Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po Krakowie śladami powstańców warszawskich

Małgorzata Mrowiec
Muzeum Armii Krajowej postanowiło przypomnieć o tym, że Kraków nie tylko patrzył z daleka na powstanie warszawskie i jego skutki. Pod Wawelem pojawiło się - od jesieni 1944 do stycznia 1945 roku - kilkadziesiąt tysięcy powstańców warszawskich i uchodźców ze zrujnowanej stolicy. Część z tych osób została tu już na zawsze. Muzeum zaprasza do wybrania się na spacer ich śladami.

- Początkowo częstą postawą krakowian była niechęć wobec przybywających warszawiaków. To były trudne warunki końca wojny, Kraków był przeludniony, brakowało żywności, a do tego zbliżała się zima... Warszawiacy wytykali wtedy, że krakowianie są centusiami - mówi Artur Jachna z Muzeum AK, który wczoraj i dzisiaj oprowadza szlakiem powstańców. Odezwały się stereotypowe antagonizmy krakowsko-warszawskie.

Krakowianie podchodzili z rezerwą do powstańców również w związku z wydarzeniami Czarnej Niedzieli 6 sierpnia 1944. W obawie przed wybuchem powstania w Krakowie Niemcy przeprowadzili wtedy największą łapankę podczas okupacji. I strach padł na Kraków.

Postawa wobec powstańców zmieniła się dzięki odczytanemu w kościołach apelowi abp. Sapiehy do krakowian, a także działaniom organów Rady Głównej Opiekuńczej - jedynej wtedy, obok Czerwonego Krzyża, legalnie działającej organizacji charytatywnej. Krakowianie stopniowo i w miarę możliwości angażowali się w pomoc, rodziny przygarniały warszawiaków.
Gdzie możemy w naszym mieście znaleźć pamiątki po tamtym czasie i po powstańcach warszawskich? O tym jutro w "Dzienniku Polskim"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski