Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści na Majdanie

Łukasz Gazur
„Jestem kroplą w morzu...”, czyli krytyczne spojrzenie ukraińskich artystów na rzeczywistość
„Jestem kroplą w morzu...”, czyli krytyczne spojrzenie ukraińskich artystów na rzeczywistość Fot. MOCAK
Czwartek, 31 lipca, godz. 18, MOCAK. Przed nami wystawa „Jestem kropą w morzu. Sztuka ukraińskiej rewolucji”.

Twórcy znad Dniepru pojawili się na barykadach Majdanu. Jedni pokazali Janukowycza jako klauna, inni – po prostu zagrali Chopina. O sztuce ukraińskiej rewolucji opowiadać będzie wystawa „Jestem kroplą w morzu” w MOCAK-u.

W Kijowie, na ul. Bankowej, ustawiono pianino w kolorach żółto-niebieskich. Instrument stał się symbolem oporu wobec władz. „Nie jesteśmy ekstremistami! Nie jesteśmy terrorystami, ale ludźmi reprezentującymi pewne wartości, wartości potrzebne do rozwoju sztuki” – krzyczał jeden z manifestantów. Na takim pianinie muzyk Markiyan Matsekh zagrał uwtory Chopina przed kordonem Berkutu. Zdjęcie z jego nietypowego koncertu zyskało sławę.

Przedrukowywały je najważniejsze na świecie gazety i portale internetowe. Teraz fotografie z jego występu, podobnie jak dzieła innych ukraińskich artystów walczących sztuką o demokrację na Majdanie, zobaczymy w MOCAK-u. Na wystawę złożą się prace takich artystów m.in., jak Maksim Belousv, Aleksander Chekmenev, Mariam Dragina, Boris Kashapov, Pavlo Kerestey, Vladislav Krasnoshchek, Sergei Lebedinsky czy Obywatelski Sektor Majdanu.

Już w pierwszych dniach trwania protestów na Majdanie powstał „namiot-galeria”, który nazwano Artystycznym Barbakanem. Później pojawiło się też stowarzyszenie pod nazwą Artystyczna Setka. Grupowało ono twórców, których drogi zeszły się na Majdanie.

Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z haseł ukraińskiej rewolucji. Mówi o tym, że choć jedna osoba nie wystarczy, aby zmienić system, efektywna współpraca jednostek gwarantuje realny wpływ na bieg wypadków.

Prezentowane na wystawie fotografie i obrazy stanowią krytyczny komentarz do sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, natomiast prace wideo oraz banery, dokumentujące akcje, ukazują kontekst, w którym powstawały dzieła.

Przypomnijmy, że protesty na Majdanie wybuchły w listopadzie zeszłego roku. Były one odpowiedzią na niepodpisanie przez Wiktora Janukow­ycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Nieustępliwość ze strony partii rządzącej oraz brutalność milicji doprowadziły do protestów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski