Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy do Gdowa! Będzie się działo!

.
Święto Ziemi Gdowskiej już w najbliższy weekend. Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny oraz mnóstwo atrakcji dla wszystkich uczestników. Tegoroczne świętowanie będzie wyjątkowe, ponieważ połączone z obchodami 742. rocznicy lokacji Gdowa i nadaniem herbu gminy Gdów.

Święto Ziemi Gdowskiej

Uchwała Rady Gminy Gdów nr LIV/397/2014 o ustanowieniu herbu, flagi, banneru, flagi stolikowej i pieczęci gminy Gdów została podjęta w maju br. Symbole uchwalono po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Administracji i Cyfryzacji. Umieszczony w herbie półgryf srebrny, jest symbolem waleczności i odwagi, podobnie jak zbrojne ramię z mieczem, którym zastąpiona została szponiasta prawa łapa — symbolem miejscowego rycerstwa. Ten element herbu symbolizuje także drobne, szeregowe rycerstwo i włodyków (ci ostatni mieli prawo do noszenia miecza) zamieszkujących od wczesnego średniowiecza do początków XVII wieku niektóre wioski gminy. Zbrojne ramię z mieczem nawiązuje także do bitwy gdowskiej stoczonej przez powstańców z oddziałem austriackim w roku 1846. Pofalowany pas srebrny symbolizuje rzekę Rabę przepływającą przez gminę. Pełniła ona ważną rolę w przeszłości i pełni ważną rolę w czasach współczesnych. Jest miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców oraz turystów. Pełne opracowanie historyczno-heraldyczne gminy Gdów oraz projekty symboli przygotował Włodzimierz Chorązki – historyk, heraldyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dokładna data założenia samego Gdowa pozostaje nieznana. Pierwsza źródłowa wzmianka o miejscowości pochodzi z 1272 r., pod tym rokiem odnotowana jest informacja o komesie (rycerzu) Zbigniewie z Gdowa, najprawdopodobniej Szreniawicie. Źródła historyczne mówią, że znaczącą rolę w dziejach Gdowa i okolicznych osad odegrał najprawdopodobniej ród Świebodziców- Gryfitów, a miało to miejsce za czasów panowania na tronie krakowskim Piastów śląskich: Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego. Pierwszy ze wspomnianych władców nadał rozległe pustkowia — „w zasięgu wzroku” — na południe od górnego i środkowego biegu Raby, aż po Gorce — wojewodzie krakowskiemu Czedarowi, inaczej Teodorowi Gryficie – wyjaśnia Włodzimierz Chorązki – historyk, heraldyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nadanie herbu gminie Gdów to wydarzenie historyczne. Dlatego do udziału w uroczystości zaprosiliśmy m.in. dziecięcy zespół regionalny Małe Zręczyce oraz Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej – mówi wójt Zbigniew Wojas. Na scenie i poza nią nie zabraknie także koncertów zespołów muzycznych, szalonych zabaw w lunaparku, zawodów sportowych oraz innych niespodzianek – dodaje wójt.

Przygotowanie imprezy to ogromne wyzwanie zarówno pod względem logistycznym jak i finansowym. Na organizację wydarzenia pozyskujemy pieniądze m.in. od gastronomii, lunaparku i firm zainteresowanych promocją podczas imprezy. W tym roku kwota pozyskanych środków to ponad 85 tysięcy złotych – informuje dyrektor CK w Gdowie Edyta Trojańska-Urbanik. W organizacji wydarzenia pomagają nam także strażacy, policja, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej, koła gospodyń wiejskich, służby medyczne, porządkowe… W tym roku wspiera nas również Województwo Małopolskie oraz dysponujemy wpływami własnymi – dodaje dyrektor CK.

Zarabie to miejsce wypoczynku naszych mieszkańców i turystów. Z myślą o nich na bieżąco dbamy o te tereny oraz staramy się je zagospodarować na cele rekreacyjne. Już w niedzielę zostanie uroczyście otwarta kolejna część „Park Przygody i Rozrywki” na gdowskim Zarabiu. Znajdują się w niej ścieżki spacerowe, stojaki na rowery, stoliki do gier w szachy, chińczyka i karty, ławki parkowe, kosze na śmieci oraz skatepark. Inwestycja współfinansowana jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – informuje gospodarz gminy Gdów Zbigniew Wojas. Pierwsza część Parku Przygody i Rozrywki na gdowskim Zarabiu powstała w 2012 r.

Wówczas wybudowane zostały ścieżki spacerowe, ciąg pieszo-jezdny wzdłuż rzeki Raby (od mostu do wejścia na błonia), zamontowano także elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery), oświetlenie parkowe oraz urządzenie zabawowe dla dzieci.

Wyjątkowa zabawa na gdowskim Zarabiu już w najbliższy weekend. Program imprezy znajduje się w ramce poniżej oraz na stronach internetowych www.gdow.pl i www.ckgdow.pl. Do zobaczenia! – zapraszają organizatorzy.

Święto Ziemi Gdowskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski