tak pielesze,
  Jak ojczyste Mazurowi?
  Niechaj cała Polska powie!

  Poza Niemnem puszcza sroga,
  A na Rusi błotna droga,
  Góral zbytnie podkasały,
  A Odraki lód zniemczały;
  A więc nasza, nasza góra,
  Nie masz w świecie nad Mazura!

  Mówią, że tam na Podolu
  Rośnie żyto bez kąkolu;
  Ale u nas dary boże
  Płyną Wisłą aż za morze,
  Przyśpiewują se flisaki,
  A grosz ma człek jaki taki.

  Gdzieś za światem Dniepr tam płynie,
  Sławne konie w Ukrainie;
  Ale kto, jak Mazur właśnie,
  Wioząc z konia biczem trzaśnie!
  Kiedy jedzie do Warsęgi,
  Mówią wszyscy: Mazur tęgi!

  Tęgi Mazur wej w pokoju!
  Lecz się przyda i do boju,
  Znane w Polsce kosyniery,
  I do boju Mazur szczery.
  Gdy do kosy się przyłoży
  Tnie Moskala jak gniew Boży.

  Dana, dana, dana, dana,
  Za Ojczyznę miła rana!
  Prędzej zginą rzeki, góry,
  Niźli Polska i Mazury!
  Bies cię porwie, Mikołaju
  A swoboda będzie w kraju.

  No i jest od 25 prawdziwie wolna Polska pod przewodem solidarnych szeryfów i bolków gdzie po wyjątkowo sprawiedliwej transformacji ci którzy odbudowywali kraj stracili emerytury jako zbrodniarze totalitarnego ustroju, reszta narodu dostała parę akcji a cały majątek przejęli gangsterzy, kapitaliści, cwaniacy i szeryfowie. dzięki czemu Polska dziś to raj dla wybranych bandziorów o co walczył robotnik, chłop i inteligent.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda

  ixi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Po okrucienstwach wojny polacy mieli do wyboru zaakceptowac narzucona im rzeczywistosc lub zginac. Wszyscy jestesmy tutaj dzieki tym co milczaco zaczeli odbudowywac i pracowac w zniszczonym kraju....rozwiń całość

  Po okrucienstwach wojny polacy mieli do wyboru zaakceptowac narzucona im rzeczywistosc lub zginac. Wszyscy jestesmy tutaj dzieki tym co milczaco zaczeli odbudowywac i pracowac w zniszczonym kraju.
  Wilelki szacun dla tych ludzi. Dzieki nim ,rowniez, jestesmy dzis wolni.
  Szanowac trzeba wszystkich nie tylko Wykletych i AK choc dla nich jest specjalne
  miejsce w naszych sercachzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzad londyński nierozliczony

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Czlonkowie rządu londyńskiego którzy uciekli z kraju, ogarniętego wojną, ratując własne 4 litery, przesiedzieli całą wojnę w fotelach, sącząc drinki, wydali rozkaz o powstaniu aby zapewnić...rozwiń całość

  Czlonkowie rządu londyńskiego którzy uciekli z kraju, ogarniętego wojną, ratując własne 4 litery, przesiedzieli całą wojnę w fotelach, sącząc drinki, wydali rozkaz o powstaniu aby zapewnić sobie władzę i stanowiska przed wejściem Ruskich do stolicy. Była to iluzja, ale wysłano dla niej na śmierć najbardziej wartosciową i ideową młodzież. Nikt tych z Londynu nigdy nie rozliczył jeszcze im medale dawali i tytuły.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  morda sowieciarzu

  y (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Radio Moskwa namawiało do powstania, rząd w Londynie nie dał rozkazu, to była tragiczna decyzja "Bora". Ruscy ponoszą większą odpowiedzialność niż polski rząd w Londynie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ukry w akcji

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Fałszują historię jak mogą. Fantastyczne, radio Moskwa wydało decyzję o powstaniu ! Tego jeszcze nie było.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nazim ma się dobrze

  Aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

  Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska...rozwiń całość

  Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska nikogo nie podbije, bo za slaba. Za to bez silnych relacji z ue, osamotniona dostanie sie w ręce Rosji. Polscy narodowcy to dla nas najgorszy scenariusz. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spyerdalaj volksdeutschu!

  MC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  spyerdalaj z tego forum volksdeutschu! To nie w Polsce co drugi dzien statystycznie plona przytulki dla tzw. "Uchodzcow". Wara od Polski!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o polskim faszyźmie mówia wyłącznie

  .,., (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  synowie i wnuki niemieckich zbrodniarzy, oraz kolaborantów - folksdojczów.
  To oni przesiąknieci nazizmem wychowywani w duchu faszyzmy próbuja POkonać Polske.
  Po wprowadzeniu przez Trumpa...rozwiń całość

  synowie i wnuki niemieckich zbrodniarzy, oraz kolaborantów - folksdojczów.
  To oni przesiąknieci nazizmem wychowywani w duchu faszyzmy próbuja POkonać Polske.
  Po wprowadzeniu przez Trumpa dodatkowych sancji na Rosje , nazisci stali sie szczególnie agresywni, bo pakt Ribbentrop-Mołotow-Bis zwany też Nord-Stream II moze sie nie udać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nazim ma się dobrze

  Aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska...rozwiń całość

  Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska nikogo nie podbije, bo za slaba. Za to bez silnych relacji z ue, osamotniona dostanie sie w ręce Rosji. Polscy narodowcy to dla nas najgorszy scenariusz. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak mawial Hitler - co złe to Żydzi

  Bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  jak POucza Schetyna - co złe to PiS

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nazim ma się dobrze

  .,., (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  nazisci chca ukareać Legię za przypomnienie o zbrodniach popełnionych przez Niemców, tak tak, tych zwyklych Niemców, jacy teraz uczą nas co to jest demokracja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plujący na powstanie niech sobie przeczytają jakie straty były w Mińsku

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  W Mińsku powstania nie było i wszyscy pokornie siedzieli po piwnicach a też zginęły tysiące i miasto wyburzone.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przetrwał duch Narodu

  pL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  Były w naszej historii przegrane powstania ale nie zabito w Polakach pamięci kim jesteśmy. Bóg , Honor, Ojczyzna i Rodzina są wartościami , które nie zginęły i dzięki temu istnieje nasza kultura ,...rozwiń całość

  Były w naszej historii przegrane powstania ale nie zabito w Polakach pamięci kim jesteśmy. Bóg , Honor, Ojczyzna i Rodzina są wartościami , które nie zginęły i dzięki temu istnieje nasza kultura , język , tradycja oraz państwo i naród.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głupota narodowa

  gebis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 23

  powstanie warszawskie tak jak inne wcześniejsze powstania to przejaw głupoty narodowej a zwłaszcza przywódców poznajcie historię finlandii- pod rosyjskim zaborem powstała cała murowana...rozwiń całość

  powstanie warszawskie tak jak inne wcześniejsze powstania to przejaw głupoty narodowej a zwłaszcza przywódców poznajcie historię finlandii- pod rosyjskim zaborem powstała cała murowana infrastruktura, drogi i uniwersytet, rozwinęła sie taż struktura państwa. dopiero po rewolucji w rosji zmienił się układ sił.powstanie warszawskie to mord polaków- chcących sobie postrzelać na 200 tysiącach polskich niewinnych mieszkańcach miasta. kompletna głupota i nieodpowiedzialność przywódców. no ale co se chłopcy postrzelali to ich. tylko durnie gloryfikują ten idiotyczny akt historycznej głupoty . zginął kwiat młodzieży, 200 tys. niewinnych mieszkańców - korzyści militarne ZERO muzeum powstania - muzeum głupoty narodowej..zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głupota

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

  100/100 i jak zawsze wpierdol,dziwię się motłochowi co traci życie dla głupoty jakiegoś szurniętego przywódcy lub generałka


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty i ja zawsze bylismy PO własciwej stronie

  dr.Marco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  najpierw w ZOMO pałowaliśmy głupków, teraz w KODzie walczymy o przywileje które zdobyliśmy pałując

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mity

  jendrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Czy wy musicie żyć kłamstwami -Początek sierpnia 1944. Niemieckie wojska cofają się pod naporem rozszalałych Sowietów. Szala przechyla się na korzyść Aliantów. Dowództwo Rzeszy uznaje wybuch...rozwiń całość

  Czy wy musicie żyć kłamstwami -Początek sierpnia 1944. Niemieckie wojska cofają się pod naporem rozszalałych Sowietów. Szala przechyla się na korzyść Aliantów. Dowództwo Rzeszy uznaje wybuch powstania warszawskiego za błogosławieństwo. Dyrektywa była prosta. W Warszawie nie może zostać kamień na kamieniu, żołnierze Wehrmahtu mają strzelać dosłownie do wszystkiego, co się rusza.

  Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/3527461,gwalty-masowe-egzekucje-stosy-cial-wstrzasajace-swiadectwa-z-rzezi-woli-video,id,t.html Jak Rosjanie nacieraja to jak można napisać szala pzrechyla sie na korzyść Aliantów szok kretynstwa prosze wybaczyćzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaglada ludnosci Warszawy

  Markoni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Niemcy cofali się pod naporem nawały ze wschodu,gdzie nie liczono się z żadnymi stratami. Byli rozwścieczeni i przybici niemożnością powstrzymania Czerwonej Armii.Mieli świadomość druzgocącej...rozwiń całość

  Niemcy cofali się pod naporem nawały ze wschodu,gdzie nie liczono się z żadnymi stratami. Byli rozwścieczeni i przybici niemożnością powstrzymania Czerwonej Armii.Mieli świadomość druzgocącej klęski. Powstanie w Warszawie nie było większym problemem dla Wehrmachtu niemniej utrudniało im komunikacje z frontem. W tłumieniu Powstania Niemcy użyli mało przydatne na froncie siły pomocnicze złożone z wszelkiej maści degeneratów i bandytów . Siły Powstańcze były prawie bezbronne i w dodatku dowodzone przez mało kompetentnych ,zacofanych fanatyków.Panował hura optymizm i ignorancja . Skutki tego były straszne,ginęła masowo ideowa młodzież ,rzucana bezmyślnie jak kamienie na szaniec .Szczytem ignorancji było spowodowanie masakry na Podwalu kiedy to Powstańcy wprowadzili Niemiecki pojazd z miną na pancerzu miedzy setki mieszkańców a następnie nieświadomie odpalili . Prawdziwa walka odbywała się na froncie a Warszawa została bez pośpiechu,metodycznie zamordowana .Oburza i dzieli nas zwłaszcza stwierdzenie ,że tak być musiało i do wymordowania Mieszkańców Warszawy i tak by doszło . Niemcy śmiertelnie porażeni rozmiarami klęski rozpaczliwie łatali front i na pewno nie dali by się zamknąć w Warszawskim Kotle . A środki bojowe były im niezbędne na froncie. Gdyby mogli wyjąc z frontu doborowe,zaprawione w walce dywizje Pancerne SS oraz cały Pułk Junkers- Stuka Płk. Rudla to tygodniu nie było by Powstania, nie było by Warszawy, nie było by niczego . Na śmierć jednego Powstańca przypada co najmniej dziesięciu bezbronnych mieszkańców,bestialsko zamordowanych lub pogrzebanych pod gruzami domów,zmarłych z głodu dzieci i starców. To straszna statystyka której nie uzasadnia żadna potrzeba. Tego nie przesłonią żadne radosne wspominki i śpiewy .zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama