Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymaj się i uczcij Godzinę W

Marcin Walków
Mariusz Kapała/Polskapresse/zdjęcie ilustracyjne
1 sierpnia na 3 minuty włączą się syreny alarmowe. Dolny Śląsk uczci 70. rocznicę powstania warszawskiego i przetestuje system ostrzegania. My także chcemy oddać wspólnie z Wami hołd powstańcom warszawskim. Nasz serwis wspiera akcję „70 sekund ciszy na 70-lecie Powstania”. Bądźcie z nami w tej szczególnej chwili!

ZOBACZ, JAK RAZEM Z NAMI ODDAĆ HOŁD POWSTAŃCOM: "70 sekund ciszy na 70-lecie Powstania". O godz. 17 wspólnie oddajmy hołd bohaterom

Oficjalnie syreny zostaną włączone po to, by przeprowadzić test systemu wczesnego ostrzegania. Takie polecenie wydał wojewoda dolnośląski. Syreny zawyją punktualnie o godz. 17 we Wrocławiu, a także na całym Dolnym Śląsku.

Data jednak nie jest przypadkowa. Co roku zbiega się z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. W tym roku przypada dokładnie 70 lat od rozpoczęcia powstania warszawskiego.

Jak się zachować, gdy o godzinie 17 usłyszymy syreny? - Należy zatrzymać się, stanąć na baczność i minutą ciszy uczcić pamięć powstańców poległych, zmarłych i żyjących - mówi Iza Mysiorek z Dolnośląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Wrocławiu.

- Rok temu spotkałam się również z tym, że część samochodów zatrzymywała się na minutę. Warto to jednak robić w sposób, który nie spowoduje zagrożenia na drodze - dodaje Mysiorek. W Warszawie o godz. 17 zatrzymują się nawet autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej.

A co, jeśli o godz. 17 będziemy w galerii handlowej lub w pracy? Jak mówi pani Izabela, to już zależy od indywidualnej decyzji. Nie ma jednak przeszkód, by w dowolnym miejscu uczcić Godzinę "W" choćby chwilą zadumy. Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej we Wrocławiu namawia do tego, by nawet w pracy czy w domu, o godz. 17 oderwać się od biurka i stanąć w ciszy na minutę.

Działacze Inicjatywy Historycznej między godz. 16 a 17 będą rozdawać ulotki "Zatrzymaj się". - Tłumaczymy w nich, dlaczego o powstaniu warszawskim powinniśmy myśleć jako o "bitwie o Polskę". W zamierzeniu powstańców miała to być bitwa o wolną Polskę. Przedstawiamy szerszy kontekst tych wydarzeń pokazujący, dlaczego o powstaniu warszawskim powinniśmy pamiętać w całym kraju, nie tylko w Warszawie - dodaje Arendt-Wittchen. Ulotki będą rozdawane m.in. w okolicach pergoli i Hali Ludowej, wrocławskiego Rynku i głównych ulicach miasta, np. przy Piłsudskiego.

Gdy rozlegnie się dźwięk syren, na wrocławskim Rynku pod pręgierzem zostanie odsłonięta wystawa poświęcona powstaniu warszawskiemu i powstańcom.

O godz. 18 w kościele garnizonowym zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących powstańców. Do dziś w stolicy Dolnego Śląska żyje 35 uczestników powstania warszawskiego, zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy AK.

O godz. 22 odbędzie się specjalny pokaz fontanny multimedialnej przy Hali Ludowej, poświęcony powstaniu warszawskiemu.
We Wrocławiu jest 35 syren, na całym Dolnym Śląsku - około 900. O godz. 17 przez trzy minuty będą wydawać dźwięk modulowany. O godz. 17.08 przez kolejne trzy minuty - dźwięk ciągły, w ten sposób ogłaszając i odwołując alarm treningowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska