Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To powieść najwyższej jakOści

Łukasz Gazur
Literatura. Książki czekają na Was na łamach „Dziennika Polskiego”. Wystarczy mieć odpowiedni telefon komórkowy albo tablet.

„Czytaj KRK!” – to pomysł Krakowskiego Biura Festiwalowego, jak wykorzystać nowe technologie w służbie czytelnictwa. Książki – wszystkie za darmo – będą na Was także czekać na łamach „Dziennika Polskiego”.

Jak można je będzie zdobyć? Za pośrednictwem telefonu komórkowego, tabletu czy komputera. Gdy odczytacie specjalny kod QR, książka będzie Wasza!

W naszej wirtualnej czytelni dzisiaj oferujemy Wam głośną (i kontrowersyjną) powieść „Ości” Ignacego Karpowicza.

NowOści

– To pierwsza taka akcja na świecie – zapewnia Izabela Helbin, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

– Stworzyliśmy aplikację mobilną i udostępniamy czytelnikom książki nieodpłatnie. Nie są to lektury szkolne czy książki z domeny publicznej, ale bestsellery i nowości wydawnicze. Z wielką satysfakcją pragnę powiedzieć, że nikt przed nami nie działał na taką skalę – podkreśla.

W ten sposób książki będziemy mogli mieć zawsze pod ręką – w telefonie, tablecie, komputerze. Każdy będzie bowiem mógł zeskanować kod z plakatu, city­lightu, czy „Dziennika Polskiego”. Warto pamiętać, że jednorazowo Czytelnicy mogą pobrać tylko jedną książkę, z której będą mogli korzystać przez 30 dni.

ZnakomitOści Karpowicza

Powieść, którą oddajemy dzisiaj do Waszych rąk (a raczej do Waszych telefonów) to jedna z najgłośniejszych książek minionego roku. Chyba nie było żadnego ważnego rankingu literackiego czy podsumowania A.D. 2013, w której by się nie znalazła. I to zazwyczaj na podium!

„Książka ta opowiada, jak stwierdziło już wielu, o plotce. Czyli o czymś na tyle niewiarygodnym, że aż trudno w to uwierzyć, a jednocześnie na tyle atrakcyjnym, że lepszym od rzeczywistości. Powieść co prawda środowiskowa, ale takich książek – daj Boże! – jak najwięcej” – napisał na naszych łamach krytyk literacki, Marcin Wilk, umieszczając ją na szczycie swego podsumowania zeszłego roku w dziedzinie literatury.

Co to za plotka? Brzmi ona mniej więcej tak: Maja jest z Szymonem oraz z Frankiem, synem Ninel, Szymon, oprócz Mai, ma Ninel, ale ta spotyka się z Norbertem, który ma jeszcze Maksa, ale dzieli się nim z Marią – tylko dla niej to nie Maks, ale Kuan. A jeśli dodać, że to Wietnamczyk o pseudonimie artystycznym Kim Lee – to właściwie mamy streszczenie „Ości” . Zgubiliście się? Nie dziwię się. Ale proszę uwierzyć, nie fabuła jest tu najważniejsza!

Nie ma litOści

Sprawdzacie od jakiej frazy zaczyna się książka? Jeśli tak to „Ości” Was nie zawiodą. A może nawet uznacie, że to najlepsze pierwsze zdanie w literaturze współczesnej?

„Autobus wolno stał w korku i niepoprawnym związku frazeologicznym” – to jedno zdanie zdradza literacki słuch Ignacego Karpowicza i jego nieprawdopodobne wręcz słowne skojarzenia. I wnikliwość obserwacji „pięknych trzydziestoletnich” intelektualistów z Warszawy.

Nie jest bowiem tajemnicą, że wiele z postaci w książce ma żyjące pierwowzory, np. Ninel to lewicowa publicystka Kinga Du­nin, a Maja – to pisarka Kaja Ma­lanowska. Takich tropów jest tu znacznie więcej. I dlatego plotki nagle nabierają w książce znaczenia kroniki towarzyskiej, „Mody na sukces” dla intelektualistów. To jednak przede wszystkim znakomicie napisana rzecz o rodzinie – różnie rozumianej.

CO TO JEST KOD QR?
KOD QR (Z ANG. QUICK RESPONSE – SZYBKA ODPOWIEDŹ) to charakterystyczna plątanina białych i czarnych pól, ułożonych w kwadrat (widać go powyżej). Służy – podobnie jak dobrze znane nam kody paskowe z opakowań różnych produktów – do zapisywania znaków w taki sposób, aby mogły zostać odczytane przez specjalne czytniki.

W przypadku kodów QR wystarczy telefon lub tablet z wbudowanym aparatem i odpowiednią aplikacją lub komputer z kamerką. Obecnie wszystkie smartfony oraz większość telefonów komórkowych dostępnych w sprzedaży jest w stanie czytać kody QR. Operacja odczytania jest bardzo prosta.

Najpierw trzeba włączyć odpowiednią aplikację zainstalowaną na naszym telefonie (w zależności od modelu oraz producenta aplikacja może znajdować się w różnych miejscach – najczęściej w zakładce „Aplikacje”). Potem przykładamy telefon do QR kodu – zachowując odległość 5-10 cm. Robimy zdjęcie i czekamy, aż program przetworzy dane.

Po poprawnym zeskanowa­niu (telefon poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym) zostanie wyświetlona informacja zawarta w kodzie QR. W tym przypadku będzie to tekst powieści.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski