Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje Tyńca można oglądać na nowej, rocznicowej ekspozycji

Grażyna Starzak
Widok opactwa w Tyńcu od północnego zachodu, 1 połowa XIX w.
Widok opactwa w Tyńcu od północnego zachodu, 1 połowa XIX w. FOT. BENEDYKTYŃSKI INSTYTUT KULTURY
Wystawa. Benedyktyni z Tyńca obchodzą w tym roku dwie ważne rocznice. Pierwsza to 970-lecie fundacji klasztoru. Drugą jest 75-lecie refundacji, czyli powrotu benedyktynów do Tyńca. W związku z tym w opactwie zaplanowano wiele ciekawych imprez kulturalnych.

Jedną z nich jest otwarta wczoraj wystawa „Tyniec w malarstwie i w rycinie” przedstawiająca tyniecki klasztor, jeden z najstarszych w Europie.

Nie zachowały się dokumenty, świadczące o tym, kto i kiedy dokładnie ufundował klasztor w Tyńcu, ale historycy przyjmują, że stało się to w 1044 r. Późniejsze dzieje były burzliwe. Obiekt został zniszczony w czasie konfederacji barskiej (był wówczas jedną z ostatnich twierdz konfederatów), a następnie, w 1772 roku, znalazł się pod panowaniem austriackim.

Na początku XIX w. Austriacy zlikwidowali opactwo. Dopiero dzięki inicjatywie belgijskiego benedyktyna Karola van Oosta mnisi powrócili do Tyńca tuż przed II wojną światową. Natomiast od 1947 roku odbudowywali zniszczony kompleks.

Dzisiaj dzieje opactwa są prezentowane na stałej ekspozycji. Natomiast z okazji podwójnego jubileuszu przygotowano wystawy czasowe.

Tyniec ze swoim przepięknym położeniem na wiślanej skarpie niejednokrotnie był obiektem uwiecznianym na rycinach i fotografiach. Te, które się zachowały, zgromadzono na wystawie (czynna do 31 sierpnia). Wśród eksponatów są obrazy i grafiki pochodzące przeważnie z XIX i XX wieku.

Marta Sztwiertnia, autorka ekspozycji, zaprasza również na kolejne, rocznicowe wydarzenia do Tyńca. 9 października, w rocznicę konsekracji kościoła gotyckiego jest zaplanowany wernisaż ekslibrisów tworzonych co 5 lat specjalnie na kolejne okrągłe rocznice opactwa. Natomiast w listopadzie nastąpi poświęcenie odrestaurowanych z funduszy publicznych elementów barokowego wyposażenia kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski